Reklam Ver

İçinizi Isıtacak Film: Umudunu Kaybetme

Filme konu olan ve gerçek bir yaşam öyküsünden uyarlanan olay 1981 yılında San Francisco’da yaşanmaktadır. Filmde petrol fiyatlarının artması ile meydana gelen kriz ve kriz sonucu ortaya çıkan işsizlik olgusu Gardner ailesi üzerinden anlatılmaktadır. Chris Gardner 30’lu yaşlarının başında, 5 yaşında bir erkek çocuk (Christopher) babası olan ve Linda ile evli bir erkektir. Chris geçimini tüm sermayesini yatırdığı “taşınabilir kemik yoğunluğu ölçme cihazı” satarak kazanmaya çalışmaktadır. Chris mesaisi boyunca doktorları dolaşarak cihazı pazarlamaya çalışmaktadır. Fakat cihaz doktorlar tarafından pahalı ve gereksiz görüldüğü gerekçesi ile talep görmemektedir. Linda ise bir fabrikada işçi olarak iki vardiyalı çalışmaktadır. Chris ve Linda işe giderken dönüşümlü olarak Christopher’ı çoğunluğunu Çinli nüfusun oluşturduğu varoş ve güvenli olmayan bir mahalledeki kreşe bırakmakta, sıklıkla kimin bırakacağı konusunda tartışma yaşamaktadır. Gardner ailesi kiralık bir dairede oturmakta, kira ve vergi borçları ve de Chris’in elindeki cihazları bir türlü satamaması nedeniyle zor günler geçirmektedir.

Bir gün Chris caddede yürürken lüks bir arabanın içinden inen bir adamla tanışır ve kendisine nasıl bu kadar zengin olduğunu sorar. Adam Chris’e broker (bir çeşit piyasa uzmanı) olduğunu söyler. O andan itibaren Chris nasıl broker olunacağını araştırmaya başlar ve bu konudan Linda’ya bahseder. Linda ise Chris’e güvenmez ve onun bu hayalini hafife alır. Chris Linda’ya rağmen 20 kişinin ücretsiz stajyerliğe kabul edildiği aralarından ise yalnızca 1 kişinin işe kabul edildiği brokerlığa başvurur ve stajyer olarak kabul edilir. Ailenin bir türlü düzelmeyen ekonomik sorunları ve son bulmayan borçları nedeniyle Linda evi terk eder. Chris ise oğlu Christopher ile yalnız yaşamaya bir yandan elindeki cihazları satmaya diğer yandan ise stajyerlik yapmaya ve staj yaptığı kurumdaki yöneticiler ile arasını iyi tutmaya gayret göstermeye devam eder. Uzun zamandır ödenmeyen kira borçları sebebiyle evden çıkartılan Chris ve Christopher bir motele yerleşir. Bir süre sonra tüm cihazları satmayı başaran Chris devletin bankadaki birikmiş 600 dolarına vergi borcu sebebiyle el koyması ile motel borcunu da ödeyemez hale gelir ve bir geceyi Christopher ile metro tuvaletinde, daha sonraki geceleri ise evsizleri ücretsiz kabul eden çeşitli ücretsiz evsizler yurdunda geçirmek zorunda kalır. Haftalar sonra Chris başarısı, güvenilirliği ve azmi sayesinde staj sonunda girdiği sınavdaki başarısının da etkisiyle broker olmaya hak kazanır.

Film Amerika Birleşik Devletleri’nin 1929 Büyük Buhrandan sonraki en önemli ekonomik krizin yaşandığı 1980’lerin başında Amerika Birleşik Devletleri’nin önemli ekonomik ve kültürel merkezlerinden biri olan San Francisco’da geçmektedir. Mart 1982’de Nüfus Sayım Bürosu tarafından yapılan araştırmaya göre 1981 yılında ortalama aile içi gelir Amerika Birleşik Devletleri’nde 22.390 dolardı. Enflasyon ve iktisadi gerileme sebebi ile ABD’nin dört bölgesinin üçünde yaşayan ailelerin reel gelirinde azalma olmuştur. Yalnızca Kuzeydoğu bölgesindeki eyaletlerde bir değişim yaşanmamıştır(Bureau of Census, 1982, s.1-4). Filmin konusunun geçtiği San Francisco, Kaliforniya’da bir şehirdir ve ekonomik gerilemenin, hane içi gelir kaybının yaşandığı üç bölgeden biri olan Batı bölgesinde yer almaktadır.

Filmin geçtiği 1980’li yıllarda beyaz nüfusun yalnızca %9’unun yoksulluk içerisinde yaşarken, diğer etnik grupların oluşturduğu nüfusun ise %29’unun yoksul olduğu grafikler incelendiğinde görülmektedir.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.