İçinizi Isıtacak Animasyon: Ejderhanı Nasıl Eğitirsin: Gizli Dünya

Son güncelleme:

Cressida Cowell’in aynı adlı kitap serisine dayanan ‘’Ejderhanı Nasıl Eğitirsin’’ aslında bir üçlemedir ve ‘’Ejderhanı Nasıl Eğitirsin: Gizli Dünya’’ son bölümü oluşturur. Film vizyona girdiğinden beri aksiyon sekansları, ses oyunculuğu, hikâyenin duygusal ağırlığı ve tabii ki animasyonuyla övgüler aldı. Seriyi takip ettiyseniz, yapımcıların ulaşmayı başardığı uygun sonucu bulmak için ‘’Ejderhanı Nasıl Eğitirsin: Gizli Dünya’’ izlemek isteyeceksiniz.

‘’Ejderhanı Nasıl Eğitirsin’’ aslında bir üçlemedir ve ‘’Ejderhanı Nasıl Eğitirsin: Gizli Dünya’’ son bölümü oluşturur.

‘’Ejderhanı Nasıl Eğitirsin: Gizli Dünya’’ olayları ikinci filmden bir yıl sonra gerçekleşiyor. Hıçkıdık’ı (seslendiren Jay Baruchel), Dişsiz ve diğer ejderha binicilerinin yakalanan ejderhaları kurtarmaya devam ederek onları insanlarla ejderhaların barış içinde bir arada yaşadıkları ütopya Berk’e geri getirmeye çalıştıklarını görüyoruz. Ancak, girişimleri çok başarılı olur ve kısa süre sonra Berk aşırı kalabalık olur. Hıçkıdık, ejderhalar için güvenli bir sığınak olan Gizli Dünya’yı bulma fikrine, merhum babası Stoick’in (seslendiren Gerard Butler) sözünü etti.

Film vizyona girdiğinden beri aksiyon sekansları, ses oyunculuğu, hikâyenin duygusal ağırlığı ve tabii ki animasyonuyla övgüler aldı.

Bu arada, savaş ağalarının, meşhur ejderha avcısı Grimmel the Grisly’ye (seslendiren F. Murray Abraham) beyaz bir dişi Öfke verdiğini görüyoruz, böylece onu yem olarak kullanabilir ve savaş ağaları için alfa Dişsiz’i yakalayabilir. Dişsiz, Astrid’in (America Ferrera tarafından seslendirildi) ‘’Işık Öfkesi’’ olarak adlandırdığı Beyaz Öfke’yi keşfeder. Birbirleri tarafından ele geçirilirken, Light Fury yakınlarda Hıçkıdık’ın varlığını hisseder ve kaçar. Hiccup ve Tuffnut daha sonra Grimmel’in Dişsiz’i yakalamak için o bölgede kurduğu tuzakları keşfeder. Grimmel, diğer tüm Nigh Fury’leri öldürdüğünü ortaya çıkarmak için o gece Hıçkıdık’ı ziyaret ederken Hıçkıdık, ejderha avcısını yakalamak için bir tuzak kurar. Ancak Grimmel, bu süreçte Berk ve Hıçkıdık’ın evinin bir bölümünü yakarak kurtulur. Bu, Hıçkıdık’ı ejderha avcıları için güvenli bir sığınak olan Gizli Dünya’yı bulmak için Berk halkını bir araya getirmeye yönlendirir.

‘’Ejderhanı Nasıl Eğitirsin: Gizli Dünya’’ olayları ikinci filmden bir yıl sonra gerçekleşiyor.

