Hisse Senedi İşlemlerinde Kullanılan Emir Şekilleri

Hisse senedi işlemleri gerçekleştirilirken emir çeşitleri karşınıza çıkacaktır. Emir çeşitlerini detaylarıyla bilmek işlem yaparken size kolaylık sağlayacaktır. Peki emir şekilleri nedir? Emir çeşitleri nedir? Detaylarıyla inceleyelim.

emir şekilleri nedir?

Emir takibi Nedir?

Emir takibi nedir? Emir takibi ekranını açmanız halinde bekleyen ya da gerçekleşmesi bekleye emirleri izlemeniz mümkün olacaktır. Sonrasında emirler için iyileştirme, bölme ya da iptal işlemlerini gerçekleştirmek mümkün olacaktır.

Emir İyileştirme Nedir?

Emir İyileştirme nedir? Emir iyileştirme, verdiğiniz alış emrinin fiyatını yükseltmek ve satış emri için de fiyatı düşürmek anlamına gelmektedir. Sisteme girmiş olduğunuz ancak henüz işleme geçmeyen emirler üyeler tarafından iptal edilebilir. Ancak iptal edilme gibi işlemler Borsa Yönetim Kurulu tarafından belirlenen usul ve esaslara göre gerçekleşecektir.

Emir Bölme Nedir?

Emir Bölme Nedir?

Emir bölme nedir?Girmiş olduğunuz emir, orijinal olan emrin fiyatına eşit veya orijinal emrin fiyatından daha iyi fiyatıyla yeni emirlere bölünmesi olarak açıklanır. Emir bölme işlemini gerçekleştirdiğiniz zaman bölünmüş olan emirlerin toplam miktarı ilk miktara eşit ya da daha büyük olmalıdır.

Emir iptali Nedir?

Emir iptali nedir? Eğer kurumun seans saatleri dışında emir ilettiyseniz ya da henüz borsa sistemine emir ve açılış seansı BİST’e iletilmişse emir iptal edilebilir.

Açılış seansının dışında BİST’e ilettiğiniz emir için iptal isteği gönderebilirsiniz. Emir gerçekleşmemişse BİST tarafından iptal edilecektir. Ancak eğer işleme koyulan bir emir söz konusuysa son emre göre işlem gerçekleşecektir.

Hedef Emir Nedir?

Hedef Emir Nedir?

Hedef emir nedir? 15 iş günü içerisinde ileri tarihli olarak hisse senedinde alış be satış emirlerinizi vermeniz mümkündür.

Toplu Emir Nedir?

Toplu emir nedir? Eğer birden daha fazla hisse senedi alıp satma emrini kısa sürede tanımlamak istiyorsanız, hepsini aynı anda iletmeniz mümkün olacaktır.

Portföy Boşalt Emri Nedir?

Portföy boşalt emri nedir? Portföyünüzdeki hisse senetleri için hepsini tek bir seferde satış emri vermeniz mümkün olacaktır.

Günlük İşlemler Nedir?

Günlük işlemler nedir? Günlük pozisyon özetlerinizi bu ekranda almak mümkündür. Toplam gerçekleşmiş olan ya da sisteme girilmiş olan alış ve satış emirlerinizi raporlamanız mümkün olacaktır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.