Hamilelik Döneminde Sakın Bunları Yapmayın

Hamilelik dönemi kadının hormon dengesinin bozulması ile en hassas dönemlerinin başında geliyor. Kadın bu süreçte hem bedenen hem de ruhen hassaslaşıyor. Hatta çoğu zaman alıngan olmayan bir kadının hamilelik zamanında en ufak bir tartışmada günlerce ağladığı bile görülür. Bütün bunlar normal seviyede giden hormon dengesinin birden alt üst olması sebebiyle meydana geliyor. Ayrıca içinde ek bir canlı var ve yoktan ediliyor. Bebeğin düşüp düşmemesi bile aklını meşgul ederek moralini önceden bozmasına sebep olabiliyor. Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek için mutlaka dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. İşte onlardan birkaçı…

Hamilelik Döneminde Yoğun Stresten Kaçının 

Eğer hamileyseniz, kendi sağlığınız da dâhil olmak üzere tüm sıkıntıları dert etmekten kaçının. Özellikle hamileliğin ilk ayları zaten düşük riskinin en çok olduğu zamanlardır. Korku, stres, üzüntü, aşırı kaygı bebeğe zarar verebilir. Hassassınız evet ama anne olma heyecanı içinde olmaya çalışarak stresten uzak durmalısınız. Stres ve üzüntü her hastalığın başıdır denir. Ve maalesef ki önceden duyulan stres hiç bir zaman geleceği ve olacakları engellemiyor.

Kaplıca Ve Şifalı Sulara Girmeyin

Kaplıca suları aynı zamanda şifalı su olarak bilinir. Hatta bir hastalık, ağrı veya sancı olduğunda hemen kapalıca sularına gitme planları yapılır. Fakat bu durum hamileler için sakıncalıdır. Bebeğin düşmesine bile sebep olabilir. Hamilelikte aşırı sıcak ve soğuk da yasaktır. Kaplıca sularına doğumdan sonra gitmek daha faydalı olacaktır.

Ağır Kaldırmayın 

Herkes tarafından hamilelik döneminde ağır kaldırmamak gerektiği zaten biliniyor. Ama bazen “eskiden kadınlar hamileyken neler taşırlardı, ama bebeklere de hiç bir şey olmadı” diye düşünenler olabilir. Eski zamanın koşulları, yaşam tarzı ve hatta yiyecek kalitesi bile bir değildir. Bi yüzden kimseye uymayın ve kendinizi kendiniz koruyun.

Sağlığınızı İhmal Etmeyin

Doktorunuzun verdiği vitamin haplarını veya gıda takviyelerini mutlaka kullanın. Unutmayın ki vitamin eksikliği sadece size değil, bebeğinizin gelişimine ve sağlığına da zarar verecektir. Doktorunuzun sözlerini ve önerilerini dinleyerek sağlığınızı önemseyin ve asla ihmal ederek hata yapmayın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.