Hava Temizleyicileri Akciğer ve Kalp Sağlığınızı İyileştirebilir Mi?

Son güncelleme:

Göğüs hastalıkları uzmanı Rachel Taliercio, hava kirliliğinin solunum güçlüğü, öksürük ve üst solunum yolu tıkanıklığı gibi solunum semptomlarına neden olabileceğini veya kötüleştirebileceğini belirtiyor. Dr. Taliercio, bunun kalp hastalığına da karıştığını söylüyor. Kardiyolog Kenneth Shafer, ayrıca havadaki toksinlerin tahriş edici olduğunu açıklıyor. Kan kimyasında değişikliklere yol açan ve bu da olumsuz sağlık etkilerine neden olan kimyasal bileşimlere sahiptirler.

Temiz hava, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bir gereksinimdir.

Örneğin, son araştırmalar, hava partikül kirliliği ile felce yol açabilen bir durum olan karotis arter hastalığı arasında bir ilişki buldu. Başka bir çalışma, kirliliği kronik hastalık için en önemli risk faktörlerinden biri olarak adlandırdı .

Dr. Shafer, “Havadaki bu partiküllerin bir kısmını ortadan kaldırıp maruz kalmayı azaltabildiğiniz ölçüde, sağlık üzerindeki etkileri azaltacaksınız” diyor.

Hava temizleyici örneği

Hava Temizleyicileri Sağlığı Nasıl Artırabilir?

Hava temizleyici kullanmanın potansiyel faydalarının çoğu, özellikle astım gibi durumlar olmak üzere akciğerlerle ilgilidir . Dr. Taliercio, ince parçacıkları filtreleyerek soluduğunuz havayı temizlemeye yardımcı olur ve kirliliğin olası olumsuz etkilerini azaltır.

Ancak Dr. Shafer, temizleyicilerin kan kimyasını kalp sağlığına da fayda sağlayacak şekilde değiştirdiklerinin gösterildiğini belirtiyor.

Hava temizleyici örneği

Birkaç çalışma, hava temizleyicilerin kurulumundan sonra kan basıncında ve kalp atış hızında iyileşmeler olduğunu göstermiştir. Örneğin, 35 Çinli üniversite öğrencisiyle yapılan küçük ölçekli bir araştırma, cihazların hava kalitesini artırdığını ve ince partikül madde düzeylerini yüzde 57 oranında düşürdüğünü buldu. Öğrenciler arasında hem kan basıncı seviyelerinde hem de akciğer fonksiyonlarında gelişmeler bildirildi.

Bununla birlikte, klinisyenlerin felçleri, kalp krizlerini veya ölüm oranlarını azaltan hava temizleyicilere işaret eden uzun vadeli verileri yoktur. Dr. Shafer, “Bunların tümü, izlenebilen kan kimyasındaki değişikliklere bakan son noktalar ve muhtemelen kalp için faydaları olacak” diyor. Ancak bu tür çalışmalar henüz yapılmadı.

Hava temizleyici örneği

Hava Temizleyicilerden Kimler Faydalanır?

Hava temizleyicileri en azından yüzlerce dolara mal olduğu için, hastalar, özellikle bazı durumlarda faydalar konusunda veriler sınırlı olduğu için, kimin en çok fayda sağlayacağını tartmalıdır. Dr. Taliercio, hava temizleyici kullanıcılarının büyük olasılıkla hava kirliliğinin en yüksek olduğu bölgelerde sağlık yararları elde edeceğini söylüyor. Bu, kötü hava kalitesine sahip bir şehirde veya büyük bir kirlilik kaynağına yakın yaşamak anlamına gelebilir.

Dr. Taliercio, “Küçük çocuklar, yaşlılar ve kalp ve / veya akciğer hastalığı olan kişilerde faydalar daha yüksek olabilir” diye ekliyor. Özellikle bu cihazlar, akciğerleri etkileyen hastalıkları olan kişilere yardımcı olabilir. Bu hastalıklar arasında astım, kistik fibroz ve bağışıklık sisteminin koşulları yer alır. Dr. Shafer’e göre, fayda sağlayabilecek diğer kişiler arasında enfeksiyonlarla mücadelede güçlük çeken kişiler yer alıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.