Gümüş İçin Uzmanların Yorumu…

Gümüş fiyatı..

Gümüş :

Gümüşün serüveni eski zamanlarda altın ve bakırın keşfinden sonra ortaya çıkmıştır. Norveç ve Güney Peru’da keşfedilmiştir. İspanya’da ise 1860 tonda gümüş çıkarıldığı billinmektedir.

”Kriz dönemlerinde gümüşün performansı ve getirisinin altından daha fazla olduğunu gözlemliyoruz. Gümüş, orta ve uzun vadede altınla yarışabilir hatta zaman zaman altını geride bırakabilir”

Yaşanılan siyasi ve gündemde olan pandemi sebebiyle gümüş ve altın oranlarının sıklıkla değiştiğini görmekteyiz. Piyasadaki bu ani değişimlerin sebebinin  ABD ile Çin arasındaki gerginlikten kaynaklı olduğu biliniyor.

Dumb Wealth  blog yazısında şu sözleri dile getirmiştir : “Nakit akışı sunmayan değerli metallere fiyat biçmek bir sanattır. Kesin bir doğru yolu yoktur. Gümüş gerçekten üç hanelere ulaşacak mı? Kimse altın:gümüş oranının ‘doğrusunun’ ne olduğunu söyleyemez, ancak tarihi bir rehber olarak kullanabiliriz.

İslam Memiş İse sürekli altın ve gümüş ile ilgili yorumlar yapmaya devam ediyor : “2008 krizinin başlangıcı olan Ekim 2008’de gümüşün ons fiyatı 9.01 dolarken 10 Temmuz 2010’da 100’de 100 artarak 18.16 dolara yükseldi. Aynı dönemde altının fiyatı, 730 dolardan 1.212 dolara yükseldi. Virüs salgını vaka sayılarının artması, merkez bankalarının genişlemeci politijaları ve hükümetlerin aldığı kararlar sonrası emtia fiyatlarında yükseliş trendi başlamış oldu. Bu hafta gümüşün ons fiyatı 18,36 dolara gümüşün gram fiyatı 4,00 lira seviyesine yükseldiğini gördük.”

 

Berke Adıgüzel

Sosyal gündeme ait tüm içerikleri sayfamdan inceleyebilirsiniz