Hisse Senetleri Neye Göre Değerleniyor ? Firmaların Hisse Senedi Grafikleri Ve Yorumları

Hisse Senedi Nedir ?

Hisse senedi; borsada yatırım yapmak denildiğinde akla gelen ilk yatırımdır. Sermaye şirketlerinin ortaklarına paylarını ve ortaklıklarını belgelemek için verdikleri kıymetli evraklara hisse senedi denmektedir. Bir şirketin ana sermayesinin eş değer parçalarından biri olarak da görüşmektedir. Aynı zamanda bir ortaklığı ya da mülkiyeti hisse senetleri temsil eder. Hisse senetlerinin yatırım kararlarına, bilanço kazancına değeri farklılık gösterebilir ve belirli bir getirileri yoktur. Sermaye Piyasası Kurulu’ ndan söz konusu olan senetlerle ilişiği kesmek için izin almak zorunludur.

Hisse önerileri her firmaya göre günlük, aylık olarak değişmektedir. Bu yüzden yorumları okuduğunuz siteleri dikkatli takip etmeli ya da hisse senedi yapacağınız firmaların günlük, aylık ya da yıllık değişimlerini takip etmelisiniz.

Hisse Senedi Yatırımının Avantajları Nelerdir ?

Hisse senedi yapmak riskli de olabilmektedir. Avantajlı da olabilmektedir. Hangi firmanın hisse senedi alınacağına doğru bir şekilde karar vermek önemlidir.
  • Bir şirkete ortak olma hakkını hisse senedine yatırım yaparak elde edersiniz.
  • Şirkete yatırım yapıldığı zaman o şirketin sermaye ve kar payı arttırımına katılma hakkına sahip olursunuz.
  • Hisse senedi piyasasında bulundurulan mevduatlar en iyi şekilde faiz getirmesini sağlar.
  • Hisse senedi likit bir enstrüman gibi olduğu için kolay bir şekilde nakde çevrilebilmektedir.
  • Takasbank gözetiminde bulundurulan hisse senetleri yatırımcı adına açılmış hesaplarda izlenmektedir.
  • Gerçek piyasaya hisse senedi piyasalarının sayesinde birikimleri aktarmak kolaylaşır.

ASELSAN

ASELSAN Hisse Senedi Grafiği

Aselsan hisse senedi grafiğine bakıldığında Mart ayından başlayıp Ağustos ayına kadar olan sürede 5′ li bir itki dalgası gözükmektedir. Dalganın hemen ardından 0, 50 oranında bir düzeltme gerçekleşmiştir. Bu düzeltme hızlı bir tepkiyle 18, 75 seviyesine yükselmiştir. Ancak ardından da 15, 80 seviyelerine doğru bir düşüş göstererek düz bir düzeltme yaptığı görülmektedir. Düzeltmeden sonra yeni bir itki dalgası başlama ihtimali olmasına rağmen önce Ekim ayında görüldüğü üzere bir yükselme gözükmektedir. Bundan sonra ufak tefek düşüşler olsa da yüksekliğini koruyarak üçgen düzeltme kalıbı ile düzeltmeye devam edildiği görülmektedir.

Türk Hava Yolları

Türk Hava Yolları Hisse Senedi Grafiği

THY hisse senedi grafiğine bakıldığında Şubat ayından başlayarak Nisan ayına kadar ciddi bir düşüş görülmektedir. Daha sonra Nisan ayından itibaren bu düşüş çıkışa doğru biraz toparlanmıştır. Ancak bu yükselişe rağmen bugünkü durumda yine de Ocak ve Şubat ayındaki yüksekliği yakalayamamıştır. İlgili alanlardaki şirketler ve diğer hava yolları ciddi yükselişler gerçekleştirmelerine rağmen THY maalesef hala zayıf kalan şirketlerimizden biri olarak karşımıza çıkıyor. Son işlem fiyatı ve alış fiyatı 12.88 olarak, satış fiyatı ise 12.89 olarak belirlenmiştir. Alt marj fiyatı 11.62, üst marj fiyatı ise 14.2 olarak sunulmuştur. THY’ nin toplam kaynakları 191 milyar seviyesindedir.

