İlişkide Karşı Cins Neden İsteksiz Olur?

Cinsel İsteksizlik Sebepleri

1.Kadınlarda cinsel isteksizlik sebepleri

İsteksiz Bir Kadın

Cinsel hayatında sıkıntı yaşayan birçok kadın bulunmaktadır. Bu sorunun giderilmesi için öncelikle kişinin isteksizliğinin sebebi araştırılıp ardından çözüme odaklanılması gerekir. Psikolojik, hormonel, fiziksel ve partner ile sorunlar cinsel isteksizliğe sebep olabilir. Psikolojik sebepler oldukça kapsamlı olabilir. Örneğin kadının geçmişte yaşadığı bir taciz durumu onu aseksüelliğe yaklaştırmış olabilir, beğenilmeme korkusu, özgüvensizlik, kendi vücudunu tanıyamamış olma, toplumsal baskılar gibi çeşitli psikolojik durumlar söz konusu olabilir.

İlişki esnasında ağrı yaşayan bir kadın

Eğer kişi profesyonel bir kadın doğum uzmanı veya jinekolog ile görüşmediyse hormonel veya çeşitli hastalıklardan dolayı cinsel isteksizlik yaşadığını anlayamaz. Birleşme sırasında acı ve orgazm olamamanın sebeplerinden biri ön sevişmenin kısa tutulması ve kadın bedeninin yeterince kendini hazırlamamasından kaynaklı olabilir. Partnerine güvensizlik yahut ilişkide gündelikte yaşanan basit bir tartışma ya da partnerin aceleci bencil tavırları isteksizliğe sebep olabilir. Kadınlarda vajinismus hastalığı görülebilir fakat her cinsel isteksizlik vajinusmus değildir endişelenmemek gerekir. Kişinin gündelik hayatında kullandığı ilaçlar (antidepresan vs.) libido düşürebilir.

2.Erkeklerde cinsel isteksizlik sebepleri

Birçok fiziksel hastalık cinsel isteksizliğe neden olabilir. Örneğin diyabet, böbrek hastalığı tiroit problemleri, birtakım ilaçların kullanımı, kalp hastalıkları gibi… Bu isteksizlik dönemsel olabileceği kronik de olabilir. Aşırı ve düzenli alkol kullanımı ereksiyon sorununa neden olabilir. Erkeklik hormonu olan testosteron hormonunun eksikliği cinsel isteksizliğe sebep olur.

Ereksiyon sorunu olan bir erkek

Partnerine yetememe, tatmin edememe korkusu, erken boşalma problemi gibi durumlar kişinin cinsellikten uzaklaşmasına sebep olmaktadır. Eğer kişinin hormonlarında bir sorun varsa testosteron tedavisi olması ve sorundan kurtulması mümkündür. Kişi fazla dinine düşkün ise kendini günahkar hissediyor ve yaptığı cinsel ilişkiden vicdan azabı duyuyor olabilir bu da psikolojik ve kültürel etkenlerden biridir. Toplumumuzda ataerkillikten kaynaklı olarak erkekler sekse her zaman hazırdır algısı oldukça yanlıştır. İki taraf içinde konsantrasyon bozukluğu oldukça olumsuz bir etkendir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.