İhmal Edilmeyecek Bir Konu: Aile İçi Şiddet

Son güncelleme:

Aile İçi Şiddet Nedir?

Aile içi şiddet, kişisel bir ilişkide gerçekleşen tacizdir. Geçmiş veya şimdiki partnerler, eşler veya erkek arkadaşlar ve kız arkadaşlar arasında olabilir. Aile içi şiddet, herhangi bir etnik grup, ırk veya dinden erkek ve kadınları etkiler; eşcinsel veya değil; zengin ya da fakir; genç, yetişkin veya yaşlı. Ancak kurbanlarının çoğu kadındır. Aslında her 4 kadından 1’i bir noktada mağdur olmaktadır.

Aile içi şiddet, hangi ırk veya din olursa olsun, eğitim düzeyleri ne olursa olsun veya ne kadar para kazanıyorlarsa olsunlar, her yaşta herkesin başına gelebilir.

İstismarcı, diğer kişi üzerinde güç ve kontrol elde etmek için korku, zorbalık ve tehdit kullanabilir. Kıskanç, kontrol edici veya sahiplenici davranabilir. Bu erken istismar belirtileri, ilişkinin başlamasından hemen sonra ortaya çıkabilir ve ilk başta fark edilmesi zor olabilir.

Hem erkekler hem de kadınlar aile içi istismara maruz kalıyor.

İlişki daha ciddileştikten sonra istismar daha da kötüleşebilir. İstismarcı tehditler savurmaya başlayabilir, diğer kişinin adlarını anabilir ve kapıları çarpabilir veya eşyaları kırabilir. Bu, bazen kişiyi kötü veya zayıf hissettirmek için kullanılan bir duygusal istismar biçimidir.

Aile içi şiddet, kişisel bir ilişkide gerçekleşen tacizdir.

Tokatla başlayan fiziksel istismar, zamanla tekmelemeye, itmeye ve boğulmaya neden olabilir. Kişiyi kontrol etmenin bir yolu olarak, istismarcı, kişinin çocuklarına, diğer aile üyelerine veya evcil hayvanlarına karşı şiddetli tehditler savurabilir. Kötüye kullananlar, kişiyi zayıf ve bağımlı hissettirmek için parayı da kontrol edebilir veya alıkoyabilir. Buna mali taciz denir.

4 kadından 1’i bir noktada mağdur olmaktadır.

Aile içi şiddet, bir kişiyi iradesi dışında seks yapmaya zorlamak gibi cinsel istismarı da içerir. Para sorunları ve uyuşturucu veya alkolle ilgili sorunlar, kötüye kullanımın olma olasılığını artırabilir. Kötüye kullanım, flört eden gençlerde de yaygındır. Genellikle davranışları kontrol ederek ve kıskançlıkla olur.

İstismarcı, diğer kişi üzerinde güç ve kontrol elde etmek için korku, zorbalık ve tehdit kullanabilir.

Konuya Genel Bakış

Zaman zaman herkes sinirlenir. Ancak tehditlere, vurmaya veya birini incitmeye neden olan öfke normal veya sağlıklı değildir. Bu bir tür istismardır. Fiziksel, sözlü veya cinsel taciz hiçbir ilişkide kabul edilemez. Eşler veya partnerler arasında veya bir flört ilişkisinde meydana geldiğinde, buna aile içi istismar denir.

İlişki daha ciddileştikten sonra istismar daha da kötüleşebilir.

Aile içi istismara, yakın partner şiddeti veya aile içi şiddet de denir. Ara sıra yapılan bir tartışma ile aynı şey değildir.  Yakın partnerler arasındaki şiddete ek olarak:

 • Gençler flört konusunda kötüye kullanım yaşayabilir.
 • Yaşlı yetişkinler hem aile içi istismar hem de yaşlı istismarın hedefi olabilir.
Tokatla başlayan fiziksel istismar, zamanla tekmelemeye, itmeye ve boğulmaya neden olabilir.

Aile içi şiddet, hangi ırk veya din olursa olsun, eğitim düzeyleri ne olursa olsun veya ne kadar para kazanıyorlarsa olsunlar, her yaşta herkesin başına gelebilir. Hem erkekler hem de kadınlar aile içi istismara maruz kalıyor. Bu yaygın bir şiddet davranışı biçimidir ve Türkiye’de büyük bir sorundur.

