Güzel Fotoğraf Çekme Tüyoları

Son güncelleme:

Güzel Fotoğraf Çekme Tüyoları; Artık hayatımızın her anını ölümsüzleştirmek elimizde bu yüzden bunu yaparken en iyi ve  en güzel şekilde olmasını istiyoruz. Peki fotoğraf çekerken en çok nelere dikkat edilmesi gerekmekte. Öncelikle güncel telefonların çoğunda artık sizin için inanılmaz kolaylık sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.Panoramik,Gece çekimi,hdr gibi pek çok mod tüm telefonlarda yer almakta.

Işık

Fotoğrafı ister Fotoğraf makinesi ile çekin ister Telefonunuzla ışık sizin için hem gece hemde gündüz çekimlerinde en çok dikkat etmeniz gereken faktör olarak karşımıza çıkıyor. Fotoğraf çekerken ışık kaynağı fotosu çekilen objenin tam karşısında olmalı gündüz çekimlerinde.Ancak karanlık bir görüntü veya gölgeli bir görüntü elde etmek istiyorsak tam tersi şekilde ışığı ayarlamamız gerekmektedir.Gece çekimlerinde ise ışık az olduğu için fazla iso ayarı uyguladığımızda fotoğraf gerçeklikten çıkabilir.Bu yüzden netlik ve hafif bir ışık kaynağını fotoğraf çekmek istediğimiz  objeye doğru merceğin altına gelecek şekilde uygularsak bu bizim daha gerçekçi gece çekimleri yapmamıza olanak sağlar.

Netlik

Fotoğraflarda netlik ayarları önemlidir otomatik pozlama veya netlemeyi sıklıkla kullanmalı manüel kullanıyorsak ve anlık fotoğraflar çekmemiz gerekiyorsa mutlaka netlik ayarlarını otomatiğe almalıyız.Böylelikle hata riskini en aza indirmiş oluruz. Art Arda çekim modlarını ile de netliği ve hızlıca görüntü almayı kolaylaştırıp hatta uçan insanlar fotoğraflarını bile oluştura bilirsiniz.

Görüntü

Telefonla çekmiş olduğumuz bir görüntü varsa ve bunu sosyal medyada yayımlayacaksanız kameramızın bize sunmuş olduğu kare sisteminden kullanmamız işimizi kolaylaştıracaktır.Kare sisteminin 9 kareden oluştuğunu düşünün ,aşağıdan yukarıya ve soldan sağa olmak üzere 3 kareye görüntünüzü sığdırmanız gerekmekte.Fotoğrafınızın daha net algılanmasını ve objenin daha dikkat çekici yani fotoğraf karesini tam dolduran bir görüntü oluşturmasına yardımcı olur.

Renkler

Profesyonel çekimler yapıyorsak veya Fotoğraf çekeceğimiz alan koşulları bize uygun ise öncelikle tezat renkler bizim işimizi kolaylaştıracaktır örneğin mavi boyalı bir duvar var ve o gün sizin üzerinizde sarı bir kazak varsa inanılmaz bir uyum içersin de renkleri kullanarak bir kompozisyon yaratarak fotoğrafınızı oluştura bilirsiniz. Renk uyumu ve tezatlığı doğanın renklerinden yararlanmak bize harika görseller sunacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz koşullara dikkat ettiğinizde sizlerde yarı profesyonel fotoğraflar çekmeye başlaya bilirsiniz ve fotoğraf çektikçe kompozisyon yeteneğinizin ve bakış açınızın değiştiğini fark edeceksiniz ve daha çok keyif almaya başlayacaksınız.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.