Hayatın Stresli Olduğu Zamanlar İçin 5 Güçlü Fikir

Son güncelleme:

Stres Nasıl Ortaya Çıkar?

Fiziksel ölçekte stres, baş ağrısı, uykusuzluk, kas gerginliği veya vücut ağrıları ve ağrı gibi tipik rahatsızlıklarımızın çoğunun arkasında olma eğilimindedir. Stresli durumlarda olduğumuzda, vücudumuz savaş ya da kaç tepkimizi harekete geçirir. Amerikan Stres Enstitüsü’ne göre, vücut stres nedeniyle bu moddayken, “hormonların aniden salınması nedeniyle vücudun sempatik sinir sistemi harekete geçer. Sempatik sinir sistemi adrenal bezleri uyararak adrenalin ve noradrenalin içeren katekolaminlerin salınmasını tetikler. Bu, kalp atış hızı, kan basıncı ve solunum hızında artışa neden olur. “

Bu neden önemli? Bizim iken savaş ya da kaç tepkisi bizim varlığını riske sokacak durumlarda olduğunuzda son derece yararlıdır, her durum vahim olmasıdır. Bununla birlikte, vücut bu tür senaryoları nasıl ayırt edeceğini bilmiyor. Aksine, her stresli durumu korkunç görmeye alışırız ve özünde bu savaş ya da kaç tepkisine otomatik olarak kilitleniriz. Bu, vücudumuzun bize gerçek bir zarar vermeyen tehditlerle sürekli savaştığı veya kaçtığı için tükenmemize neden olur.

Mayo Clinic’e göre zihinsel ve duygusal ölçekte, “Stres belirtileri vücudunuzu, düşüncelerinizi ve duygularınızı ve davranışınızı etkileyebilir.” Her şey birbirine bağlıdır. Fiziksel bedenimiz stres yüzünden zarar gördüğünde, bunun düşüncelerimizi ve duygularımızı nasıl işlediğimiz üzerinde bir domino etkisi vardır. Bu nedenle, stresle başa çıkma söz konusu olduğunda, depresyon ve anksiyete arasındaki korelasyonları görmek nadir değildir.

Stres nasıl ortaya çıkar?

Stresle Nasıl Mücadele Edilir?

Aşağıda, hayatınızdaki stresle mücadele etmek için beş kişisel bakım fikri bulunmaktadır. En iyi sonuçlar için bunları günlük rutininize uygulamayı düşünün.

Bir Beyin Dökümü Yazma Egzersizi Başlatın

Düşüncelerden bunaldığınızda, mevcut ve odaklanmış kalmak çok zor olabilir. Bu sizi işte, okulda veya ilişkilerinizde etkileyebilir. Sanki zihniniz, sürekli dikkatiniz için yarışan düşüncelerle dolu. Gözetimsiz bırakılırsa, bu performansınızı veya durumunuzu etkileyebilir. Stres yeni başlıyor!
Bir kalem, kağıtla veya en sevdiğiniz dergiyle rahatlayarak başlayın. Herhangi bir özel biçimlendirme veya giriş olmadan, ortaya çıkan tüm düşünceleri yazmaya başlayın. Kağıdınızı, ne kadar küçük veya önemsiz olursa olsun, üzerine her düşünceyi dökeceğiniz boş bir tuval düşünün. Bu bir çamaşır listesi, bir kelime karmaşası veya bir paragraf gibi görünebilir. Nasıl göründüğünü çok fazla düşünmeyin. Fikir düşüncelerinize bir çıkış sağlamaktır. Kağıt üzerinde olduklarında, artık dikkat çekmek için kafanızın içinde yüzmüyorlar.

Onları bir kez yazdıktan sonra olduğu gibi bırakın. Düşüncelerimizi düzeltmek isteme eğilimimiz var. Bunun yerine, basitçe oldukları gibi var olmalarına izin verin, doğru ya da yanlış değiller. Bu egzersize her gün veya aklınızda çok şey olduğunu hissettiğinizde geri dönmeyi düşünün.

