Hükümetlerin Yok Etmek İstediği Pile Nguru Kabilesi!

Büyük Victoria Çölü’nde yaşayan Spinifex diğer bir adıyla Pile Nguru Kabilesi dünyanın en ilginç kabilsi sayılıyor. Nedeni ise şaşırtıyor.

Pile Nguru Kabilesi, 15 bin yıldır aynı coğrafyada yaşamını sürdürmekle beraber, yaptığı sanat eserleriyle tanınıyor.   Yaşadıkları yere de bir o kadar bağlılar.  Avrupalıların Avustralya’ya yerleşmesinden sonra, soğuk ve kuru bir işgal ortamında oldukları için Spinifex Kabilesi yalnız kaldı.

Ancak 1950’lerde değişmeye başladı çünkü kabilenin toprakları bir hayli değerlendi. Yabancılar ise bu topralı güçlü buldu çünkü toprak nükleer testelere uygun çıktı.

1953’te İngiltere ve Avusturya hükümetleri, Spinifex’in ana vatanında, onların rızası olmadan ve çok az uyarıyla nükleer bir bomba patlattı. Bu olaydan sonra, çoğu başka yerlere taşınıp, 1980’lerin sonuna kadar topraklarına geri dönmediler. Geri döndüklerinde, kendi bölgelerini geri alabilmek için zorlu bir savaş verdiler.

Fakat bölgede birçok sanat eseri bıraktılar. Ayrıca bu eserler çok fazla beğeni topladı. Şuan da ise Pile Nguru Kabilesinin kaç kişilik olduğu belirlenemese de ortalama 200 kişi civarında bir sayıya sahipler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.