Çocuklar, aile içi şiddetten çok fazla etkilenmektedir.

Kötüye Kullanım Belirtileri Nelerdir?

Partneriniz:

 • Seni küçümseyip utandırıyor mu?
 • Kendine bakmıyor ya da seni korkutacak şekilde mi davranıyor?
 • Ne yaptığınızı, kiminle görüştüğünüzü veya kiminle konuştuğunuzu ya da nereye gittiğinizi kontrol ediyor mu?
 • Arkadaşlarınızı veya aile üyelerinizi görmenizi engelliyor mu?
 • Paranızı veya maaş çeklerinizi alıp, para istemenizi sağlayor veya para vermeyi reddediyor mu?
 • Tüm kararları o mu veriyor?
 • Kötü bir ebeveyn olduğunuzu mu söylüyor ya da çocuklarınızı almakla veya onlara zarar vermekle mi tehdit ediyor?
Aile içi şiddet, bir kişiyi iradesi dışında seks yapmaya zorlamak gibi cinsel istismarı da içerir.
 • Çalışmanızı veya okula gitmenizi engelliyor mu?
 • Suistimal çok önemli değilmiş gibi davranıyorsunuz?
 • Mülkünüzü yok etmek veya evcil hayvanlarınızı öldürmekle tehdit ediyor mu?
 • Sizi tabanca, bıçak veya diğer silahlarla korkutuyor mu?
 • Sizi ittirmek mi, tokatlamak mı, boğmak mı yoksa vurmak mı istiyor?
 • Kendini öldürmekle tehdit ediyor mu?
 • Seni öldürmekle tehdit ediyor mu?
 • Doğum kontrolünü kullanmanıza veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan / HIV’den kendinizi korumanıza engel oluyor mu?
Para sorunları ve uyuşturucu veya alkolle ilgili sorunlar, kötüye kullanımın olma olasılığını artırabilir.

Bunlardan herhangi biri oluyorsa, yardım almanız gerekir. Yalnız olmadığınızı bilmek önemlidir. Partnerinizin davranış şekli sizin hatanız değil. Aile içi şiddetin hiçbir mazereti yok. Yardım mevcuttur.

Kötüye kullanım, flört eden gençlerde de yaygındır.

Aile İçi İstismar ve Sağlığınız

Kötüye kullanım içeren bir ilişki içinde yaşamak, uzun vadeli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu sağlık sorunlarından bazıları şunları içerir:

 • Migren baş ağrıları gibi fiziksel sorunlar; artrit veya uzun süreli boyun, sırt, karın veya pelvik ağrı.
 • Depresyon, travma sonrası stres bozukluğu ve madde kullanım bozukluğu gibi zihinsel sağlık sorunları.
 • Partnerleri tarafından cinsel istismara uğrayan kadınların cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara, istenmeyen gebeliklere ve diğer sorunlara yakalanma şansı daha yüksektir.
Zaman zaman herkes sinirlenir. Ancak tehditlere, vurmaya veya birini incitmeye neden olan öfke normal veya sağlıklı değildir.

Şiddet, hamilelik sırasında daha da kötüleşebilir. İstismara uğrayan kadınların düşük kilo alma, anemi, enfeksiyonlar ve hamilelik sırasında kanama gibi sorunları olma olasılığı daha yüksektir. Bu süre zarfında istismar, bebeğin düşük doğum ağırlığı, erken doğum veya ölüm riskini artırabilir.

Fiziksel, sözlü veya cinsel taciz hiçbir ilişkide kabul edilemez.

Aile İçi Şiddetin Zararlı Etkileri Nelerdir?

Aile içi şiddet mağdurlara olduğu kadar ailelerine de zarar verir. Görmezden gelmemelisiniz. Tacizden muzdarip insanlar ağır şekilde yaralanabilir. Ayrıca depresyon, baş ağrıları ve travma sonrası stres bozukluğu gibi uzun süreli (kronik) sağlık sorunlarına sahip olmaları da muhtemeldir. Bunun nedeni, tekrarlanan yaralanmalar ve istismarla yaşamaktan kaynaklanan stres.

Aile içi istismara, yakın partner şiddeti veya aile içi şiddet de denir.

Kadınlar hamileyken istismar daha sık olabilir ve daha da kötüleşebilir. Hem anne hem de bebek için tehlikelidir. Bebeğin düşük doğum ağırlığı, erken doğum ve ölüm riskini artırabilir. Hamile kadının hamileliğiyle ilgili sorun riski daha yüksektir.

