Deep Blue Club

Gözlerinden Kan Akan Kadın: Hematidrosis Hastalığı!

Son güncelleme:

3 yıldır tuhaf semptomlarla karşılaşan 21 yaşındaki hasta, Floransa’da hastaneye kaldırıldı. Adı açıklanmayan genç kadının, stresli olduğunda ya da egzersiz esnasında terlediğinde, avuç içlerinden, suratından ve gözlerinden kan aktığı belirtildi.

Özellikler stres altında çok fazla kanaması olan kadına doktorlar önce inanmadı ama daha sonra Hematidrosis tanısı konularak hasta tedavi altına alındı. Hastalığın, 10 milyonda bir görülen çok nadir bir rahatsızlık olduğu açıklandı.

Doktorlar uyurken ya da fiziksel aktivite içindeyken ortaya çıkabilen spontane kanamalar için belirli bir tetikleyici sebep olmadığını söyledi. Genç kadının son 3 yıldır olağandışı semptomlara maruz kaldığını ve kan terlemesi şeklindeki bu durumun 1 ile 5 dakika arasında devam ettiğini ifade ettiler.

Hastalığın kılcal damar kaynaklı olduğu ve kanın vücut sıvıları ile beraber atılmasıyla ortaya çıktığı biliniyor. Kaygı durumu arttıkça kan damarlarının genişlemesi üzerine, kan ter bezlerine girerek onunla beraber yüzeye çıkıyor ve kişi kan terliyormuş gibi görünüyor. Genel olarak duygusal yoğunluk durumlarında, korku, stres ve benzeri hislerin yaşandığı anlarda ortaya çıkabilen bu hastalığı kesin tedavi eden bir ilaç yok. Hastalık kendi kendine gerileyebildiği gibi bir beta blokör olan propranolol ile semptomları önemli ölçüde azaltmak da mümkün.

Kadının bu hastalık sebebiyle depresyona girdiği ve sosyal hayattan dışlandığı öğrenildi. Tedavi altındaki kadının sağlık durumu ise durumu iyi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.