Hepimizin Sevdiği Görünce Dilek Tuttuğu Uğur Böceğinin Sırrı Ne?

Hepimiz uğur böceğinin şans getiridiğine inanarak büyümüşüzdür. Hatta “uç uç uğur böceği” diyerek onlara şarkılar bile söylemişizdir. Peki neden bazılarımız diğer böceklerden korkarken uğur böceğinden korkmaz? Gelin uğur böceğinin rivayetlerine bir göz atalım.

Rivayete göre, Avrupalı çiftçilerin tarlaları zararlı böceklerin istilasına uğrar. Çiftçiler, zararlı böceklerden kurtulmak için Meryem Ana’ya günlerce dua eder. Çiftçiler tarlalarına dadanan ve tüm ekinleri mahveden yaprak bitleriyle bir türlü baş edemezler. İşte o dönemlerde bir gün uğur böcekleri çiftçilerin imdadına yetişmiş ve tarlalara musallat olan yaprak bitlerini yemiş. Çiftçiler bu zararlı böceklerden uğur böceklerinin ortaya çıkmasıyla kurtulurlar. Bu olay sonrası bu böceklerin adı hanım böceği ve uğur böceği olarak O günden sonra çiftçiler kendilerini kurtaran uğur böceklerinin şans getirdiğine inanmış ve onları şans getiren böcek olarak anmaya başlamış.

 

Bir başka inanış da yedi sayısının uğurlu oluşuyla ilgilidir. Bu böceğin üzerinde genellikle yedi siyah benek bulunduğundan insanlar onların uğur getirdiğine inanır. Bu yüzden de bir uğur böceği gördüklerinde hemen dilek tutar ve ”uç uç böceği, annen sana sana terlik pabuç alacak” tekerlemesini söylerler. Üstelik uğur böceğinin uğuruna inanan tek toplum biz değiliz.Orta Avrupa’da eline uğur böceği konan kızın evleneceği, Kuzey Avrupa’daki bazı ülkelerde ise üzerine uğur böceği konan kişinin dileklerinin gerçekleşeceği inancı aynı bizdeki gibidir. Ömürleri 2-3 yıl olan uğur böceklerini en çok ilkbahar ve sonbahar arasında görürüz. Tatlı ve Uğur getirdiğine inandığımız minik uğur böceklerinin yaşamının bir ömür sürmesini ve ağaçlarımızı bitkilerimizi süslemesini temenni ediyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.