Hintlilerin Alnındaki Kırmızı Noktanın Anlamı

 

Her ülke, yemekten sinemaya farklı kültürlere sahip ve birbirinden farklı gelenekleri sürdürüyor. Ülkelerin kendine özgü yaşam tarzının olduğu geleneklerin kimileri ilginç, kimileri eğlenceli. Ama hepsinin kendine özgü bir anlamı bir hikayesi var. Güney Asya’da bulunan ve dünyanın en büyük nüfusuna sahip ikinci ülkesi konumundaki Hindistan’da da köklü kültürleri ve yeryüzündeki bütün dinleri bir arada tutması sayesinde pek çok gelenek bulunuyor. Bunlardan biri de alınlarında bulunan nokta. Peki, Hintlilerin alnındaki kırmızı noktanın anlamı nedir gelin beraber bu merakımızı giderelim.

Alında belirgin bir nokta kullanımı, Bangladeş, Nepal, Sri Lanka ve Mauritius’ta popüler bir nişan olsa da geleneğin en yaygın olduğu ve bilindiği ülke Hindistan. Nitekim alında nokta olması geleneği eski bir Hindu geleneğidir ve Hintlilerin alnındaki kırmızı noktanın adı Sanskritçe’deki “bindu” kelimesinden türetilen “bindi”dir. Hindu geleneğinde yer eden bindi, zamanla mücevher parçasıyla birlikte kullanılıp aksesuar haline getirilmiştir.

Hindu inancına göre alnın orta kısmı, ruhun insan vücudundaki yeri ya da ajna olarak bilinen altıncı çakra ve görünmez bilgeliğin merkezi anlamına geliyor. Meditasyon halinde yaşam süren Hintliler, bu bölgenin enerjiyi tuttuğu ve konsantrasyonun çeşitli seviyelerini kontrol ettiğine inanıyor. Bir başka ifadeyle Hintliler için alındaki nokta ruhsal yolculuğu simgeliyor.

Hintlilerin Diğer Gelenekleri

Hindistan’da kız çocukları 7 yaşına bastıklarında köpeklerin onları koruyacağına inanılarak düğün merasimi ile bir köpekle evlendiriliyor.

Yüksek bir yerden atılmanın yeni doğmuş erkek bebeğe şans ve mutluluk getirdiğine inanılıyor.

Hindistan’daki başlık parasının adı Drahoma olarak biliniyor ve bizdekinin aksine erkekler değil kadınlar ödüyor.

Hintliler eşleri ölen kadınların kötü ruhlu olduğunu düşünerek dul kalan kadının kendisini yakmasını bekliyor.

Hint kast sistemi doğrultusunda giyim kuşam da farklılık gösteriyor.

Hindistan’ın kimi bölgesinde kadının eşine ismiyle hitap etmesi boşanma sebebi sayılıyor.

Hindistan’da esrar kullanımı suç sayılmıyor.

Hint cenazelerinde ölümün arınma olduğu inancıyla saflığın rengi olan beyaz renkteki giysiler giyiliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.