Hiçbir Yerde Duyamayacağınız İlginç Psikolojik Tespitler!

Son güncelleme:

İnsan psikolojisi bilinmezliklerle dolu olan bir dünya. Bazı küçük hareketler bile psikolojimizle ilgili ipuçları barındırıyor. Karşınızdaki insanı daha iyi tanımak istiyorsanız bu psikolojik tespitlerden yararlanabilirsiniz. İşte oldukça ilginç psikolojik tespitler.

Psikolojik tespitler neler? İşinize Yarayacak psikolojik taktikler neler? Basit psikoloji hileleri neler? Psikolojik zihin hileleri neler? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

Psikolojik tespitler

Yapılan araştırmalar sonucunda eğer birinin profil fotoğrafında çok fazla selfie bulunuyorsa özellikle erkeklerde psikopatlık ya da narsistlik kişi bozukluğuna rastlayabilirsiniz. Bu ipucu sizin için çok yararlı olabilir.

Herkes yaşamıştır ki birine bir şeyi söylerseniz o iş hep olumsuz bir durum yaşar. Ya o iş olmaz ya da o hedefe ulaşamazsınız. Hedefleri kendinize saklamakta fayda var. Çünkü araştırmalar söylüyor ki hedeflerinizi eğer anlatırsanız gerçekleşme olasılığı düşüyor. Bu durum da beynin sesli söylenen şeyleri yapılmış gibi algılaması. Sonrasında ise ona sarf ettiğiniz çaba azalıyor. Dikkatli olmakta fayda var.

İşinize Yarayacak psikolojik taktikler

Göz bebeklerin büyümesi ise bir insanın size olan hislerini anlamak için yararlanılabilecek bir yöntem. Eğer sevdiğiniz bir insanı görürseniz göz bebekleriniz büyüyor. Ancak bu durum nefret ettiğiniz kişiler için de geçerli olacak. Bu ikisini ayırt etmek de fayda var.

Aşık olmak her insanın hayali. Ancak aşık olmak ve obsesif-kompulsif kişilik bozukluğu durumu aynı. Vücutta aynı biyokimyasal etkiyi yaratan bu iki durumu ayırt ederken dikkat etmek gerek.

Basit psikoloji hileleri

Günümüzdeki lise öğrencileri ise 1950’li yılların psikolojik tedavi gören hastaları ile aynı kaygı seviyesine sahip!

Truman sendromu olarak adlandırdığımız bir sendrom da televizyon ile hayatımıza giriyor. İnsanlar bu hastalığa yakalandığı zaman hayatının sürekli bir kameraya kaydedeldiğini düşünüyor. Her hareketine dikkat eden ve sürekli film sahnesi gibi yaşamak isteyen insanlarda bu durumu nadir de olsa görebilirsiniz.

Psikolojik zihin hileleri

Paris sendromu ise bir diğer ilginç psikolojik rahatsızlık olarak karşımızda. Özellikle Japonların sahip olduğu bu psikolojik rahatsızlık Paris’e gelmeden önceki büyük beklentilerini karşılayamamaktan kaynaklanıyor. Sonrasında ise depresyon beraberinde geliyor.

İlginç psikolojik tespitler

Eğer bir insana 20 saniyeden daha uzun bir süre sarılırsanız bu durum beyinde sosyal bağlanma yaratıyor. Sosyal bağlanmanın kaynağı olan oksitosin hormonu salgılanarak kişinin size daha çok güvenmesini sağlıyorsunuz. Her sarılana güvenmemelisiniz yani dikkatli olmakta fayda var!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.