Pegasus Hava Yolları

Pegasus Hava Yolları Hisse Senedi Grafiği

Pegasus hisse senedi grafiğine bakıldığında Şubat ayından itibaren yetmişlik seviyeler mart ayına doğru elli dokuzun altına düşmüş ve sonrasında da dibi görmüştür. Daha sonra hacimde görülecek artışa paralel RSI’ da düşen çizgisinin üzerinde yapılan işlemler ile gereken şartlar yerine getirilerek 57.15 seviyelerine kadar çıkılmıştır. Devamında da bu şartlar devam ettirilerek seviyede devamlılık sağlanmış düşüşlerin aralarındaki fark aza düşürülerek başarı sağlanmıştır. Aralık ayında neredeyse tamamen yükselişe geçerek yetmiş yetmiş beş seviyelerine çıkılmıştır. Yükselişin de devam etmesi beklenirken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ nın yaptığı İngiltere’ ye olan girişlerin yasaklanmasıyla tekrar bir düşüş beklenmektedir.

Petkim

Petkim Hisse Senedi Grafiği

Petkim hisse senedi, 2018 yılından beri yatay bir kanal içerisindeydi. Ancak 7 aralık da bu direnci kırdı ve bu kanalın dışına çıkmayı başardı. Kısa bir vade de yükselen bir akım söz konusu. Bu akımın altına düşmediği takdir de yükselişin hızlı olması beklenmektedir. Bir aylık bir sıkışmanın sonrasında 5 Ocak’ ta yüzde altı yükseliş gösterdi. Hızlı bir yükseliş beklenmediği düşünülürse yavaş yavaş yükselmesi beklenmektedir.

TÜPRAŞ

TÜPRAŞ hisse senedi grafiği

TÜPRAŞ hisse senedi temmuz ayından beri doksan iki seviyelerinin altındaydı. Daha sonra 1 Aralık’ tan itibaren bu seviyenin doksan üçlerin üzerine çıkarak yükseliş göstermeye başladı. Sürekli yükselişte olan son işlem fiyatı ocak ayıyla birlikte şu anda tam yüz on bire ulaştı. 2021 yılıyla beraber uğurun geldiğini düşünen TÜPRAŞ’ ın son işlem fiyatının daha da yükseleceği düşünülüyor.

Türkiye Garanti Bankası

Garanti Bankası hisse senedi grafiği

Garanti hisse senedi grafiği seansını eksi sıfır nokta yüzde yirmi ile 9, 94 Türk lirası fiyat bandında kapattı. Grafikte genel raftingin Al sinyalinde yer aldığı belirgin bir şekilde görülmektedir. Hisse senedinin şu an piyasadaki değeri 41. 832 bin TL’ dir. Fiyat kazanç oranına bakıldığında ise 6. 25′ tir. Son bir senede ise en düşük 6. 24 Tl ve en yüksek 12. 62 TL olmuştur. Hacim olarak da Güçlü Al sinyali bulunmaktadır. 9 Tl hacimsel anlamda önemli bir destek olarak 10. 05 klon Fib’ e göre önemli bir desteken momentumun azalmadığı takdir de belirlemektedir.

Karsan Otomotiv

Karsan Otomotiv hisse senedi grafiği

Karsan hisse senedinde, 2020 yılının temmuz aylarında son işlem fiyatı 3. 53 Tl’ ye kadar yükselmişti. Daha sonra ağustos eylül ekim aylarında düşüşe geçti. Kasım ve aralık aylarında ise bu düşüşe devam etti. Ancak sabit şekilde kaldı. Daha sonra aralık ayının sonlarına doğru ve 2021 yılıyla beraber ocak ayında 3. 50′ lere kadar yükseldi. Son olarak işlem fiyatı ise 3. 58 Tl olarak belirlenmiştir.

Galatasararay Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar

Galatasaray hisse senedi grafiği

GS hisse senedinde aşı haberleri ile birlikte seyirci konuları ve liglerin devamlılığının gündeminden dolayı gelecekte pozitif etkilenecek beklentisi alevlendi. Pozitif formasyonların onayını spor hisseleri de bu sebepten dolayı onayını almaya başladı. Eylül ayında son işlem fiyatı 5 liraya kadar çıkan GS hisse senedi eylül ayının sonları ve ekim ayının başlamasıyla düşüşlere geçmişti. Ocak ayıyla biraz toparlanmaya başlayıp son işlem fiyatını 4. 01 TL’ ye çıkardı.

