Güzelliği İle Tanınan Ünlü Şarkıcı: Thalia

Son güncelleme:

Thalia Hakkında Bunları Biliyor Musunuz?

Ünlü Şarkıcı Thalia Kimdir?

Ülkemizde başta Rosalinda olmak üzere pembe dizileri ile ünlenmiş ve bir döneme damgasını vurmuş olan Meksikalı oyuncu ve şarkıcı Thalia kimdir? her zaman kendinden bahsettirmeye devam etmektedir. Oyunculuğuyla daha da ünlenmesine rağmen kariyerine şarkıcılıkla başlayıp şarkıcılığıyla devam ettiren Thalia, albümleriyle milyonları aşan satış rakamına ulaşmış, onlarca hit şarkıya imza atmış birisidir. Latin dünyasında başlamış olan kariyeri ve sonrasında dünya starına dönüşen adı ile Thalia’yı sizler için araştırdık.

Thalia Kimdir?

Thalia Hangi İşler İle Uğraşmıştır?

Ariadna Thalia Sodi Miranda, 26 Ağustos 1971 tarihinde, Meksika‘nın, Meksico City şehrinde doğmuştur. Kariyeri boyunca, şarkıcılık, oyunculuk, yazarlık, sunuculuk ve tasarımcılık yapmış olan Thalia, en çok sinema ve şarkıcılık ile ünlenmiştir. 1971 doğumlu olan Thalia, profesyonel kariyerine 1981 yılında başlamıştır. 2000 yılında Tommy Mottolo ile evlen Thalia, bu evlilikten 2 de çocuk sahibi olmuştur. Thalia, İngilizce, İspanyolca, Filipince ve Portekizce hakimdir. Meksikalılara için en iyi Meksikalı bayan şarkıcı olarak tanımlanan Thalia, aynı zamanda ”Latin Popunun Kraliçesi” olarak da adından bahsettirmektedir. Thalia, oldukça küçük yaşlarda kariyerine başlamıştır ve şarkıcılığın üstüne daha çok düşmüştür. Çıkardığı albümlerin dünya çapında toplam satışı 40 milyonu geçmektedir. Meksika’da en fazla albüm satan sanatçı durumundadır. Latin Billboard’larında uzun süreli 1. olarak kalmıştır. 1990’lı yıllarda birçok filmde ve dizide de rol almıştır. En çok da Maria Mercedes ve Rosalinda dizileri ile ününü arttırmıştır. Mercedes ve Rosalinda dizileri yaklaşık olarak 90 ülkede yer almıştır. Bu ülkeler arasında Polonya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Rusya ve Türkiye gibi ülkeler bulunmaktadır. Bu sebeple de farklı ülkelerden de hayranları olmuştur. Kendisine en çok para verilen oyuncu olan Thalia, asla unutulamayacak 10 Meksikalı kadın arasında yer almıştır. Thalia, çok önemli reklam teklifleri de almıştır ve bu reklamlar ile çok iyi bir gelire de ulaşmıştır.

Thalia’nın Şarkılarını Biliyor Musunuz?

Thalia’nın Şarkılarını Biliyor Musunuz?

1984 yılında Meksika’da yer almış olan dünyanın en büyük Broadway müzikalllerinden biri Grease müzikalinde önemli bir rolde yer almıştır. 12 yaşındayken Meksika’nın en ünlü gençlik grubundan Sasha Sokol’un gruptan çıkması ile Timbiriche grubuna katılmıştır. Thalia kariyerine daha sonra Timbiriche adlı grub ile devam etmiştir. Bu grupla çıkardıkları albümlerin sırasıyla VII VIII ve IX piyasa sürülmesinden sonra tüm Latin Amerika’ya yayılmışlardır. 15 yaşındayken Pobre Señorita Limantour adlı dizide ilk kez rol almıştır. Thalia bunlardan sonra Los Angeles’a gitmiştir ve orada prodüktör Alfredo Diaz Ordaz ile tanışmıştır. Kendi adını taşıyan ilk albümü “Thalia”‘yı 1990 yılında çıkarmıştır. 2 milyon satış rakamına uşaşmış olan Thalia’nın bu ilk albümü büyük dikkat çekmiştir. Sonrasında İspanya’ya giderek çok sayıda televizyon programına katılarak Avrupa’da da adından bahsettirmiştir.

