Deep Blue Club

Güney Kore’de Ne Yemeliyiz?

Son güncelleme:

Güney Kore’de ne yenir? Seul, özellikle tüm ülkenin temsilcisi ve en çok ziyaret çeken bölge olarak,her sokağında Kore yemek kültürünün etkilerini görüp tadabileceğiniz, kendi geleneksel mutfağının yanında alışık olduğunuz tatları da size sunmasıyla asla aç kalmayacağımızın garantisini vermektedir.Farklı Türde kullansa da turşu olan düşkünlüklerini tıpkı bizim gibi olduğunu söyleye bilirim bazı tadların bize yakın olması benim Güney Kore’ye olan sempati mi artırıyor.

Konumlarının  sağlamış olduğu mutfaklarına bir ödülü olan deniz ürünlerini yemeklerinden eksik etmeyen,  turşu ve acılı mezeler olmadan sofraya oturmayan Korelilerin yemek kültürünü bakalım neler var bizim damak tadımıza yakın ürünleri neler?

Her türlü önünüze bir kase yağsız ve tuzsuz pirinç, acılı ve fermente bir lahana, turp  turşusu türü olan Kimçi ve hemen hemen yemeklerin hepsine  katılan sürekli olarak tabağınıza gelecek acı chilli biber sosu Gochujang’lı gelecektir. Kore mutfağının olmazsa olmazlarıdır. Tıpkı bizim her yemeğin yanında ekmek yememiz gibi.

Çorba da tıpkı pirinç gibi temel yemeklerindendir. Koreliler ana yemeğe geçmeden bizim gibi önce çorbalarını içerler. Çorbaları ve yemekleri bol acılı, soslu,  sebzeleri de çok pişirmeden hazırlarlar.pişirmeyi sevmiyorlar bu özellik pek bize uygun düşmedi biz her şeyi yanana kadar pişirmeyi severiz 🙂

Seul’da yemek kültürüne hep görecekleriniz arasında kızarmış tavuk ve Kore usulü ızgara ettir. Özellikle iş çıkışı Koreliler Tavuk-Bira ikilisini tüketmeyi çok severler.Bizim kültürümüzde pek yok ama tavuğu severiz kızarmış tavuğu bizde de her yerde görmek mümkündür.

Kore usulü ızgara et ödül olarak verilmektedir et üretimi az herhalde ödülleri et. Bizim çocukları hamburgerciye götürmemiz gibi bir şey galiba .Genellikle yakınlarınız ve arkadaşlarınız bu durumu size Kore barbeküsü ısmarlayarak kutlayacaklardır. Bu yemek tipik bir kendin pişir kendin ye yöntemidir.Mangal evi gibi bizde çok ortak noktamız bulunuyormuş.

Banchan, ana yemeğin yanında gelen meze çeşitleridir. Yemeklerin en güzel eşlikçisi ve olmazsa olmazıdırlar. Kore mutfağı sofralarının dolu dolu görünmesini Banchan’lara borçludur diyebiliriz.biraz Karışık bir meze ama meze kültürünün bizde de olması benziyor baharatlı mezeler bizde yaygın olarak tercih ediliyor ancak onların ki gibi değil ayrı ayrı yiyoruz biz bu karmaşa bize fazla.

Kızarmış kimçili pilav olarak adlandırılan Kimchi Bokkeumbap, yeşil soğan, kimchi turşusu, acı biber sosu ve haşlanmış pirincin beraber pişirilmesi ile oluşan bir yemektir. Kore’nin en kolay yapımı olan yemeklerinden biridir. Pirincin suyunu çıkartana kadar kullanmışlar her yerde pirinç turşulu falan değişik bir lezzet denemek isteyenlere önerilir.

Son olarak saraylara laik olan yemeğimiz; Bibimbap Kore usulü pirinç ile (yağsız ve tuzsuz haşlanmış) mevsim sebzelerinin, etin ve gochujang sosunun karıştırılmasıyla yapılan bir yemektir. Genelde bu malzemeler çukur bir tabağın içinde birbirleriyle renk uyumu oluşturacak şekilde önünüze getirilir.

ağırlıklı olarak pirinç yemekleri,turşu ve baharatla harmanlandığı yemekler tercih ediliyor. Aslında bizde baharatlı yemekleri severiz.Güney Kore’ye gittiyseniz et yemekleri için dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri eğer sizin için sorun oluşturuyorsa domuz etine dikkat edebilirsiniz. Onun yerine yumurta,sebze, tahıl grubu yemeklerini tercih edebilirsiniz ben sevdiğim için ağzım sulandı gerçekten size afiyet olsun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.