Böylece filmin büyük bir bölümünü oluşturan macera başlar. Dişsizlere Hıçkıdık tarafından otomatik bir kuyruk verilir, böylece o gidip Işık Öfkesi ile tanışabilir ve ikisi bilinmeyen bir ülkeye uçar. Valka (seslendiren Cate Blanchett) bir keşif devriyesinde iken, Grimmell’in ordusunu fark eder. Sonraki karışıklıkta, Ruffnut (Kristen Wiig tarafından seslendirildi) yakalanır, ancak Grimmel onu kalan Berkialılara götüreceğini bilerek gitmesine izin verir. Bu sırada Hıçkıdık ve Astrid, Dişsiz ve Hafif Öfke’nin Gizli Dünya’ya çift olarak uçtuğunu görürler, ancak takip etmeye çalıştıklarında diğer ejderhalar onları keşfeder ve tehdit eder. Açıkçası, Dişsiz arkadaşlarını kurtarmak için geri döner ve Işık Öfkesi onu takip eder. Bu onların Grimmel tarafından yakalanmasını sağlar.

How To Train Your Dragon: John Powell tarafından aynı isimli film için bestelenen ve 23 Mart 2010’da Varèse Sarabande tarafından piyasaya sürülen bir film müziği albümüdür.

İşler bir süre iç karartıcı bir hal alır, ancak Hıçkıdık bırakılacak biri değildir ve Light Fury ve Grimmel’in de dâhil olduğu cüretkar bir kurtarma görevi görürüz. Burası, filmin aksiyon sekanslarının çoğunun devreye girdiği yerdir ve Dişsiz ve Hıçkırık’ın ikisi de okyanusa düşebilir ve ölebilir, ancak Işık Öfkesi onları kurtarır. Ancak Grimmel, bu aksiyon sekansı sırasında ölümüne düşer. Bütün bunlar, Hıçkıdık’ın ejderhaların insan dünyasında asla güvende olmayacağını fark etmesine ve tüm Berkialıların ejderhalarını serbest bırakmasına neden olur. Göz yaşartıcı vedalar söylenir ve Dişsiz alfa olarak hareket eder ve o ve Işık Öfkesi onları Gizli Dünya’ya götürürken tüm ejderhaları son kez kontrolü altına alır. Hıçkıdık ve Astrid’in evlendiğine şahit olduğumuzda film üç ay sonrasına atlıyor.

How To Train Your Dragon albümü, John Powell’a ilk Akademi Ödülü adaylığını ve üçüncü BAFTA’sını kazandırmıştır.

Hıçkıdık ve Astrid’in çocukları olduğunu gördüğümüz gibi ana hikâye on yıl sonra sona eriyor. Gizli Dünyanın kenarına yelken açarlar ve Dişsiz, Hafif Öfke ve yavrularıyla tanışırlar. Film, Hıçkıdık’tan Berkialıların Gizli Dünya bilgisini, dünya bir arada yaşamak için daha iyi bir yer olana ve ejderhalar insanlarla birlikte yaşayana kadar gizli tutacağına dair bir sözle sona eriyor.

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin besteci John Powell’ın DreamWorks Animation ile yaptığı altıncı işbirliğiydi.

Üretici İsim John Powell

How To Train Your Dragon: John Powell tarafından aynı isimli film için bestelenen ve 23 Mart 2010’da Varèse Sarabande tarafından piyasaya sürülen bir film müziği albümüdür. How To Train Your Dragon albümü, John Powell’a ilk Akademi Ödülü adaylığını ve üçüncü BAFTA’sını kazandırmıştır. Bu başarı aynı zamanda Uluslararası Film Müziği Eleştirmenleri Derneği 2011 Yılın Animasyon Filmi ve Film Müzik En İyi Orijinal Müzik Ödülü’nü kazanmıştır ve “Yasak Dostluk” ve “Test Sürüşü” parçaları ile Yılın Film Müziği Kompozisyonu için iki kez aday gösterildi.  How To Train Your Dragon film müziği, profesyonel müzik eleştirmenlerinden büyük beğeni topladı.

Powell, en çok sinema filmleri ile tanınan bir İngiliz bestecidir.

