Hatay’da Gezilecek Yerler

Son güncelleme:

Akdeniz’in en güneyinde bulunan Hatay, ülkemizdeki en eski şehirlerden bir tanesi. Yıllardır medeniyetlere ev sahibi yaptığı için bu şehir çok sayıda tarifi yapı barındırıyor i.inde. Hayran kalacağınız doğal güzellikler de bu şehirde oldukça fazla. Peki Hatay’da gezilecek yerler nereler?

Eski Antakya Evleri

Eski Antakya Evleri, 350’yi aşkın evin oluşturduğu ve dar sokakları bulunan bir yer. Birbiri ardına inşa edilen Eski Antakya Evleri, Hatay’da gezilecek tarihi yerlerden bir tanesi. Bu sokaklarda yürürken zamanda geriye gidebilir ve farklı atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

İskenderun Körfezi

İskenderun Körfezi, Hatay ve Adana2nın arasında bulunuyor. Kara ve deniz ulaşımlarının iyi şekilde geliştiği bu yer, ticaret açısından oldukça önemli bir bölge. Türkiye’de bulunan Akdeniz Bölgesinin en büyük üçüncü kıyısı olma özelliği taşıyan İskenderun Körfezi, tekne turu yapmak için oldukça ideal bir yerdir.

Antakya Mozaik Müzesi

Antakya Mozaik Müzesi, mitolojik izlerini üzerinde barındıran ve günümüze kadar taşıyan ihtişamlı bir yer. Dünya’nın en zengin ikinci müzesi olan bu müze Hatay’da gezilecek görülecek yerlerin başında diyebiliriz. Mozaiklerin üzerinde göreceğiniz mitolojik simgeler, 1932 senesinde yapılıyor. Kazılar sonrasında ise gün yüzüne çıkmış. Bu bölgede Roma’nın ve Bizans’ın izlerini taşıyan evler, hamamlar ve kliseler mevcut. Heykellerin de bulunduğu bu yerde, uykunuzu genişletebilir ve tarihle ilgili önemli bilgiler edinebilirsiniz.

İskenderun Deniz Müzesi

İskenderun Deniz Müzesi, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Denizciliği Türk’ün Büyük Ülküsü Yapmak” sözüne karşın açılan bir müze. Bu müze ülkemizde bulunan üçüncü deniz müzesi. Hatay’da gezilmesi gereken yerler arasında bulunan bu müze, 1930 yılında malikane olarak yapılmıştı. 1942 yılında ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından satın alınıp Satın alma ve Muayene Komisyonu olarak kullanılmaya başlandı. 2008 yılında ise bina müzeye dönüştürüldü.

 Antakya Cam Müzesi

Hatay’da görülecek yerlerden bir tanesi de  Antakya Cam Müzesi. Tarih kitaplarında cam tesadüfen ilk kez Akdeniz Bölgesinde Antakya bölgesinin güneyinde ve Kuzey Suriye, Beyruti Sayda sahillerinde bulunuyor. Keşfedilen ve parlayan bir madde elle şekle giriyor. Yıllardır farklı şekillere bürünen bu camlar Anadolu’ya gönderiliyor. Çok sayıda cam türü eşyalar camların eritilmesiyle meydana geliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.