İç Dünyanıza Işık Olacak Usta Yazar: Doğan Cüceloğlu

Doğan Cüceloğlu İnstagram

Okuduğumuz her kitapta aslında bir insanın hayat serüvenine, düşünme tarzına, iç dünyasına tanık oluruz. Gün içerisinde elimize kahvemizi alıp istediğimiz her yerde kitap okumak insan için büyük bir nimet olmasının yanı sıra ruhunun dinlenmesini sağlayan en büyük etkendir. Zorlu günlerden geçerken, en önemli şey iç dünyamızı karanlık günlerin esareti altında değil, aydınlık zamanlarımızın güneşi etrafında toplamamızdır. Usta yazar Doğan Cüceloğlu, başarılı bir psikolog olmasının neticesinde, birikimlerini paylaştığı kitaplarla ruhumuza aydınlık bir pencere açmaktadır.

Doğan Cüceloğlu Var Mısın Kitabı

Doğan Cüceloğlu Unutulmaz Sözleri

 • Ne kendini ne de olayları yargıla! Ne alkışlayıp böbürlen, ne de kendini kötüle. Nehir akıyor, sen o akışın farkında olmaya devam et.
 • Bir insanın gelebileceği en büyük mertebe ‘ güvenilir insan’ olmaktır.
 • Mutluluk aramakla bulunacak bir şey değildir, onu inşa etmek gerekir.
 • Hepimizin içinde güzel söz ve gülümseme bekleyen bir çocuk vardır.
 • Korku kültürünün gücü yaşamı yok eder; sevgi kültürünün gücü yaşamı besler, geliştirir.
 • Ön yargı; arı soktu diye bal yememektir.
 • İnsanın kaçamayacağı en büyük otorite kendi vicdanıdır.

Usta yazarın, kıymetli sözleri yazmakla bitmeyecektir. Bizim için önemli olan bu sözleri anlayarak, unutmayarak usta yazarın sözlerini kendi düşüncelerimiz ekseninde şekillendirerek kişisel gelişimimize katkı sağlamasına izin vermektir. Dilerseniz usta yazarı anlamamızın ilk durağı olan hayat serüvenini ele alalım.

Doğan Cüceloğlu Kimdir?

Doğan Cüceloğlu’nun Yaşam Yolculuğuna Bir Biletiniz Var!

Usta yazarımız Doğan Cüceloğlu, 9 Şubat 1938 yılında Mersin’in Silifke ilçesinde doğmuştur. 11 çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olan Doğan Cüceloğlu, oldukça geniş bir aileye sahiptir. Yaşadığı ilçede ortaokulu bitirdikten sonra, Ankara ve Kırklareli’nde okudu ve Kırklareli Lisesi’nden mezun olmuştur. Ankara Atatürk Lisesi’nde öğrenim görürken edebiyat öğretmeni olan Cahit Okurer’in etkisiyle kariyerinin önemli olan ilk adımını atmıştır.

İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’ne yazılıp, bu bölümden mezun olduktan sonra ABD’de Illinois Üniversitesi’nde doktorasını yapmıştır. Doktorasını yaptığı yıllarda, kendisi gibi doktora öğrencisi olan Emily ile tanışarak evlenmiştir. 11 yıl süren evliliklerinin ardından boşanan Doğan Cüceloğlu’nun bu evlilikten 3 tane çocuğu olmuştur. Daha sonra hayatını Yıldız Cüceloğlu ile birleştirmiştir.

Kişisel gelişim kitapları ve televizyon programları ile tanımaya başladığımız usta yazar, 1990’lardan itibaren Türk insanının duygu, düşünce ve davranışlarını bilimsel psikoloji kavramları ile inceleyen Türkçe kitaplarının içinde en önemli, en popüler kitabı 1992 yılında yayınladığı İçimizdeki Çocuk adlı kitabıdır. Kırktan fazla makalesinin olmasının yanı sıra çeşitli konferanslar ve seminer ile okuyucuların büyük ilgi odağı olmuştur.

Doğan Cüceloğlu Kitapları

Doğan Cüceloğlu’nun Kitapları Büyük Bir Hazinedir

Usta yazarın kitapları gelecek neslin pusulası niteliğindedir. Şu anda okuyucuları tarafından da büyük ilgi gören Doğan Cüceloğlu kitapları, başucumuzda durması gereken yol göstericilerdir. Yediden yetmişe her kitleye seslendiği kitaplarında, unuttuğumuz kavramları bize hatırlatan, özümüzü unutturmayan, harekete geçmemizi sağlayan motivasyonu ve daha nice unsuru ve konuyu ele alarak bize kazandırmıştır. Bazı kitaplarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Var Mısın?
 • Öğretmenim Bir Bakar Mısın?
 • Geliştiren Anne-Baba
 • İçimizdeki Çocuk
 • Gerçek Özgürlük
 • Derviş’in Aklı
Doğan Cüceloğlu Ölümü

Doğan Cüceloğlu’nun Ölümü Yasa Boğdu

16 Şubat 2021 tarihinde İstanbul’da gözlerini hayata yuman usta yazar, sevenleriyle birlikte herkesi yasa boğmuştur. 83 yaşındaki ünlü psikoloğun ölüm nedeni ilk belirmelere göre düşme sonucu olarak açıklansa da, Adli Tabip raporunda ‘aort damarı yırtılması’ nedeni belirtilerek hayatını kaybettiğini kaydedilmiştir. Ünlü psikolog arkasında şahsına münhasır eserler yazarak , sonsuzluğa olan yolculuğunda kalıcı izler bırakmıştır.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.