Hayalet Ülke, Ülke Yok Oluyor…

Hayalet ülke olarak adından söz ettiriyor Sırbistan. Hayalet kentlere şehirlere alışmıştık ama bu bir ülke olunca kafamız biraz bu noktada karışıyor.

Sırbistan nüfus yoğunluğu bakımdan En düşük ülkeler arasında yer alıyordu ancak son dönemlerde gerçekten genç nüfus ülkeyi terk etmesi ile birlikte ülkede %50 den fazla bir nüfus kaybı yaşanmakta. Bunun sebebi olarak orada yaşayanlar genellikle işsizliğin genç nüfusun diğer ülkelere göç etmesini sağladığını düşünüyor.

Sırbistan gerçekten doğal güzellikleri ve madenleri ile güzel bir bölgede yer alıyor ama yatırımcılar o bölgeye yatırım yapmadığı için. Hem beyin göçü hem de çalışan nüfus göçü böylelikle hızlanmaya başlıyor bunun için Avrupa ülkeleri çeşitli önlemler almaya başladılar ancak bu uzun sürü devam edeceğe benziyor.

Dışarıdan göç almasını destekleyen projelerle Sırbistan yavaş yavaş belli koşullarla bünyesine göç ve insan kabul edecek. Şuan uygun fiyatları ama üretici olmayan yapısıyla zorlanan ülkeler arasında olsa da gerçekten güzel bir coğrafyada yer alıyor. Bu yüzden yatırım yapacak ve belli bir statü sahibi insanları bir araya toplayarak göç kabul edileceklerini söylemişler. Umarım değişim sağlanmış olur. Ülke neşeli eski günlerine geri döner. Şuan yaşlı nüfus pek mutlu yaşamıyor anlaşılan.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.