Tatil yapabilecek miyiz?

Dünyayı  etkisi altına alan küresel sağlık problemi olan koronavirüs(covid-19) tüm ülkelerde göstertiği olumsuz etkisiyle beraber sektörlerinde bir süre işlere ara verip tedbir amaçlı durdurulduğunu biliyoruz. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘nın her gün düzenli yaptığı Türkiye Koronavirüs Günlük Tablosunda açıklamış olduğu verilere dayanarak tablonun iyiye gittiğini görüyoruz ve tedbirli olarak hayatımıza devam edeceğiz. Bakan Koca’nın yaptığı açıklamada ” Virüsle artık şartları değiştirecek, daha özgür mücadele edeceğiz. Yeni hayat tarzımız: Kontrollü Sosyal Hayat, hep birlikte tedbir. Koşulu: Maske + 1,5 metre sosyal mesafe” şeklinde ifade etti.

Bu konuyla ilişkin ülkenin göstermiş olduğu başarılı süreç devam etmektedir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu kabine toplantısında artık adım adım normalleşme planını uygulamamız gerektiğini belirtmişti. Ülkenin 2. sorunu ekonomik kriz olmaması için bazı hareketlilikler söz konusu olmasını toplantının içeriğinde açıklanmıştı. Dükkanlar, kuaförler, avmler v.b gibi işletmeler adım adım Sağlık Bakanlığının belirttiği talimatlar üzerine dikkatli bir şekilde çalışabileceklerini söylemişti.

Peki asıl soru bu yıl turizm sektörü açılacak mı? Faaliyet gösterecek mi ? Haziranda tatile gidebilecek miyiz? 

Bu yıl yurtdışından turist kabul edemeyeceği için turizm işletmeleri ülkede ki yaşayan insanların gelmesini bekleniyor. Yurtdışı turist girişi-çıkışı olmayacağı için  işletmelere euro geliri olmayacak. Ülkede ki insanların turizimi ve ekonomiyi güçlendirilmesi için bu yaz işletmeleri ziyaret etmeleri  bekleniliyor. Haziranda bazı kapalı kalan işletmeler açılıyor. Ancak şuan denize girmek yasak olduğu için tam anlamıyla bir tatil yaşayamacağımız ön görülüyor. Şartlar iyiye giderse temmuz da yasaklar kalkacak, bu dönem sektöre olan ilgi korkulardan dolayı geç başlayabilir.

İç Turizimde Otellere ilgi Artıyor!