Arka Plana Bakış

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin besteci John Powell’ın DreamWorks Animation ile yaptığı altıncı işbirliğiydi. John Powell, Dream Works’ün önceki filmlerinin çoğunu kaydetmişti, ancak bu, Powell’ın kendi başına yönettiği Dream Works filmlerinin ilkiydi (Dream Works ile önceki çalışmalarında, Harry Gregson-Williams ve Hans Zimmer gibi diğer bestecilerle işbirliği yapmıştı). Hans Zimmer uzun zamandır Powell’ın yeteneklerine övgüde bulunmuştu ve pek çok kez aralarındaki üstün besteci olduğunu iddia ederek John Powell’ın ilk solo canlandırma çabasını sağlam bir şekilde destekledi. John Powell, keman, tulum, dulcimer, keman gibi enstrümanları kullanarak birçok Kelt etkisinden yararlandı.

John Powell, Hans Zimmer’in müzik stüdyosu Remote Control Productions’ın bir üyesiydi.

John Powell Kimdir?

John Powell, 18 Eylül 1963 doğumludur. Powell, en çok sinema filmleri ile tanınan bir İngiliz bestecidir. 1997’den beri Los Angeles’ta yaşamaktadır ve elliden fazla uzun metrajlı filmin müziklerini bestelemiştir. Özellikle Antz, Chicken Run, Shrek (üçü de Harry Gregson-Williams ile birlikte bestelenmiştir), Robots, Happy Feet, Happy Feet Two, Buz Devri 3 devam filmi, Bolt, Rio, Rio gibi animasyon filmleri ile tanınır ve Ejderhanı Nasıl Eğitirsin film serisi ile de adından söz ettirmiştir. Ayrıca yönetmenler Doug Liman ve Paul Greengrass ile yaptığı ortak çalışmalar ile en iyi bilinenlerin olduğu birçok canlı aksiyon filminin de müziklerini yapmıştır. Bunlara ilk üç ve beşinci Bourne filmi, Mr. & Mrs. Smith, United 93, Jumper, Green Zone ve Solo: A Star Wars Story dâhildir.

Animasyon filmler, özellikle teknolojideki gelişmeler sebebiyle son zamanlarda büyük ölçüde gelişti.

Powell 3 Grammy adaylığını, Mutlu Ayaklar, Ferdinand ve Solo: Bir Star Wars Hikâyesi üzerine çalışmaları elde etti. Akademi Ödülüne aday olarak ise Ejderhanı Nasıl Eğitirsin ile gösterildi.

John Powell, Hans Zimmer’in müzik stüdyosu Remote Control Productions’ın bir üyesiydi.

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin, DreamWorks Animation ve Universal Pictures’dan gelir.

John Powell Hangi Ödülleri Almıştır?

 • Akademi Ödülleri: En İyi Orijinal Skor Akademi Ödülü: Aday gösterildi
 • Annie Ödülleri: Bir Animasyon Uzun Metrajlı Prodüksiyonda En İyi Müzik için Annie Ödülü: Kazandı
 • British Academy Film Ödülleri: En İyi Film Müziği BAFTA Ödülü: Aday gösterildi
 • Uluslararası Film Müziği Eleştirmenleri Derneği: Yılın Film Müzikleri: Kazandı
 • Uluslararası Film Müziği Eleştirmenleri Derneği: Animasyonlu Bir Özellik için En İyi Orijinal Puan: Kazandı
 • Uluslararası Film Müziği Eleştirmenleri Derneği: Yılın Film Müzik Kompozisyonu: Aday gösterildi
 • Satürn Ödülleri: En İyi Müzik Satürn Ödülü: Aday gösterildi
 • World Soundtrack Academy: Yılın Film Müziği Bestecisi için Dünya Film Müziği Ödülü: Aday gösterildi
 • World Soundtrack Academy: Bir Film İçin Doğrudan Yazılmış En İyi Orijinal Şarkı için Dünya Film Müziği Ödülü: Aday gösterildi
‘’Ejderhanı Nasıl Eğitirsin’’ filmi, profesyonel film müziği eleştirmenleri ve hayranlarından evrensel bir övgü almıştır.

Parça Listesini Merak Edenler Buraya!

