Hazzın İkilisi : Müzik ve Cinsellik

Müzik cinsel hazzı arttırıyor mu?

Müzik dinlemek yapılan çoğu araştırmaya göre ruhumuzu dinlendiren bir aktivitedir. Müzik dinleyerek mutluluk hormonlarımızı daha fazla salgılamış oluruz. Psikolojiye olan olumlu etkilerinden dolayı bazı psikolojik rahatsızlıklar bile müzikle çözülmektedir.

Özellikle stresli olduğumuz zamanlarda müzik dinlediğimizde kontrolümüzü daha sağlam almış oluruz. Ayrıca zihnimizi ayakta tutar ve odaklanma problemlerimize de yardımcı olur. Uyumadan önce bile müzik dinlemek tavsiye edilir. Çünkü müzik daha huzurlu ve rahat bir uyku çekmemize yardımcı olur.

Peki müzik ruhun gıdasıyken cinselliğinde gıdası olabilir mi?

Müzik Cinselliğin Gıdası Mı?

” Müzik hem fizyolojik hem de psikolojik olarak bize çok büyük yararlar sağlar. ”

Cinsellik biz fark etmesek de birçok şeyden etkilenmektedir. Bu durumlarla karşı karşıya kalırız ancak farkında olmayız. Bir odanın ışığı, o gün yaşadığımız bir problem, bir söz ve bir çok şeyden cinsellik etkilenebilir. Yapılan araştırmalara göre eğer doğru bir müzik tercihi yapılırsa cinsel hazzımız iki veya üç katına çıkacaktır deniyor. Cinsellik hakkındaki bilgimizin çok az olması nedeniyle bu tarz deneyimlere erişemiyoruz. Platon zamanında müzik ve cinsellik arasında hem fizyolojik hem de psikolojik temeller var demiştir. Yani müzik ve cinsellik bir araya geldiği zaman bilinç dışımız ve duygularımız harekete geçmektedir. Bu durumda psikolojimizi etkilemektedir. Müzik ve cinsellik beynimizin aynı bölgesini uyarmaktadır. Bu ikisinin aynı bölgede uyarılması da tabi ki olumlu sonuçlar getirmektedir.

Cinsel Deneyimde Müzik Önemli!

Müzik bildiğimiz üzere vücuda dopamin salgılamaktadır. Dopamin ise eşittir ”mutluluk” demektir. Müzik mutluluk sağlamaktadır. Bu döngüde araya cinsel deneyimin girdiğini düşünürsek aldığımız mutluluk ve haz iki katına çıkar. Yani diyebiliriz ki müzik cinselliği olumlu yönde etkilemektedir.

Müzik cinsel hazzı arttırmaktadır.

Tabi ki müzik cinsel hazzı arttırır. Bu araştırmalarla kanıtlanmış bir durumdur. Ancak hangi tarz müzikler dinlemeliyiz ki doğru bir orantı kurabilelim?

Genellikle psikologların veya cinsel danışmanların önerdikleri müzik türleri ritmik ve sözsüz müziklerdir. Çünkü ritmik müzikler kalp atışını hızlandırır ve aynı zamanda kan dolaşımının da hızlanmasına yardımcı olur. Bu sayede cinsel organlara giden kan miktarı da fazlalaşmış olur. Müzik ve cinsel deneyimin yaşanması ile bu haz ikiye katlanır.

Ayrıca müzik ve cinsellik ikilisi deneyimlendiğinde boşalma ve orgazm kaynaklı sorunlarda ortadan kalkabilmektedir. Yapılan diğer bir araştırmaya göre müzik ve cinsellik ikilisini deneyen çiftlerden denemeyen çiftler daha az birliktelik yaşamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.