 1998 yılında Hollywood’dan teklif almıştır ve Mambo Cafe filminde başrol oynamıştır. Bu filmle birlikte komedi oyunculuğundaki başarısını da göstermiştir. 1999 yılında ise belki de kariyerinde dönüm noktası olacak olan Rosalinda dizisinde oynamıştır. Bu dizi tam 180 ülkede yayımlanarak izlenme rekorları kırmayı başarmıştır. Dizi Türkiye’de de büyük ilgi görmüştür.

 1991 yılında ikinci albümü “Mundo de Cristal”ı çıkarmıştır. 1992 yılında ise María Mercedes adlı dizi ile tekrardan  televizyona devam etmiştir. Aynı yıl üçüncü albümü “Love” çıkarılmıştır. 1994 yılında Türkiye’de rekor kırmayı başaran Marimar ile başarısından bahsettiren Thalia 1994 yılının sonlarına doğru  ünlü şarkıcı Gloria Estefan’ın kocası Emilio Estafan ile tanışmıştır ve dördüncü stüdyo albümü “En Extasis”‘i kaydetmiştir. Bu albüm EMI plak şirketi tarafından yayınlanmış olan ve uluslararası ilk albüm özelliğindedir. Albüm, çok fazla ülkede satılmıştır. Bu albümden çıkmış olan büyük hit “Piel Morena” ile çok fazla ülkeden altın plaklar ve ödüller almıştır. 1996 yılında ise “María la del Barrio” adlı dizide oyuncuyken Tagalogca dilinde seslendirdiği Nandito Ako albümünü çıkarmıştır. Bu albüm Thalia’ya altın plak ödülü kazandırmıştır. 1997 yılında yayınlanan “Amor a la Mexicana” albümü ile tüm ülkelerde tanınan bir isim olmayı başarmıştır. Albümle aynı adı taşıyan Latin pop şarkısı “Amor a la Mexicana” zirveyi görmeyi başarmıştır. 3 farklı versiyonu olan şarkı, Türkiye’de de adını duyurmuştur. Mujer Latina, Por Amor ve De Donde Soy gibi hit şarkıları da barındıran albüm dünya çapında 5 milyon satış yapmıştır. Aynı yıl Meksika Müzesine heykeli dikilmiştir. O zamanlarda Amerika’da kendisine Kaliforniya eyaletinin anahtarı verilmiştir ve her 25 Nisan Thalia günü olarak eyalette kutlanmaktadır. 2000 yılında son yıllarda yayımlanan en önemli latin pop albümü olan Arrasando albümü çıkmıştır. Albümdeki tüm şarkı sözleri ve besteler kendisine aittir. Albümden çıkmış olan ilk single “Ente El Mar Y Una Estrella” listelerde haftalarca 1 numarada olmuştur. Albümle aynı adı taşımakta olan ikinci single “Arrasando” yine öok fazla ülkede 1 numara olmuştur. Arrasando albümü ile Thalia, Latin Grammy ödülü almıştır. Albüm çok fazla ilgi görmüştür. Tüm dünyada 5 milyon satmıştır.                                                                                                            

2001 yılında “Grandes Exitos Con Banda” albümünü çıkarmıştır. 2002 yılında kendi adını taşımakta olan Thalia 2002 albümünü piyasaya çıkarmıştır. Albümünün tanıtımını dünya çapında tanınan müzisyenlerinin yer aldığı New York Madison Square Garden’da yapmıştır. İlk single “Tu Y Yo” albümün en ses getiren parçası olmuştur. Yavaş ve hareketli olmak üzere iki versiyonu olan şarkı, listelere 1 numaradan giriş yapmıştır ve 5 hafta boyunca 1 numarada yer almıştır. Albümün ikinci single’ı “No Me Ensenaste” yine 1 numaraya yerleşmeyi başarmıştır. Üçüncü single “Aquien le Importa” dikkat çekerek klibiyle adından söz ettirmiştir. Albümün en ses getiren özelliği ise Marc Anthony ile bir düetin de olmuş olmasıdır. Albümde 3 tane İngilizce şarkı almaktadır. İngilizce şarkılardan biri olan “Closer to you” şarkısıda 1 numaraya ulaşmıştır ve Thalia, bir albümden 3 tane 1 numara çıkarmayı başarmıştır. Aynı yıl albümünün başarısından dolayı adından oldukça söz ettiren Thalia, yılın en başarılı latin-pop şarkıcısı ilan edilmiştir ve star unvanını kazanmakla birlikte ödül almıştır. 2003 yılında ise kendi adını taşımakta olan ilk İngilizce albümünü çıkardı. Thalia’ nın tarzı dışında olan bu albüm bir çok farklı ülkelerde konuşularak büyük bir ilgi görmüştür. Rap şarkıcısı Fat Joe ile söylediği ilk single “I Want You” ve ikinci single “Baby I’m In Love” çok fazla ülkenin listesinde yer almayı başarmıştır.