Parça listesi, toplamda 72.12 dakikaya sahiptir ve yaklaşık 25 parçadan oluşmaktadır. Liste ise şu şekildedir:

 • “Burası Berk”, 4.10 dakika
 • “Ejderha Savaşı”, 1.54 dakika
 • “Düşmüş Ejderha”, 4.16 dakika
 • “Ejderha Eğitimi”, 3.10 dakika
 • “Yaralı”, 1.25 dakika
 • “Ejderha Kitabı”, 2.22 dakika
 • “Odaklan, Hıçkırık!”, 2.05 dakika
 • “Yasak Dostluk”, 4.10 dakika
 • “Yeni Kuyruk”, 2.47 dakika
 • “Yarın görüşürüz”, 3.53 dakika
 • “Test sürüşü”, 2.36 dakika
‘’Ejderhanı Nasıl Eğitirsin: Gizli Dünya’’ filmini kiralayabilir veya satın alabilirsiniz.
 • “O Kadar Yanmaz”, 1.12 dakika
 • “Bu sefer kesin”, 0.43 saniye
 • “Astrid Dönmeye Gidiyor”, 0.43 saniye
 • “Romantik Uçuş”, 1.56 dakika
 • “Ejderhanın İni”, 2.29 dakika
 • “Koy”, 1.10 dakika
 • “The Kill Ring”, 4.28 dakika
 • “Gemileri Hazırlayın”, 5.13 dakika
 • “Yeşil Ölümle Mücadele”, 6.18 dakika
 • “Karşı atak”, 3.05 dakika
 • “Hıçkırık nerede?”, 2.43 dakika
 • “Geri Gelmek”, 2.51 dakika
 • “Sticks & Stones” (Yazan ve icra eden Jónsi ), 4.17 dakika
 • “Vikinglerin Çayları Var”, 2.03 dakika
Hıçkıdık’ı ejderha avcıları için güvenli bir sığınak olan Gizli Dünya’yı bulmak için Berk halkını bir araya getirmeye yönlendirirler ve filmin büyük bir bölümünü oluşturan macera başlar.

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin Nasıl Karşılandı?

Animasyon filmler, özellikle teknolojideki gelişmeler sebebiyle son zamanlarda büyük ölçüde gelişti. Disney, animasyonun tartışmasız en iyisi olmaya devam etse de, başarılı franchise’larla gelen başka yapımlar da var. ‘’Ejderhanı Nasıl Eğitirsin’’ böyle bir örnektir; DreamWorks Animation ve Universal Pictures’dan gelir.

Son derece iyi karşılanan ‘’Ejderhanı Nasıl Eğitirsin’’ filmi, profesyonel film müziği eleştirmenleri ve hayranlarından evrensel bir övgü almıştır.

John Powell, Dream Works’ün önceki filmlerinin çoğunu kaydetmişti, ancak bu, Powell’ın kendi başına yönettiği Dream Works filmlerinin ilkiydi.

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin: Gizli Dünya Netflix’te Var Mı?

Netflix harika bir animasyon film koleksiyonuna sahiptir ve genel olarak arşivinde her zaman herkes için bir şeyler bulunur. ‘’Ejderhanı Nasıl Eğitirsin: Gizli Dünya’’ Netflix’te olmasa da, platformda birçok film bulabilirsiniz. Örneğin ‘’Madagascar’’ izleyerek bazı hayvan çılgınlıklarına bakabilirsiniz ve eğlenebilirsiniz.

Powell, 3 Grammy adaylığını, Mutlu Ayaklar, Ferdinand ve Solo: Bir Star Wars Hikâyesi üzerine çalışmaları elde etti.

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin: Amazon Prime’da Var Mı?

Amazon Prime, Netflix tarafından geride bırakılan harika bir koleksiyona sahiptir. Prime aboneleri, ‘’Ejderhanı Nasıl Eğitirsin: Gizli Dünya’’ filmini ücretsiz olarak izleyemese de, filmi kiralayabilir veya satın alabilir ve platformda yayınlayabilirler.

Parça listesi, toplamda 72.12 dakikaya sahiptir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.