Hayvan Hakları Yasası Güncellemesi

Son güncelleme:

Ülkemizde en çok konuşulan konulardan birisi de hayvan hakları yasası olmakta. Yasaların caydırıcı olmamasından dolayı hayvanlara şiddet ve istismar da gün geçtikçe artıyor. Bunun için caydırıcı cezaların artmasını isteyen halkın bu isteklerini mecliste görüşen bakanlar, son yasaların daha da caydırıcı olabileceğini bildirdi. Yasanın da yaklaşık olarak 2 ay içerisinde Meclis’ten geçmesi ve uygulamaya koyulması beklenmekte. Hayvan severlerin de bu yasayı dört gözle beklediği görülüyor.

Yasanın içeriğine bakıldığında evde beslenen kedi ve köpek gibi evcil hayvanlara birer çip takılacağı ve buna bağlı olarak da gözetimde olacakları bildirildi. Sahibi tarafından şiddete uğrayan evcil hayvanların da bu şekilde belirleneceği ve sahibine para cezası kesileceği görülmekte. Caydırıcı bir ceza olması sebebiyle de para cezasının yaklaşık olarak 10 bin TL olarak belirleneceği mecliste görüşülen konulardan birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Son dönemlerde Pitbull gibi köpek cinslerinin yanlış yetiştirilmesinden dolayı saldırgan bir tür olduğu da görülmekte. Bunun için de bu gibi cinsleri sahiplenecek olan kişiler için ek olarak yükümlülüklerin verilmesi kararlaştırılıyor. Sağlık heyetinden rapor alma zorunluluğunun getirilmesi de Pitbull ve Dogo gibi köpek ırklarının daha sağlıklı bir şekilde eğitilmesine imkan tanıyacak gibi gözükmekte. Hayvan hakları yasası güncellemesi sayesinde hayvan dostlarımızın daha iyi imkanlarda bakılması ve daha sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürmelerini umut ediyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.