2003 yıllarında ise şarkıcılık, oyunculuk, bestecilik derken iş kadını da olmuştur. “Thalia Sodi Collection” adını taşıyan kıyafet, gözlük ve ayakkabı gibi çok fazla ürünü piyasaya çıkarmıştır. Daha sonrasında ise kendi adını taşımakta olan magazin müzik dergisini de hazırlamıştır. 2004 yılında Herseyh’s firması yeni kampanyaları için Thalia ile anlaşarak ürünlerinin bazılarına sanatçının adını vermiştir. 2005 yılında kensisi “artık piyasa koşulları için değil kendi beğendiğim doğrultuda müzik yapacağım” dedikten sonra “El Sexto Sentido” yu çıkarmıştır. Albüm daha piyasada bulunmadan önce aldığı siparişlerle 1 numara olmayı başarmıştır. İlk single “Amar Sin Ser Amada” sanatçının yeniden latin müzik türüne döndüğünün kanıtlar durumdadır. Şarkı radyolarda en çok istek alanlardan olmuştur.Albüm yayınlandığı ilk hafta 900.00 bin satış rakamına ulaşmıştır ve albüm tüm dünyada 3.5 milyon satmıştır. Bu başarısından dolayı, Thalía’ya birçok ödül verilmiştir. Albümde rumba, hip hop, salsa, ballad, tropical, pop, caz gibi birçok türü denemesi Thalía için ilk olmuaktadır. “Kendi hayatımı hislerimle yaşıyorum” dediği için albümünün adını “Altıncı His” koymuştur.

2006 yılında ise bu albümünü “El Sexto Sentido Re+Loaded” adıyla tekrardan çıkarmıştır. Albümünde 4 şarkı bulunmaktadır. Bunlar bir Meksika TV şovu olan “Cantando Por Un Sueño”nun yine aynı adla olan tema müziği, Aventura ile bir düet olan “No, No, No” , “La Súper Chica” ve bir önceki albümünden olan “Un Alma Sentenciada” adlı şarkının remix şarkılarıdır.

Thalia’nın Ödülleri Var Mıdır?

7 Ekim 2007’de kızı doğmuştur. Bebeği için müziğe bir süre ara verdiğini söyleyen Thalia, ABC kanalıyla yaptığı 5 Milyon$ lık anlaşmadan sonra “Conexion Thalia” adında bir de radyo programı yapmıştır. 2007 yılında Thalia, “Belleza” adli güzellik kitabı çıkarmıştır. Kitap İngiltere’de en çok satanlar listesine girmeyi başararak, birçok ülkede de  satış rekorları kırmayı başarmıştır. Ayrıca Thalia, 2007 yılında Jennifer Lopez’in ilk İspanyolca albümünün ikinci single’ı  Me Haces Falta’nın şarkı sözlerini yazmıştır. Thalia, 2008’in Haziran ayında 10. Stüdyo albümü Lunada’ yı çıkarmıştır. İlk şarkısı “Ten Paciencia” hareketli bir latin pop durumundadır. Thalia bu albümü ile tropical latin müziğine değinerek yine herkesin beğenisini kazanmayı başarmıştır. Aynı sene Premios Juventud müzik ödüllerinde Thalia’ya diva ödülü verilmiştir. Lunada’dan çıkan ilk single çalışmasınada Daddy Yankee ile bir remix kaydetmiştir ve latin piyasasındaki adını korumuştur. Albümdeki “Sera Porquie Te Amo” şarkısının ikinci single olarak yayımlanması planlanlanırken Thalia bu dönemde kene ısırması yüzünden  Lyme hastalığına yakalanmıştır. Sağlık sorunları nedeniyle albümden başka bir şarkı yayınlayamamıştır. Bunlara rağmen albüm latin ülkelerinde 1 numaraya yerleşmeyi başararak yılın albümü seçilmiştir. Albüm 1 milyon satış rakamıyla Thalia’nın 2000′ li yıllarda en az satan albümü olmaktadır. Türkiye’de o yazın en çok satan yabancı albümü Lunada olmuştur. 2009 yılının Ağustos ayında Türkiye`ye gelmek istediğini sosyal medyada belirten Thalia, belirttiği yazının yanına da Türkiye`yi tanıtan bir vıdeo yayınlamıştır.

