Herkesin Konuştuğu Kripto Milyarderi : Vitalik Buterin

Herkesin konuştuğu dünyanın en genç kripto milyarderi Vitalik Buterin kimdir?

Günümüzün popüler kültüründe birinciliği oynayan kripto para piyayasında gün geçtikçe yeni milyarderler ortaya çıkmaktadır. İşte Vitalik Buterin‘de bunlardan birisidir. Ancak onu adından bu kadar söz ettiren şey ise ” Dünyanın en genç kripto milyarderi ” unvanını almasıdır.

Peki Vitalik Buterin nasıl milyarder oldu?

Vitalik Buterin Kimdir?

1994 yılında Moskova’da doğan Vitalik Buterin, Rus-Kanalı programcı ve yazardır. 2012’de Bitcoin Magazin’i kurarak adından söz ettirmeyi başarmış daha sonra 2015’te Ethereum’u ortaya çıkarmıştır. Şu an Ethereum piyasa değeri itibariyle dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi haline gelmiştir.

Buterin’i Bitcoin ve kripto paralarla tanıştıran kişi aslında babasıdır. Babası sayesinde dergiye yazılar yazarak katkıda bulunan Buterin, Thiel bursunu kabul ederek tüm dikkatini Ethereum’a çevirmiştir. Böylelikle Ethereum macerası başlamıştır ve kullanıcıların merkezi olmayan uygulamalar oluşturabilecekleri bu projeyi gündeme taşımıştır. Bu projeyle Bitcoin’in önüne geçmeyi başarmış ve kullanıcılar için yeni bir kullanım senaryosu sağlamıştır.

Vitalik Buterin sayesinde herkesin akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar oluşturabileceği blockchain tabanlı bir işletim sistemine sahip olması mümkün olmuştur. 2019 yılında yeni bir güncelleme fikriyle gelen Buterin; blockchain işlem hacmini azaltmak ve ağ maliyetlerini düşürmek amacıyla Ethereum 2.0 adında bir güncelleme önermiştir. Bu projenin ilk sözleşmesi için Vitalik Buterin 1.4 milyon dolar değerinde para akıtmıştır.

Öne sürdüğü bütün bu projelerle şu an dünyanın en genç ve en zengin kripto para kurucusudur. Henüz 27 yaşında olmasına rağmen elinde 333 bin 410 adet Ethereum olduğuna dair duyumlar vardır.

Ethereum 376 Milyar Dolara Ulaştı!

Şu anda piyasa değeri toplamda 376 milyar dolar olan Ethereum; merkezi olmayan finans uygulamalarının giderek artan popülaritesi nedeniyle yılın başından beri sürekli yükselmektedir. Ancak Bitcoin 1.08 trilyon dolar olarak hala zirvede yerini korumaktadır.

Buterin Bir Hayırsever!

27 Yaşında Dünyanın En Zengin Kripto Para Kurucusu

Vitalik Buterin’in asıl amacı yapay zeka teknolojilerinin insanlık üzerinde olumlu bir etki yaratmasını sağlamaktır. Bu nedenle Makine Zekası Araştırma Enstitüsü’ne 2017 yılında 763.970 dolar değerinde Ethereum bağışlamıştır. Bununla da kalmayıp 2018 yılında yaşlanmayla mücadele vakfı olan SENSE Vakfı’na 2,4 milyar dolar değerinde Ethereum bağışlamıştır.

Kendisi çok genç olmasına rağmen kazandığı parayı insanlar için harcamayı da unutmamıştır. Ugandalı mültecileri de düşünen genç milyarder hayır kurumuna 1 milyar dolar bağışlamıştır. Tabi ki Buterin’in bu destekleri göz ardı edilmemiş ve 2018’de katkılarından dolayı Basel Üniversitesi’nden fahri doktora derecesi almıştır.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.