İhracat Nasıl Yapılır?

Şahısların ve firmaların son zamanlardaki girişim çabaları artmakta, ihracata ve ithalata olan ilgi katlanmaktadır. Global iletişimini pazarlamanın ve satışın kolaylaşması durumu ile ihracat yapmak oldukça kolay bir hale geldi. İnternet sayesinde insanlar kendi el emekleriyle üretip bir firma bile oluşturmadan ihracat yapma imkanına sahiptir. Bu durumda dünyanın bir başka bölgesindeki insan bile bu ürünleri satın alabiliyor.

İhracatın küçük girişimciler için, firmalar için, sunmuş olduğu minimum masraf ve iş yapabilme avantajı ile ekonomik kriz dönemlerinde bile farklı coğrafyalara mal satma özelliği sunmaktadır.

Kimler ihracat yapabiliyor?

Kimler ihracat yapabiliyor?

Kimler ihracat yapabilir? İhracat yapmak isteyenler şirket açmak zorunda kalmıyor. Kişisel olarak ihracat yapma avantajınız bulunuyor. Şirket sahibi olmayan bir şahıs vekalet vermek ve bulunduğu bölgedeki faaliyet gösteren ihracat birliğine üye olma yoluyla ihracat yapabilir. Bu durumda ihracat yapmak için bir şirket, firma olmanıza gerek yoktur. Bireysel olarak şartlar sağlandığı sürece ihracat yapmak mümkün hale gelir.

Nasıl İhracat Yapılır?

Nasıl İhracat Yapılır?

Nasıl İhracat Yapılır? Gerçek kişiler gerekli kuralları uygulaması sayesinde yurt içinden yurt dışına ihracat yapabilir. Yetki verilen gümrük müşaviri tarafından hazırlanmış olan gümrük beyannamesi, eğer ihracatın yapılmak istendiği gümrük idaresine ulaştırılırsa ihracat prosedürleri tamamlanmış olacaktır.

Eğer gerçek kişiler düzenli olarak ihracat yapmak istiyorsa bu bir iş haline gelir ve şirket kurup belirli avantajlardan yararlanmak gerekebilir. Bu durumda KDV iadesi almak ve devletin ithalatçı firmalar için sağlamış olduğu farklı desteklerden yararlanılabilir. Müşteriler her hangi bir firma ile muhatap olursa bu durumda güvenilirlik kazanmak daha kolay olacaktır. Güvenilirlik kazananın olumlu etkisi de çok fazladır. Devamlılık sağlamak açısından güvenilirlik son derece avantajlı olacaktır.

Hangi İhracatçı Birliğine Kayıt Yaptırılır?

Hangi İhracatçı Birliğine Kayıt Yaptırılır?

Bölgenizdeki ürün ve alana uygun olarak ihracatçı birliğine kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Örneğin İstanbul’da yer almaktaysanız “İstanbul İhracatçı Birliği” tarafından kayıt oluşturmalısınız. Eğer amacınız bir tekstil ihracatıysa ve tekstil firması iseniz ”İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birliği” tarafından kayıt oluşturmanız gerekmektedir.

İhracat birliğine gerekli olan evraklar nelerdir? . Eğer ilk kez ihracatçı birliğine gidecekseniz ve ilk kez ihracat yapacaksanız bulunduğunuz bölgedeki ihracatçı birliğine gitmeli ve belirli evraklar sunmalısınız. Bu evraklar şunlardır;

  • Gerçek kişiler için: İmza beyannamesi
  • Tüzel kişiler için: İmza sirküleri
  • Tüzel kişiler için: Faaliyet Belgesi
  • Tüzel kişiler için: Ticaret sicil gazetesi
  • Tüzel kişiler için: Vergi mükellefiyet yazısı
  • Temsilci yoluyla işlemlerinizi yaptırmak istiyorsanız: Vekâletname
  • Gerçek kişiye ait kimlik belgesi
  • Tüzel kişi yani firma yetkililerine ait kimlik belgesi.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.