Ekim ayında ABD başkanı Barack Obama tarafından düzenlenen Latin gecesine katılmıştır. Tamamı 60 dakika süren gecede Thalia hit şarkısı “Amor A La Mexicana” yı canlı olarak söylemiştir. Lunada’nın ardından ilk konser albümü Primera Fila’ yı Sony Music etiketiyle CD/DVD formatında çıkarmıştır. 1 Aralık 2009′ da çıkmış olan albüm Thalia’ nın Miami Üniversitesi Bank United Center’de vermiş olduğu akustik konserin kaydından oluşmaktadır. Albümde daha önce hiç yayınlanmamış yeni şarkıların yanı sıra Thalia’ nın eski hit parçalarının yeni versiyonları da olmaktadır. Bu albümde Thalia, sesinin güzelliğini ortaya çıkaran güçlü şarkılar seslendirmiştir. İlk şarkısı “Equivocada” ile hayranları tarafından büyük beğeni toplamış ve şarkı son zamanların en çok dinlenilen şarkıları arasına hızlı bir giriş yapmıştır. Şarkı 8 ülkede pop müzik listelerinde 1 numaraya oturmuştur. Albümden 3 şarkı daha çıkmıştır. Latin radyolarında en çok çalınan parçalarda; Equivocada 16 hafta, Que Sera De Ti 14 hafta, Estoy Enamorada 12 hafta yer almıştır. Albüm en çok satanlar listelerinde 52 hafta, Meksika’da ise tam 54 hafta kalmayı başarmıştır. Tüm dünyada 1 milyonun üzerinde satış rakamına ulaşmıştır. Annesinin ölümünden sonra müzik çalışmalarına ara verdiği şeklinde çıkan söylentilere rağmen Thalia resmi olan sosyal medya sayfasında tüm gün stüdyoda yeni şarkılar kaydettiğini söyleyerek müziğin ruhun en iyi ilacı olduğunu belirtmiştir. 

Thalia’nın Albümlerinin Başarısını Biliyor Musunuz?

22 Ekim 2012 tarihinde yayınlanan Tony Bennett’in “Viva:Duets” albümünde ünlü şarkıcı ile düet yapmış güçlü latin vokalleri arasında yer almıştır. Albümdeki “The way you look tonight” adlı şarkıyı Today Show ve Katie Couric’s Show’da beraber canlı olarak söylemişlerdir. 21 Eylül 2012 tarihinde, Habítame siempre albümünün yayımlanmasına çok az kalmışken, Thalía New York’ta bulunan Hammerstein Ballroom özel bir konser vererek albümünü tanıtmıştır. 8 Ekim 2012 tarihinde, albümün ilk single çalışması Manías çıkmıştır. 19 Kasım 2012 tarihinde yayımlanan “Habítame siempre” isimli 11. stüdyo albümünde Robbie Williams, Michael Bublé, Prens Royce ve Gilberto Santa Rosa gibi birden fazla ünlü isimle yaptığı düetlerden oluşan şarkılar bulunmaktadır. Albüm, izleyicilerine sunulduğu andan beri büyük beğeni toplamayı başarmıştır. Thalia’nın 12. Stüdyo albümü olan Amore Mio Sony Music Latin etiketi ile piyasaya çıkmıştır. Bu albümü ile Thalia özlenen latin soundlarına geri dönmüştür ve hayranlarını sevindirmiştir. Albüm 2 tür olmak üzere çıkmıştır. Bunlar ‘Standart’ Ve ‘Deluxe’ olmaktadır. Albüm 4 kasımda piyasaya çıkmıştır ve ilk şarkı olarak “Por Lo Que Reste De Vida” seçilmiştir. 9 Eylül de dinleyicileri ile şarkı buluşmuştur. Ünlü dijital müzik indirme sitesinde  yayınlandığı anda Japonya, Meksika, Brezilya, Venezuela, Arjantin ve Kosta Rika başta olmak üzere 10’a yakın ülkede 1 numara olmuştur. Albüm Amerika’da da sevilmiştir. Bunun yanı sıra Türkiye, Yunanistan, Lübnan, Romanya ve İspanya gibi ülkelerde de adından bahsettirmiştir. Latin müziğin Kraliçesi olarak adlandırılan Thalia, 2015 yılının Ocak ayında müzik, sinema, yazarlık, radyo programı yapımcısı, şarkı yazarlığı gibi mesleklere bir yenisini daha ekleyerek moda tasarımcılığı yapmaya başlayan Thalia Amerika’nın en ünlü kadın giyim markası olarak kabul edilen Macy ile bir anlaşma imzalamıştır ve kendi tasarımı olan kıyafetleri yakın bir zaman da dünya çapındaki hayranlarının beğenisine sunacağını belirtmiştir. Thalia 21 Ocak 2015 tarihinde sosyal medya üzerinden canlı bir moda show yaparak ilk olmayı başarmıştır. Meksika asıllı şarkıcı, yazar ve oyuncu Thalia, 9 yaşında başladığı kariyerine kazandığı birbiri ardına başarılarla tüm dünyada tanınan bir isim olmuştur.