Arçelik

Arçelik hisse senedi grafiği

Arçelik hisse senedi grafiğinde 2020 yılının haziran ayından itibaren yükselişe geçmişti. Daha sonra ağustos ve eylül ayında sabit kaldı ya da küçük iniş çıkışlar yaşadı. Son işlem fiyatı 22′ lerden 28′ lere kadar çıktı. Kasım ayında 29′ a çıktı ve aralık ayında 31. 58′ e kadar çıkarak zirveleri gördü. Küçük düşüşlerle 30′ a düştü. Ancak Arçelik’ in son işlem fiyatı 31. 82 TL olarak belirlendi.

TUKAŞ Gıda Sanayi ve Ticaret

Tukaş’ ın hisse senedi grafiği

Tukaş hisse senedi grafiğinde 2020 yılının mart ayında işlem fiyatı 8′ lere kadar düştü. Daha sonra nisan ayında yükselişe geçerek mayıs ayının 15′ inde 17′ lere kadar yükseldi. Mayıs ayının sonlarında ve haziran ayının başlarında tekrardan 9′ lara kadar inerek yüksek bir düşüş yaptı. Eylül ayının ortalarına kadar çok düşük fiyatlarda giden Tukaş Eylül ayından sonra tekrardan 11- 12′ lere kadar çıktı. Sonraki aylarda da 10 ve 9′ larda seyir gösterdi. En son olarak son işlem fiyatı da 9. 55 TL olarak grafiğe yansımıştır.

Escort Computer Elektronik Sanayi ve Ticaret (ESCOM)

ESCOM hisse senedi grafiği

ESCOM hisse senedi grafiğinde, 2020 yılının mart ayında 1. 21′ e kadar düşmüştü. Daha sonra mart ayının sonlarına doğru yükselişe geçmeye başladı. Mayıs ayının sonundan ekim ayının başına kadar küçük iniş çıkışlarla devam etmiştir. Ekim başında tamamen yükselişe geçen ESCOM hissesi kasım ve aralık aylarında 6′ lara kadar yükseliş gösterdi. En son işlem fiyatı da 6. 42 olarak belirlenmiştir.

Tekfen İnşaat ve Tesisat

Tekfen hisse senedi grafiği

Tekfen hisse senedi grafiğinde 2020 yılının mart ayında zirveye ulaşarak 18, 96′ ya kadar çıkmıştı. Daha sonra bu tarihten sonra yavaş yavaş ciddi düşüşlere geçmiştir. 23 Mart’ ta 10, 78′ e kadar düşmüştür. Nisan ayının başlangıcıyla birlikte yavaş yavaş yükselişe geçen Tekfen hissesi temmuz ayında 17, 72 ‘ ye kadar çıkmıştır. Temmuz ayıyla birlikte küçük iniş çıkışlar yaşamıştır. Son işlem fiyatı 18. 22 olarak grafiğe yansımıştır.

SASA

SASA hisse senedi grafiği

Sasa polyester, bir Sabancı Holding firmasıdır ve kar payı verimi olan dünyada elyaf, filament, elyaf, polyester bazlı polimerler, özellikli ürünler ve ara ürünler konusunda alanındaki ilk üç firmalardan bir tanesidir. Yurt dışı ve ihracatta yüksek hacimli işler de yapmaktadır. Son dönemde Şişe Cipsi, Pet Cips, Tekstil Cipsi için 150 m USD’ lik bir yatırımla kazançlarına 300- 350 m. USD’ lik bir ek gelir yaratacaklarını açıkladılar. Çok fazla inişli çıkışlı bir işlem fiyatı yoktur. Sasa hisse senedi grafiğinde göre son işlem fiyatı 23. 16 TL olarak görülmüştür.