İstismarın çocuklar üzerinde büyük bir etkisi var. İstismarın yaşandığı bir evde yaşayan çocuklar, şiddeti normal bir yaşam biçimi olarak görürler. Aynı zamanda, yetişkinler olarak ya istismarcı ya da kurban olarak şiddet içeren bir ilişki içinde olma şanslarını artırır. Gençler depresyon, uyuşturucu ve alkol kullanımı ve güvenli olmayan davranışlar açısından daha büyük risk altındadır.

Kötüye kullanım içeren bir ilişki içinde yaşamak, uzun vadeli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Tanıdığınız Birinin İstismara Uğradığını Gösteren İşaretler

Taciz içeren bir ilişki içinde olabileceğini düşündüğünüz bir arkadaşınız, iş arkadaşınız, akrabanız veya komşunuz var mı? İşte izlenecek bazı işaretler:

 • Boğulma, yumruk atma veya yere atılma sonucu oluşmuş gibi görünen morluklar veya yaralanmalar. Siyah gözler, boyunda kırmızı veya mor lekeler ve burkulan bilekler şiddetli ilişkilerde sık görülen yaralanmalardır.
 • Çürükleri makyaj veya kıyafetle gizlemeye çalışmak
 • Tökezlemek, kazaya eğilimli veya sakar olmak gibi bahaneler üretmek. Genellikle yaralanmanın ciddiyeti açıklama ile uyuşmaz.
 • Birkaç yakın arkadaşa sahip olmak ve akraba ve iş arkadaşlarından izole olmak ve arkadaş edinmekten kaçınmak
 • Başkalarıyla tanışmak, konuşmak veya bir şeyler yapmak için izin istemek zorunda olmak
 • Çok az paraya sahip olmak
Aile içi şiddet mağdurlara olduğu kadar ailelerine de zarar verir.

Diğer uyarı işaretleri:

 • Benlik saygısı düşük; son derece özür dileyen ve uysal olmak
 • Partnerin öfkesine atıfta bulunmak, ancak istismarın boyutunu açıklamamak
 • Madde kullanım bozukluğuna sahip olmak
 • Üzüntü veya umutsuzluk gibi depresyon belirtilerine sahip olmak veya günlük aktivitelere ilgi kaybı
 • İntihar hakkında konuşmak, intihara teşebbüs etmek veya intiharın diğer uyarı işaretlerini göstermek

Bu kişiyi bir sağlık profesyoneli ile konuşmaya teşvik edin.

Kadınlar hamileyken istismar daha sık olabilir ve daha da kötüleşebilir.

Aile İçi Şiddet Çocukları Nasıl Etkiler?

Evde şiddet olduğunda çocuklar, istismar olduğunda odada uyusalar ya da olmasalar bile her zaman etkilenir. Şiddet içeren bir ortamda ne kadar uzun yaşarsanız, çocuklarınız için o kadar zor olur.

İstismar olduğunda, çocuklarınız korkmuş ve utanmış hissedebilir veya soruna kendilerinin neden olduğunu düşünebilirler. Daha da kötüsü, başkalarını incitmenin veya başkalarının onları incitmesine izin vermenin sorun olmadığını düşünerek büyüyebilirler.

İstismarın çocuklar üzerinde büyük bir etkisi vardır.

Kötüye kullanım, istismar ayrıca şunları da etkiler:

 • Çocuklarınızın sağlığı. Aile içi şiddetin meydana geldiği evlerde yaşayan çocukların depresyon, anksiyete, kötü okul performansı, davranış sorunları, uyumakta zorluk veya kronik sağlık sorunları olma olasılığı daha yüksektir.
 • Çocuklarınızın güvenliği. Eşlerini taciz eden eşler de sıklıkla ilişkideki çocuklara zarar verir. Bir mağdurun çocuklarına yönelik şiddet veya şiddet tehdidi, genellikle istismara uğrayan partneri kontrol etmek için kullanılır.
 • Gençlerde uyuşturucu ve alkol kullanımı. İstismara tanık olan hem genç erkekler hem de kızlar, depresyon, uyuşturucu ve alkol kullanımı ve davranış sorunları açısından yüksek risk altındadır.
 • İntihar. Evde tacize şahit olan genç kızlar daha sık intihara teşebbüs ediyor.
 • Gelecekte kötüye kullanım. Bir partneri diğerine zarar verdiğini veya tehdit ettiğini gören çocuklar, büyüdüklerinde mağdur veya istismarcı olarak kendilerinin de istismar edici ilişkiler içinde olma olasılıkları daha yüksektir.
İstismarın yaşandığı bir evde yaşayan çocuklar, şiddeti normal bir yaşam biçimi olarak görürler.

