Home Office Çalışanların Verimliliği Arttıracak 5 Altın Kural

Home-office çalışmak herkesin bir gün gerçekleştirmek istediği bir rüya olsa bu işinde kendine göre zorlukları var. Ev ortamında çalışmak, bir süre sonra insanların iş üzerindeki hassasiyet ve ciddiyetini kaybetmesine sebep olan bir durum haline gelerek verimliliği düşürmeye başlar. Evden çalışmamız gereken bu günlerde sizler için hazırladığımız 5 altın kural sayesinde verimliliğinizi ve motivasyonunuzu arttırarak üstünüzdeki uyuşukluğu geride bırakın..

1)Kendinize çalışma saatleri ayarlayarak zamanınızı verimli kullanın.

Her gün bilgisayarın başına geçip çalışmaya başlama saatiniz aynı olsun. Bunu kendinize görev edinin,işlerinizi sürekli erteleme fikrinden kurtularak, düzenli ve disiplinli çalışma ortamın evinizde de devam ettirebilirsiniz.

2) Kendinize rahatlıktan uzak bir çalışma ortamı oluşturun.

Home-office çalışmak evinizin her köşesini çalışma ortamına çevirmek için imkan verse bile evinizin tek bir odasını çalışma odanız haline getirin. Çünkü evde olduğunuz için çalışma alanlarınız rahatlık seviyesine göre sürekli değişebilir bu durumda işinize odaklanmanızı zorlaştırır. Bu yüzden, koltuk ve yatak bulunmayan bir oda çalışmanız enerjinizi yüksek tutmanız içinde yardımcı olur. Çalışma odanızda motive edici eşyalar bulundurmaya özen gösterin, daha çok dikkatinizi dağımayacak şeyler olsun.. Evinizin fizyolojik yapısı buna uygun olmasa bile en azından kendinize bir köşe yaratın. Bu durumu ne kadar sağlarsanız o kadar verimli olursunuz.

3)Kılık kıyafetinize özen gösterin.

Elbette sizden evde takım elbise ve ya etek döpiyes bir şekilde çalışmanızı beklemiyoruz ama yataktan yeni kalkmış gibi dağınık olan saçlar, dizleri çıkmış pijamalar ile çalışmak aynaya baktığınızda size kendinizi kötü hissettirebilir ve yine sizi rahatlığın safına çekebilir. Bu durum çalışmanızda isteksizlik yaratarak işlerinizi ertelemenize ve daha da ertelemenize sebep olur. Bu yüzden biraz daha özenli bir şekilde bilgisayarınızın başına oturmalısınız. 

4) Bol oksijenli bir ortamda çalışın.

Oksijen beyninizi besler, sinir sisteminizi rahatlatır ve verimliliğinizi arttırır. Çalışma ortamınızda mutlaka bir pencere olsun ya da penceresi olan bir yeri kendinize çalışma ortamı olarak seçin. Belki etrafınızda birkaç ufak bitki de olabilir.

5)Çalışma odanız mutlaka iyi aydınlatılmış olsun.

Her ne kadar gün ışığından faydalanmak ilk tercihimiz olsa bile, koronavirüs salgını nedeniyle evde kaldığımız şu günlerde çalışma ortamımızı aydınlatmak bizim elimizde.. Bazen etrafımız oldukça loş kalabiliyor ve bu durum bizde uyku etkisi yaratıyor. Bunu tersine çevirmek için odanızı, mutlaka güzel aydınlatmanız gerekiyor. Güneşliklerinizi kenara itin ve bırakın perdenin içinden aydınlık odanıza gelsin. 

 

Home-office çalışmak elbette ki sabah 8, akşam 5 çalışmak kadar sıkı bir disiplin gerektirmiyor ancak uygulayacağınız yöntemlerle kendinize bazı kurallar çizmekte fayda var.. 🙂

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.