Türkiye Halk Bankası

Halkbank hisse senedi grafiği

Halkbank hisse senedi grafiğine bakıldığında 2020 yılının başlarında şubat ayında zirveyi görerek işlem fiyatı 7. 41 TL olmuştur. Sonrasında düşüşlere geçerek 4, 66 TL olmuştur. Mart ayıyla haziran ayında küçük inişli çıkışlı seyirler izlemiştir. Haziran ayının sonu ve temmuz ayıyla birlikte 6. 55′ e yükselmiştir. Devamında da yine küçük inişli çıkışlı devam etmiştir ve en son işlem fiyatı da 5. 71 TL olarak yazılmıştır.

İskenderun Demir ve Çelik

İsdemir hisse senedi grafiği

İsdemir hisse senedi grafiği, fazla inişi çıkışı olmayan bir grafiktir. Yoğunluk işlem fiyatları 6 ve 7 olarak gözükmektedir. Yine de kasım ayından itibaren istikrarlı bir yükselişe geçmiştir. En son işlem fiyatı ise 10. 15 TL’ dir.

Şişecam

Şişecam hisse senedi grafiği

Şişecam hisse senedi grafiği, 2020 yılının mart ayında işlem fiyatı 5. 46′ lardan 3. 63′ lere kadar düşmüştür. Sonrasında tekrardan istikrarlı bir şekilde yükselişe geçmiştir. Türkiye’ ni cam ihtiyacını karşılayan Şişecam fabrikasının son işlem fiyatını 7. 38 TL olarak grafikte gözlemlenmektedir.

Amazon

Amazon hisse senedi grafiği

Amazon şirketi Washington merkezli; bulut bilişim, dijital akış, yapay zeka ve e ticarete odaklanan çok uluslu bir Amerikan teknoloji şirketidir. Amazon hisse senedinin işlem fiyatı mart ayında 1.676 TL’ ye kadar düşmüş, ancak mart ayının sonlarından itibaren yükselişe geçmiştir. Eylül ayının başlarında ise 3.531 TL’ ye kadar çıkmıştır. Daha sonra kısım kısım yükselip düşmüştür. Amazon şirketinin en son işlem fiyatı ise 3. 162 TL’ dir.

Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret

Çimsa hisse senedi grafiği

ÇİMSA şirketi 1972 tarihinde Sabancı Holding tarafından kurulmuştur. Yan kuruluşlarından biri de Afyon Çimento Sanayisidir. ÇİMSA hisse senedi grafiğine göre mart ayının sonlarındayken işlem fiyatı düşükken sonrasında bir dağ gibi yükselişe geçmiştir. 5′ lerden 18′ lere kadar yükselmiştir. En son işlem fiyatı 18. 68 TL’ dir. Afyon Çimento hissesinin ÇİMSA hisse fiyatına göre 5. 40 TL kadar düşük bir orandadır.

İhlas Gayrimenkul Proje Geliştirme ve Ticaret

İhlas Gayrimenkul hisse senedi grafiği

İhlas Gayrimenkul hisse senedi grafiğinde 2020 yılının işlem fiyatı ocak ve şubat aylarında yüksekken mart ayının sonlarına doğru 0. 59′ lara kadar düşmüştür. Nisan ayının başlangıcıyla birlikte yükselmeye başlamış ve devam etmiştir. 7 Temmuz 2020 de işlem fiyatı 61′ e kadar yükselmiştir. Sonrasında istikrarlı bir şekilde küçük iniş çıkışlarda devam etmiştir. İhlas Gayrimenkul’ un en son işlem fiyatı ise 1.42 TL’ dir.

Yataş

Yataş hisse senedi grafiği

Yataş firmasının eski adı Süntaş’ tır ve 1976 yılında kurulan mobilya ve sünger üretim firmasıdır. 2020 yılında ocak ayında yüksekken şubat ayının sonlarına doğru bir düşüşe geçmiştir. Nisan ayında ise bu düşüş yükselmiştir ve yükselmesi de devamlı bir şekilde olmuştur. Bu yükseliş ağustos ayıyla birlikte dalgalanmaya başlamıştır. 2021 yılının ocak ayında son işlem fiyatı 14.15 TL olarak Yataş hisse senedi grafiğinde görülmektedir.

