Gül Suyu Faydaları Nelerdir?

Gül suyu, gül yapraklarının buharla damıtılmasıyla elde edilir. Gül suyu hoş kokuludur ve bazen kimyasal dolgulu parfümlere alternatif olarak hafif bir doğal koku olarak kullanılır.

Gül suyunun birçok yararı bulunmaktadır.

Cilt tahrişini yatıştırmaya yardımcı olur

Gül suyunun en büyük faydalarından biri, güçlü antienflamatuar özellikleridir. Bu özellikler, hem dahili hem de harici birden fazla rahatsızlığın tedavisine yardımcı olabilir. Hatta ciltteki egzamalara dahi yararı olabilmektedir.

Boğaz ağrısını yatıştırır

Doktorlar genellikle boğaz ağrısı için antibiyotik reçete eder, ancak gül suyunu da denemek isteyebilirsiniz. Gül suyu geleneksel olarak boğaz ağrılarını yatıştırırdı.

Gül suyu, cilt tahrişini yatışrır.

Enfeksiyonları önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olur

Gül suyu, enfeksiyonları önleyebilen ve tedavi edebilen güçlü antiseptik özelliklere sahiptir. Sahip olduğu özelliklerden dolayı gül suyu genellikle çeşitli doğal ve tıbbi tedavilere dahil edilir. Bir çalışmada, konjunktivit vakalarını tedavi etmek için göz damlalarında gül suyu kullanıldığında, antiseptik ve analjezik özelliklerinin oküler hastalığın tedavisinde yardımcı olduğunu bulmuşlardır.

Tedavi edici birçok özelliği vardır.

Antioksidanlar içerir

Gül yaprakları ve gül yağı, hücrelerin hasardan korunmasına yardımcı olabilecek bir dizi güçlü antioksidan içerir. Ayrıca güçlü hücre koruması sağlar.

Antioksidan içermektedir.

Ruh halini iyileştirir

Gül suyunun güçlü antidepresan ve antianksiyete özellikleri olabilir. 2011 araştırması, gül yaprakları özünün farelerde merkezi sinir sistemini rahatlatabildiğini buldu. Bu, antidepresan ve anksiyete etkilerine neden oldu.

Dingin bir ruh hali sağlar.

Baş ağrısını hafifletir

Gül suyu, baş ağrısını hafifletmek için yaygın olarak kullanılır. Ayrıca gül suyu buharı da baş ağrısını hafifletebilir. Diğer bir seçenek de, olumlu sonuçlar için 45 dakika süreyle gül suyuna batırılmış bir kompresin kafaya uygulanmasıdır.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.