Güzel Olan Her Şeyin Başı Dertte Olur ”Kutsal Kudüs”

Kutsal kentin başı hep dertte böyle olmaz mı güzellerin başı hep dertte ilgi çekenler hep şansızdır. Bu kentinde hep bir başı kabalık hep bir işi var hep gözde. Neden peki Kudüs bu kadar önemli neler oldu Kudüs’te. Tarih boyunca, birçok kutsal yapıya ev sahipliği yapmasından dolayı çok sayıda savaşa sahne oldu ve defalarca yıkıldı, yeniden inşa edildi. Savaşlar yıldırmadı onu çoğu devlete ev sahipliği yaptı çok dil din ve ırk misafircisi oldu. Osmanlı İmparatorluğu, 1517’de işgal ettiği Kudüs’ü 1917 tarihine kadar kontrolü altında tuttu. Üç Büyük din içinde önemli bir yerleşim yeridir.

Kudüs’ü kutsal yapan önemli noktalar bulunmakta bunlar aslında üç dininde doğuş ve çıkış noktası olduğu düşünülmekte. Kudüs’ü kutsal yapan özel bölgeler nereler;

Müslümanlar için en kutsal yerlerden biri kabul edilen Mescid-i Aksa ve Kubbet’üs Sahra’nın bulunduğu Harem-üş-Şerif, Doğu Kudüs’te yer alıyor. Muhammed Peygamber’in buradan göğe yükseldiğine inanılıyor.Bu yüzden Müslümanlar için kutsal kabul etmesinin en büyük sebeplerinden biride bu.

Yahudiler için Mescidi-i Aksa’nın hemen altında yer alan ve Süleyman döneminde yapılan tapınağa ait olduğuna inanılan Ağlama Duvarı yer alıyor. Burası Yahudilik inancının en kutsal mekanı.Bu yüzden burası onları çıkış noktası ve daimi evi olarak görülüyor böylelikle onların varoluşu olarak kabul ediyorlar.

Hristiyanlar için ise Kudüs’te bulunan Kutsal Kabir Kilisesinde İsa Peygamber’in çarmıha gerildiği ve kabrine konulduğu düşünülüyor. İsa’yı simgelediği düşünüldüğü ve onun sonsuzluğa uğurlandığı ve tekrar dünyaya geleceği yer olarak kabul edildiği için onlar için önemli bir merkez haline geliyor.

İsrail, 1967 yılındaki Altı Gün Savaş’ında o zamana kadar Ürdün’ün kontrolü altında bulunan Doğu Kudüs’ü işgal etti. O tarihten bu yana da İsrail işgali altında bulunuyor.İsrail başkent olarak ilan etti fakat hiç bir ülke bunu kabul etmedi tanımadı.Ancak son zamanlarda Amerika’nın yapmış olduğu çıkışla ilk başkent olarak tanıyan ülke olarak tarihe geçti.

Kudüs çok fazla savaş acı ve dini baskıya maruz kalmış insanlık için önemli noktalardan biridir.tarih öncesi ve tüm çağlarda önemli bir merkez olmuştur.Bu yüzden sakin dönemlerinde ziyaret edilmeli çünkü tüm dünya için ortak tarih barındıran nadir bölgeler arasında yer almaktadır.