Şekerbank

Şekerbank hisse senedi grafiği

Şekerbank hisse senedi grafiğinde 2020 yılının başında işlem fiyatları 1.20 TL iken mart ayında 0, 65′ lere kadar düşmüştür. Küçük bir düşüşten sonra nisan ayının başında kademeli bir şekilde yükselişe geçmeye başlamıştır. Sonrasında da hafif inişli çıkışlı bir fiyat izlemiştir. En son işlem fiyatı ise 1.55 TL’ dir.

Yapı Kredi

Yapı Kredi hisse senedi grafiği

Yapı Kredi hisse senedi grafiğinde de görüldüğü gibi işlem fiyatı 2020 yılının ocak ayında 3 lere kadar çıkmışken mart ayında büyük bir düşüşe uğramıştır. Nisan ayıyla beraber yükselişe geçmiş ancak temmuz ayının sonlarına doğru yine hafif bir düşüş yaşamıştır. Hafif dalgalanmalardan sonra kasım ayıyla beraber tamamen yükselişe geçmiştir. Yapı Kredinin son işlem fiyatı ise 3. 23 TL olarak belirlenmiştir.

BİM (Birleşik Mağazalar)

BİM Birleşik Mağazalar hisse senedi grafiği

BİM Türkiye’ de satış yapmakta olan bir indirim zinciridir. Ayrıca yıllık kazanç bakımından Türkiye’ nin en büyük perakende kuruluşudur. BİM hisse senedi grafiğine bakıldığında kanal içine tekrar girmekte olduğu görülmektedir. Eğer kanal içine girerse işlerin daha da güzelleşeceği söylenmektedir. BİM’ in en son işlem fiyatı ise 76.85 TL gibi iyi bir miktardır.

Ak Enerji Elektrik Üretim

Ak Enerji Elektrik Üretim hisse senedi grafiği

Ak Enerji Elektrik Üretim hisse senedi grafiğinin; 2020 yılının başlarında 1.27 TL’ ye kadar çıkmışken mart ayının sonlarına doğru 0.65 TL’ ye kadar düşmüştür. Bu düşüşten sonra çok randımanlı bir şekilde yükselişe geçmiş hatta 13 Temmuz da 2.13 TL’ ye kadar çıkmıştır. Sonrasında hafif inişli çıkışlarla ekim ortasında 2.65 TL’ ye kadar çıkmıştır. Ak Enerji hisse senedinde en son işlem fiyatı ise 2.39 TL’ dir.

Oyak Çimento

Oyak Çimento hisse senedi grafiği

Oyak Çimento hisse senedi grafiğine göre 2020 yılının başlarında işlem fiyatı 5.30′ la başlamıştır. Sonrasında bu fiyat civarlarında devam edilmiştir. Git gide yükselirken 7 Temmuz tarihinde 9. 87 TL’ ye kadar çıkmıştır. Kademeli kademeli düşerek 7 8 TL civarlarında seyretmiştir. Oyak Çimento hissesinin en son fiyatı ise 9.18 TL’ dir.

Güneş Sigorta

Güneş Sigorta hisse senedi grafiği

Güneş Sigorta hisse senedi grafiğine bakıldığı zaman işlem fiyatı ekim ayının başında 5.95′ lerdeyken sonrasında düşüşe geçmiştir. Ekim ayında 6.25 TL’ ye kadar çıkmıştır. Ancak sonrasında tekrardan fiyat konusunda dalgalı bir grafik izlenmektedir. Ancak uç bir fark fiyatları yoktur. Güneş Sigorta şirketinin en son işlem fiyatı 7.08 TL’ dir.

Migros Ticaret

Migros Ticaret hisse senedi grafiği

Migros Ticaret Türkiye’ de bulunan süpermarket zincirlerinden biridir ve 1954 yılında İsviçre’ de Migros teşkilatı Ucuzluğun Kralı sloganıyla bilinmesiyle Türkiye’ de de açılmıştır. Migros hisse senedi grafiğine bakıldığında da işlem fiyatı mart ayında 17.99 TL’ ye kadar büyük bir düşüş yaşarken sonrasında kademeli kademeli yükselerek temmuz ayının sonunda 44.76 TL’ ye kadar çıkarak büyük bir zirve yapmıştır. Migros Ticaret’ in en son işlem fiyatı ise 43.78 TL olarak hisse senedi grafiğine yansımıştır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.