Stresle mücadeleyi öğrenmek, ilk adımdır.

Ter Atın

Stresin ağırlığını hissettiğinde fiziksel bedeni hareket ettirmekten daha terapötik bir şey yoktur. Enerjik olarak, günümüzü vücudumuzda taşıyoruz! Özellikle zor bir gün geçirdiysek, bu enerji gergin ve tedirgin edici hissedecektir. Bu yüzden hareket etmek ve gerçekten ter atmak çok önemlidir!
Sizin için hangi egzersiz rejiminin işe yaradığını bulun ve haftada birkaç gün buna bağlı kalın. Bilim adamları ayrıca 10-15 dakikalık aerobik egzersizin bile vücudunuz üzerinde muazzam bir etkisi olabileceğini keşfettiler. Koşuya çıkın, spin dersi ya da güçlü yoga dersi alın ya da Zumba’da stresi uzaklaştırın. Kalp atışınızı hızlandıran ve terleten şey, stresi uzak tutmak için mükemmel öz bakım fikirlerinden biridir.

Egzersizler sizi rahatlatacaktır.

Bir Terapisti Arayın

Bazen düşüncelerimizi ve hislerimizi yazmak pek yeterli görünmüyor. Bu yaygındır ve beklenmelidir. Sonuçta, duygularımızı daha derin bir düzeyde anlamak ve işlemek isteyen karmaşık insanlarız. Bu yüzden düzenli bir terapi seansı yapmak çok faydalıdır!

Bir profesyonelin varlığında, hangi stresli durumlardan geçtiğimizi açabiliriz. Duygularımızı sıkıştırmak zorunda değiliz ve dürüstlüğümüzün korunacağını ve korunacağını biliyoruz. Ek olarak, stresli olduğumuzu hissettiğimizde, genellikle sadece içimizi boşaltmak ve bir şeyleri göğsümüzden çıkarmak isteriz. Alıcı tarafta sadece dinleyecek ve alanı tutacak birine sahip olmak gerçekten iyileştirici bir armağandır. Sıklıkla seansı daha güçlü, görünür ve getirdiğimiz stresten kurtulmuş hissederek bırakabiliriz.

Mücadele edemediğiniz durumlar için terapistten yardım almalısınız.

Gününüzü Bölün

Bu bir raydan çıkarma tekniği gibi görünebilir, ancak bir şans verin! Gününüzü bölmek, tamamen yeni veya rastgele bir şeyi çok monoton veya tipik bir rutine sokmak anlamına gelir. İş veya okul gününüz her gün aynı olaylar dizisiyse, kesinti yapmak üretkenliğiniz ve yaratıcılığınız için oldukça elverişli olabilir. Bu, günün ortasında masanızda veya ofisinizde bir yoga esnemesi için duraklamak gibi görünebilir. Toplantılar arasında en sevdiğiniz şarkı listesini çalmak veya öğle yemeği için dışarıda yürüyüşe çıkmak olabilir. Bu sadece gününüz için yeni enerji uyandırmakla kalmaz, aynı zamanda günün stresini de azaltabilir.

Gününüzü bölmek, yaratıcılığınız için bir yoldur.

Biraz Enerji Çalışması Yaptırın

Enerji çalışması, vücudun dolaşımını ve enerjik akışını iyileştirmek için yapılan herhangi bir şeydir. Bu bir masaj , Reiki seansı, kayropraktik ayarlama veya akupunktur olabilir. Bedeni hareket ettirmek, bloke olan veya sıkışan enerjinin hareket etmesine yardımcı olur. Egzersizin bu kadar önemli olmasının nedeni budur. Ancak, bazen bu işin bizim için lisanslı bir profesyonel tarafından yapıldığı bir oturuma ihtiyacımız var. Bu tür tedavilerde rahatlama ve tedavinin faydalarından yararlanma lüksüne sahibiz. Kendi kendine bakmanın güzel bir yolu!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.