Hollywoodlu Yapımcıya “Tecavüzcü” Yargısı!

Son güncelleme:

ABD’li film yapımcısı Harvey Weinstein aralarında Angelina Jolie ve Ashley Judd gibi ünlü oyuncuların bulunduğu 80’den fazla kadına taciz ve tecavüz suçlamalarıyla mahkeme karşısına çıktı. Adaletin sağlanacağını düşünüp düşünmediği sorularına kesinlikle düşünüyorum diye cevap veren Harvey bu sefer istediğini alamadı.

Harvey hakkında açılan ve müebbet hapis istemiyle yargılandığı kamu davasında Savcı Meghan Hast, “Orada oturan adam sadece Hollywood’un en etkili isimlerinden değil. O bir tecavüzcüydü” ifadelerini kullandı.

#MeToo hareketi yayılmıştı

Özellikle 1990 ve 2000’li yıllarda yapımcılığını üstlendiği filmlerin başarısıyla ‘Hollywood’un en etkili isimlerinden birisi’ olarak anılan Weinstein hakkında ortaya çıkanlar, önce ABD’de, ardından da dünya genelinde #MeToo (Ben de) hareketinin yayılmasına yol açmış, çok sayıda kadın başlarına gelen cinsel saldırı olaylarını kamuoyuyla paylaşmıştı.

“O bir tecavüzcüydü”

Weinstein davasının ilk duruşmasında savcı Meghan Hast, Harvey Weinstein’ı ‘cinsel saldırgan’ olarak niteledi ve kariyerlerinin başlarındaki genç kadın oyunculardan faydalandığını ifade etti.

Savcı Hast, açılış konuşmasında jüri üyelerine seslendi ve “Orada oturan adam sadece Hollywood’un en etkili isimlerinden değil. O bir tecavüzcüydü. Eğlence sektöründeki gücünü ve prestijini kullanarak şikâyetleri susturdu. Bu mahkeme salonunda dinleyeceğiniz kadınlar birbirlerini tanımasa da, her biri aynı utanç ve aşağılanmayı yaşadı” dedi.

44 milyon dolar ile uzlaşma sağlamıştı

Weintein ise baştan beri suçlamaları reddediyor. Bu itiraz ise gün geçtikçe sosyal medyada yankılarını sürdürmeye devam ediyor. Tacize uğrayan ünlü kadın oyuncuların yanı sıra artık bir toplumsal sorun olarak nitelendirilen olayda dünyaca ünlü birçok kişide Weinstein’e tepkili. Bu olay yüzünden servet kaybeden Weinstein en son 44 milyon dolara şikâyeti bulunan iki kadın ile uzlaşma sağlamıştı. Bu anlaşmada insanlara suçlu olduğunu gösterir nitelikteydi. Fakat bunlara rağmen davada Weinstein’ın avukatları müvekkillerinin girdiği tüm cinsel ilişkilerin rızaya dayalı olduğunu savundu. 67 yaşındaki Weinstein kendisine yöneltilen taciz ve tecavüz suçlamalarını reddetti.

Savunma makamının açılış konuşmasında, avukatlar Weinstein’ın tecavüzüne uğradığını söyleyen kadınlardan birisinin ünlü yapımcı için ‘erkek arkadaş’ ifadesini kullandığını söyledi ve ilişkide her iki tarafın da rızası olduğunu öne sürdü. Weinstein’ın Avukat Denis Cheronis, “Kimse cinsel saldırganlar için ‘erkek arkadaşım’ demez. Kimse kendisini taciz eden kişi hakkında bu ifadeleri kullanmaz.

1 milyon dolarlık kefaleti ödeyerek tahliye edilmişti

Weinstein’in duruşmalarda ifade vermesinin beklenilmediği de ortaya çıktı. Davanın ise Mart ayında sonuçlanılabileceği tahmin edilirken, Weinstein hakkındaki iddialarla bağlantılı olarak gözaltına alınmış, 1 milyon dolarlık kefaleti ödeyerek şartlı tahliye edilmişti.

Ünlü aktris Huerta da aralarında

Son olarak ABD’li aktris Paz de la Huerta, kasımda Los Angeles Yüksek Mahkemesine açtığı davada, Weinstein’ın 2010’da New York’ta kendisini cinsel ilişkiye zorladığını ve ardından kariyerini baltalamaya yönelik girişimlerde bulunduğunu ileri sürmüştü.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.