Havaların Isınmasıyla Koronavirüsü Kaybolacak Mı?

Son güncelleme:

Koronavirüsü gün geçtikçe daha fazla yayılarak yaşamı durdururken uzmanlar bu konuda çok fazla açıklama yapıyor. Açıklama yapılan konulardan en önemlisi ise Koronavirüsün havalar ile bir ilgisi olup olmadığı.

Bazı uzmanlar havaların sıcaklamasıyla birlikte virüsün kaybolacağını iddia ederken bazıları ise bu fikrin tamamen karşısında.

Uluslararası Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Merkezi’nden (CIRI) virolog Bruno Lima ise havalar ile virüsün bir ilgisinin bulunmadığını belirtiyor.

Lima, bazı solunum yolu virüslerinin sezonluk etki göstermekle birlikte tropikal bölgelerdeki varlığını yıl boyu koruduğunun altını çiziyor.

Paris Pitié-Salpêtrière hastanesinden bulaşıcı hastalık uzmanı Alexandre Bleibtreu da solunum yolu virüsleri için ideal hava sıcaklıklarının 0-7 derece arasında olmasına karşın Covid-19’un baharla birlikte ortadan kaybolmayacağı görüşünde. “Bazı virüsler mevsimlerle dalga geçiyor” diyen Bruno Lima, 2009’da görülen A H1N1 virüsünün İspanya, Almanya ve İngiltere’de zirveyi yaz aylarında gördüğünü hatırlatıyor.

Bazı ülkelerin uzmanları ise virüsün yaz aylarında tamamen ortadan kaybolacağını ve yaşama normal bir şekilde devam edileceğini söylüyor. Üstelik bu açıklamalar sosyal medyada da bir hayli ciddiye alınıyor.

Fkat yapılan araştırmalara göre  sıcak ülkelerden biri olan Avustralya’da 5 Mart 2020 itibariyle 52 vaka bulunurken, hava sıcaklıklarının 20-30 derece arasında seyrettiği Kuveyt ve Bahreyn’de 50’den fazla vaka tespit edildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.