Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Cildin güneş ile temas eden bölgelerinde ortaya çıkan, kahverengi küçük lekeler olarak bir cilt sorunu olan güneş lekeleri tıpta melasma olarak adlandırılmaktadır. Deriye renk veren madde olan melaninin aşırı miktarda üretilmesi sonucu meydana gelir.

Evde kolayca hazırlayacağınız doğal malzemeler;

Süt

İçerdiği laksit asitle cilt rengini açıcı özelliğe sahip olan sütü güneş lekeleri için de kullanabiliriz. Hücrelerin de yenilenmesini sağlayan sütü lekeli bölgelere yedirin ve 15 dakika beklettikten sonra yıkayın.

Patates

Patatesin ciltte oluşan leke problemlerini ve kararmaları eçirdiği bilinmektedir. Güneş lekesi üzerinde kullanmak için bir dilim patates yeterli olmaktadır. Bu kapsamda kesilen patates dilimi, güneş lekeleri üzerine birkaç dakika masaj yapar gibi sürülür. Sonra leke üzerinde 15 dakika kadar bekledikten sonra yıkanmalıdır.

Elma Sirkesi

Doğal asitler içeren elma sirkesi güneş ve yaşlılık lekelerinin geçmesine yardımcı olmaktadır. Yarım çay kaşığı elma sirkesi ile yarım çay kaşığı limon suyunu karıştırıp bir pamuk yardımıyla cildinize uygulayabilirsiniz. Ancak bu yöntemi de tıpkı limon suyunda olduğu gibi güneşe çıkmadığınız akşam saatlerinde uygulamalı, cildiniz hassassa kızarma riskine karşı bu yöntemden uzak durmalısınız.

Aloe Vera

Aloe vera, güneş kaynaklı oluşan cilt lekelerini giderme konusunda başarılı olduğu bilinir. Aloe veranın jelinin güneş lekesine doğrudan uygulanması, problemi kısa bir sürede çözmektedir. Aloe vera yaprağı bulamayanlar ise aloe vera içeren yağ ve kremleri kullanabilir.

Limon

Güneş lekelerinin hatta bir çok lekenin, cilt kararmalarının giderilmesi açısından iyi bir çözüm önerisidir. Taze olarak sıkılan limonun doğrudan leke üzerine sürülmesi uygulama için yeterli olmaktadır. Limon suyu, 2 ay gibi düzenli bir kullanım sonrasında etkisini göstermektedir.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.