Thalia’nın Başarılı Kariyer Hayatı!

Thalia’nın Kariyer Hayatındaki Başarıları Nedir?

Listelerde birinci olan şarkılar, milyonlar satan albümler dışında Latin Billboard ödülü sahibi de olan sanatçı, 13. stüdyo albümü “Latina” ile sevenlerinin karşısına çıkmıştır. Sevilen sanatçı Thalia, “Latina” albümü için Maluma, Silvestre Dangond, De La Ghetto, OMI, Jacob Forever ve Chiky Bom Bom “La Pantera” gibi pek çok başarılı isimle bir arada olmuştur. Toplam 13 şarkı bulunan albümde, Thalia’nın Maluma ile seslendirdiği “Desde Esa Noche” “Vuélveme a Querer” şarkılarının dışında “Frutas (feat. Chiky Bom Bom “La Pantera”)”, “Todo (Poso Se Thelo) (feat. OMI & Jacob Forever)” ve “La Movidita” şarkıları da dikkat çeken şarkılar arasında olmuştur. Latin müziğinin en önemli ödüllerinden birisi olan Premio Lo Nuestro ödül töreninde ‘Yılın En İyi Kadın Şarkıcısı’ ödülünü almıştır. Youtube’da ‘Desde Esa Noche’ ile 2016 yılının en çok izlenen live performans videosu gibi birçok başarı kazanmıştır. Thalia son başarısı Latina’dan sonra 2018 yılında Valiente albümünü piyasaya çıkarmıştır. Albüm Billboard listelerinde 1 numaraya kadar çıkmıştır. Albümden çıkan ilk şarkı No Me Acuerdo 1 milyarı geçen izlenme sayısı ile sosyal medyada  2018 yılının en çok izlenen 6. Müzik videosu durumundadır. Albümden çıkan şarkılar Lento ve Lindo Pero Bruto ise 100 milyon stream barajını geçmiş ve Valiente albümünün Thalia’nın en başarılı albümlerinden birisi olmasını sağlamıştır. 2019 yılında Latin Grammy’lerde Onur Ödülü alan sanatçı ayrıca bu albümle birlikte 20 ülkede 1 numara olarak 45 ülkede müzik listesine girmiştir. Sanatçı 2020 yılında piyasaya çıkmış olan şarkıları ile yine büyük bir beğeni kazanmayı başarmıştır.

Thalia her dönemde tarzıyla, başarılı şarkıları ile dikkat çekmeyi başarmış bir isimdir. Özellikle yaptığı her şarkı ile her zaman adından bahsettirmiştir. Aldığı ödüller her zaman takdir edilmiştir. Kariyer hayatı boyunca bir çok albümü bulunan Thalia, kariyer hayatına başarılı bir şekilde devam etmektedir.E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.