IBAN Numarasının Sırlarını Çözdük! İBAN Çözümleme Nedir? Nasıl Yapılır?

Son güncelleme:
ibandan banka bulma

İban çözümleme‘nin günümüzde teknolojinin bize sunduğu kolaylık para gönderme ve çekmek için de sıkça kullanılıyor. Bankalar internet bankacılığı ile işlem kolaylığı saplıyor. Böylece kısa süre içerisinde işlemlerimizi yapıyoruz. İban numarası ise bu durumlarda en çok kullandığımız numaralardan bir tanesi. Birine para göndermek için İBAN numarasını kullanabilir ve bir tıkla para gönderebiliriz.

Peki ibandan banka bulma nasıl gerçekleşir? İban çözümleme nasıl yapılır? Iban çözümleme ne demektir? Iban numarasındaki numaralar ne ifade eder? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

IBAN çözümleme ne demek?

IBAN çözümleme ne demek?

Banka işlemleri ATM’ler ile ve internet bakacılığı ile kısa süre içerisinde tamamlanıyor. İBAN numarası ile EFT ya da havale gibi işlemlerinizi kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. IBAN çözümleme yolu ise banka ile ilgili bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. IBAN numarasına bakarak numaranın, hangi bankaya ait olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz. IBAN numarası ile banka şubesini ve hesap numarasını öğrenmek de mümkündür. Ancak bazı IBAN numaraları banka şube kodu barındırmamaktadır. Yalnızca hesap numarasını çözümlemenizi sağlar.

IBAN çözümleme nasıl yapılır?

IBAN çözümleme nasıl yapılır?

IBAN çözümleme işlemi yaparken İBAN numarasına bakabilir ve bu şekilde hesap numatanızı, şube kounu ve bankayı öğrenebilirsiniz.

Öncelikle IBAN numarasnızı nasıl bulacağınızı bilmiyoranız yapmanız gereken işlem oldukça basittir. İnternet bankacılığı sayesinde İBAN numaranıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için internet bankacılığına girdikten sonra hesabım bölümüne tıkamak yeterli olacaktır. Bir diğer yöntem de müşteri hizmetlerini aramak olacaktır.

Iban numarasındaki numaralar ne ifade eder?

İBAN numarası Türkiye’de TR olarak başlamaktadır. TR’den sonra gelen 3. 4. 5.6. ve 7. rakamlar ile hangi bankaya ait olduğunu öğrenebilirsiniz.

Örneğin TR12 0006 7123 1234 1234 1234 12: Bu iban numarasında bulnan 00067 numarası ile numaranın hangi bankaya ait olduğunu bulabilirsiniz. 00067 kodu Yapı Kredi Bankasına aittir. Bu durumda IBAN numarası Yapı Kredi Bankasına ait anlamına gelir.

Bazı bankaların kodlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz;

İban çözümleme nasıl yapılır?
 • Ziraat bankasının kodu 00010’dir,
 • Halkbank’ın kodu 00012’dır
 • TC Merkez Bankasının kodu 00001’dır
 • Vakıflar Bankasının kodu 00015’dir.
 • Akbankın kodu 000462’dır.
 • İş Bankasının kodu 00064’dır
 • Finansbank’ın kodu 00111’dir
 • Kalkınma Bankasının kodu 00017’dir.
 • ING Bankın kodu 00099’dur.
 • Türk Ekonomi Bankasının kodu 00032’dir.
 • Garanti Bankasının kodu 00062’dir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.