Gözlük Kullanırken Neden Burun Kemiği Kızarır?

Gözlük kullanmak bazı zamanlarda tam bir eziyete dönüşmektedir. Gözlük kullanırken soğuk havalarda sıcak ortama girince gözlük camının buhar olması, sıcak havalarda burun üstünün terlemesiyle gözlüğün kayması, numaralı gözlük kullananların yazın güneş gözlüğü kullanamaması, gözlük camının sürekli kirlenmesi, yağmurlu havalarda ıslanması gibi birçok sorun bulunmaktadır. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte bu sorunlar özel yapım camlar ile hafifletilmeye çalışılmaktadır. Özellikle gözlük kullananların merak ettiği gözlük kullanırken burun kemiğimim neden kızarıyor? Gözlük kullanmak burun şeklini bozar mı? Gözlük seçiminde nelere dikkat edilmeli? sorularını sizler için cevapladık!

Gözlük Kullanırken Burun Kemiğinin Kızarma Sebepleri

Gözlük kullanırken burun kemiğimim neden kızarıyor?

Gözlük kullanırken burun kemiğinin kızarması hakkında birçok sebep bulunmaktadır. Öncelikle burun kemiğinin kızarması ya da iz olması yanlış gözlük seçimi ile ilgili olabilir. Saatlerce çıkartmadığımız numaralı gözlüklerin ağırlığı da önemlidir. Eğer ağır bir gözlük kullanıyorsanız burun kızarması ve iz bırakması sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Sebebi ise gözlüğün burun kemiğine baskı yapmasıdır. Aynı zamanda tüm gün gözlük takmak burun kemiğinizin şeklini bozabilir.

Gözlük Kullanmak Burun Şeklini Bozar Mı?

Gözlük kullanmak burun şeklini bozar mı?

Uzun süre gözlük kullanımı burun kemiklerine baskı yapmaktadır. Bu sebeple uzun dönemde gözlük kullanmak burun kemiğini bozabilir. Bu yüzden yüz hatlarınıza uygun hafif gözlükler ya da lens kullanımı önerilmektedir.

Gözlük Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Gözlük Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Gözlük seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli şey gözlüğün yüz hatlarına uygunluğu ve gözlüklerin çeşitli fonksiyonlara sahip olmasıdır. Piyasada birçok gözlük markası bulunmasından dolayı gözlük seçerken çok fazla kararsızlık yaşanmaktadır. Sizler için gözlük seçiminde dikkat etmeniz gereken etkenleri listeledik!

Gözlük seçiminde dikkat edilmesi gerekenler;

  • Öncelikle seçtiğiniz gözlüğün güneşin zararlı etkilerinden gözlerinizi koruyup korumayacağına emin olun.
  • Oval yüze sahip olanlar, birçok gözlük modelini tercih edebilir. Daha çok yuvarlak köşeli kalın çerçeveler tercih etmeliler.
  • Yuvarlak yüze sahip olanlar, yuvarlak olmayan daha düz gözlükleri tercih etmelidir. Sert köşelere sahip dikdörtgen ve geniş çerçeveleri tercih etmelidir.
  • Üçgen yüze sahip olanlar, yüzün alt kısmına değil üst kısmına uyacak gözlükleri tercih etmelidir. Üst hatları düz olan gözlükler daha çok yakışacaktır.
  • Kare yüze sahip olanlar, keskin çene ve elmacık kemiğine sahip oldukları için daha yumuşak kıvrımlara sahip yuvarlak gözlük tercih etmelidirler.
  • Uzun yüze sahip olanlar, yüz hatlarını daha da uzun göstermemek adına oval gözlükler tercih etmelidir. Yuvarlak ve yumuşak hatlara sahip veya direkt yuvarlak gözlükler uzun yüze sahip olanlar için idealdir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.