Aile İçi Şiddet ve Sağlığınız

Aile içi şiddet, kadınların yaralanmasının en yaygın nedenidir. Kötüye kullanım başladıktan sonra genellikle devam eder. Ve muhtemelen zamanla daha da kötüye gidecek. Örneğin, tokatla başlayan taciz, zamanla tekmelemeye, itmeye ve sonunda boğulmaya neden olabilir. Şiddet içeren bir ilişki içinde yaşamanın tekrarlanan yaralanması ve stresi, aşağıdakiler gibi uzun süreli sağlık sorunlarına neden olabilir:

 • Depresyon
 • Panik ataklar
 • Travma sonrası stres bozukluğu
 • Baş ağrısı, kronik boyun ağrısı, kronik sırt ağrısı ve pelvik ağrı
 • Sindirim sorunları (irritabl bağırsak sendromu)
 • Fibromiyalji
Evde şiddet olduğunda çocuklar, istismar olduğunda odada uyusalar ya da olmasalar bile her zaman etkilenir.

İstismara uğrayanların sağlık sorunları riski daha yüksektir. İstismar mağdurlarının sigara içme veya alkol kötüye kullanma olasılıkları da daha yüksektir, bu da sağlık sorunlarına yol açabilir. Cinsel istismarla bağlantılı diğer sağlık sorunları arasında cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ( HIV / AIDS dahil ) ve istenmeyen gebelikler bulunur.

Eğer hamileyseniz: Hamilelik, taciz içeren ilişkilerde bulunan kadınlar için özellikle tehlikeli bir dönem olabilir. Düşük kilo alımı, anemi, enfeksiyonlar ve kanama gibi gebelikte yaşanan sorunlar bu kadınlar için daha fazladır. Suistimalin mazereti yoktur. İstismara uğruyorsanız, yardım alma zamanı.

İstismar olduğunda, çocuklarınız korkmuş ve utanmış hissedebilir veya soruna kendilerinin neden olduğunu düşünebilirler.

Nasıl Yardım Edilir?

Aile içi şiddet mağdurlarının çoğu, kendilerine nazik ve anlayışlı bir şekilde yaklaşıldığında ilişkileri hakkında konuşmaya isteklidir. Ancak kişi konuşmaya hazır değilse kurbanla yüzleşmeyin. Kişinin ne zaman konuşmak isterse onu dinlemeye istekli olduğunuzu bilmesini sağlayın. Kişi ayrılamayacaksa anlayışlı olun. Çoğu zaman durumu en iyi ve ayrılmanın en güvenli olduğu zamanı bilir.

Aile içi şiddet, kadınların yaralanmasının en yaygın nedenidir.

Kişiye istismarın kendi hatası olmadığı ve kimsenin istismara uğramayı hak etmediği konusunda güvence verin. Kişinin çocukları varsa, şiddetin onları etkilediğinden endişelendiğinizi nazikçe belirtin. Çoğu mağdur, başka biri endişesini dile getirene kadar çocuklarının zarar gördüğünü anlamıyor.

İstismara uğrayanların sağlık sorunları riski daha yüksektir.

Mağdura aile içi şiddetin yasalara aykırı olduğunu ve yardımın mevcut olduğunu hatırlatın. Bir mağdurun seçeneklerini anlamasına yardımcı olabilirsiniz. Ulaşım, para veya çocuk bakımı konusunda elinizden gelen her şekilde yardımcı olmaya istekli olun. Arkadaşınızı bir sağlık profesyoneli ile konuşmaya teşvik edin.

Bir aile içi şiddet mağduru için en tehlikeli zaman, kişinin taciz içeren bir ilişkiden ayrıldığı zaman olabilir, bu nedenle ayrılmayla ilgili her türlü tavsiye bilgili ve pratik olmalıdır. Mağduru, aile içi şiddet konusunda deneyimi olan bir savunuculuk kurumundan tavsiye almaya teşvik edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.