Hangi Ülkenin Hangi Marka Otomobili Var?

Son güncelleme:

Otomobil meraklıları hangi ülkenin hangi otomobil markasını ürettiğini her zaman merak eder. Bu konuda yarışı önde götüren ülkelerden birisi tarzıyla her zaman farkını belli eden İtalya’dır. İtalya’nın Alfa Romeo’su da her zaman beğenilen modellerden birisidir. Teknolojideki farkını her zaman belli eden Almanya’nın en iyi markalarından birisi de Audi. Tabi Alman otomobilleri bununla bitmiyor. Yılların vazgeçilmeyen markalarından birisi de BMW. Amerikan otomobilleri deyince akla gelen ilk isim ise Chevrolet markasıdır. Tabi bir de yine en gözde markalardan birisi olan Chrysler de bir Amerikan otomobili.

Uzak Doğulu Markalar

Teknoloji ve kapitalist üretim merkezlerinden birisi haline gelen Çin’in otomobil markalarında birisi Chery. Ayrıca Dong Feng Motor da bir Çinli markadır. Güney Kore’nin otomobil markası ile Daewoo markasıdır. Japonya da Daihatsu markası ile öne çıkıyor. Ülkemizin en sevdiği markalardan ikisi olan Honda ve Toyota a Japon markaları. Ayrıca en sevdiğimiz markalardan olan Hyundai de Güney Koreli. Japonya’nın bir diğer markası olan Infiniti de dikkat çeken markalardan birisi. Güney Kore deyince Kia’yı da unutmamak gerekiyor. İsmi çok geçmese de Lexus da bir Japon markası. Aslında Türkler Japon markalarını çok seviyor. Mazda, Mitsubishi ve Nissan da ülkemizde en sevilen Japon otomobillerinden bazılarıdır. Tabi Japon otomobili deyince Subaru ve Suzuki’yi de unutmamak gerekiyor.

İngiltere, Fransa ve ABD’nin Diğer Otomobilleri

2001’de BMW tarafından satın alınan Mini, Lotus ve de daha sonra Hintlilere satılan Land Rover da birer İngiliz markası. İngiltere deyince unutulmaması gereken markalardan birisi de Jaguar. Her zaman Fransız otomobillerini seven bir milletiz aynı zamanda. Çünkü bizim ülkemizde Renault, Citroen ve Peugeot gibi markalar her zaman çok satılır. Bunun yanında son zamanlarda yükselişe geçen Dacia da bir Fransız markası. Öte yandan İtalya’nın da ismini tarihe yazdıran markaları bulunuyor. Lamborghini, Maserati, Ferrari gibi ünlü markalar da İtalya’nındır. Fiat ise bizim ülkemizde en çok görülen İtalyan markalarından bir diğeri. ABD de ismini Ford, GMC, Jeep gibi markalarla tarihe yazdırdı. Ford bizim en sevdiğimiz markalardan birisi. En iyi ve en pahalı otomobillerden olan Porsche ve Mercedes Benz de diğer Alman markalarıdır. Ülkemizin en sevdiği lüks otomobillerden Volvo bir İsveç markasıdır. Son yıllarda yükselişe geçen Seat ise bir İspanyol otomobilidir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.