Hazine Ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Destek Tutarını Açıkladı!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ekomomik İstikrar Kalkanı kapsamında atılan adımlarla toplamda 200 Milyar TL’lik destekte bulunulduğunu açıkladı. Albayrak destek kapsamına girmeyen ancak gelirini ve işini kaybeden vatandaşlar içinde nakdi yardım yapılacağını belirtti.

“200 MİLYON TL”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı video ile koronavirüs kapsamında alınan ekonomik desteklere ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak, “Bugüne kadar attığımız adımların toplam tutarı 200 Milyon Türk Lirası. Şuana kadar yaklaşık 4,4 milyon aileye bin liralık nakdi destek yardımında bulunduk. Destek kapsamına girmeyen gelirini işini, kaybeden vatandaşlarımıza da bin lira nakdi yardım yapacağız” dedi.

“E-DEVLET ÜZERİNDEN BAŞVURULARI BAŞLATTIK” 

Bakan Albayrak bu kapsamda e-devlet üzerinden başvurları başlattıklarını “Vatandaşlarımızın bireysel ihtiyaçları için devreye aldığımız Temel İhtiyaç Desteği kapsamında şu ana kadar 3 milyon 977 bin vatandaşımıza 22 milyar 295 milyon lira kaynak sunuldu. Esnaf Destek paketi için 582 bin esnafımız başvuruda bulundu. Tam 448 bin 148 esnafımıza 8 milyar 390 lira finansman tahsisi yapıldı. 

ESNAFIMIZA KORUMA KALKANI SAĞLANDI”

“Esnaf Destek Paketi ve Paraf Kart içinde esnafımıza 324 bin 814 başvuru geldi. 303 bin 565 esnafımıza kartları tahsis edildi. Paraf kart ile beraber esnafımıza sunduğumuz finansman destedği toplam 16 milyar  861 milyon TL’ye ulaştı. İşletmelerimize sunduğumuz KGF Kefaleti İş’e Devam Desteği kapsamında başvurular 143 bin 769 firmaya ulaştı. Bu kapsamda 119 bin 804 firmamıza 107 milyar 412 milyon TL finansman tahsis ettik. Finansman tahsis edilen firmalarımıza yüzde 96’sını Kobi’ler oluşturdu.”

“VİRÜSÜN YAYILMA HIZINI KIRDIK”

Bakan Albayrak sözlerine şöyle devam etti “Virüsün etkisini yayılma hızını kırdık. Tüm sağlık çalışanlarımızın ve Bakanlığımızın eşsiz gayretleri sayesinde inşallah en kısa zamanda bu virüsten kurtulan ülkeler arasına gireceğiz. 

Bu süreçte ekonomiden, sağlığa tüm bu alanlarda sergilenen performans, milletimizin ortaya koyduğu eşsiz dayanışma fotoğrafı ve devletimizin dünyaya uzattığı yardım eli ülkemize karşı büyük bir teveccüh ve güven oluşturdu.Bu güvenin ekonomik yatırımlara, güçlü işbirliklerine dönüşeceğine dair oldukça güçlü sinyaller alıyoruz. 

İşte bu potansiyeli en iyi şekilde nasıl hayata geçirir, işlerimize nasıl döneriz tüm bunları detaylı konuşacağımız genişletilmiş finansal istikrar ve kalkınma komitesi toplantısını önümüzdeki hafta gerçekleştireceğiz.

Albayrak “Ramazan-ı Şerif’e kavuştuk. Rabbim bu mübarek günlerde ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa rahmetiyle muamele etsin. Bizi bu hastalıktan, bu sıkıntılardan kurtararak bayrama kavuştursun. Ramazan-ı Şerif’iniz mübarek olsun sağlıcakla” şeklinde konuştu.

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.