Influencer Olmak Hayaliniz Mi? İşte Influencer Olmadan Önce Bilmeniz Gerekenler!

Son güncelleme:

Influencer Nedir?

 Influencer, aşağıdakilere sahip kişidir:

  • Yetkisi, bilgisi, konumu veya izleyicileriyle olan ilişkisi nedeniyle başkalarının satın alma kararlarını etkileme gücü.
  • Aktif olarak etkileşimde bulunduğu farklı bir alanda takipçisi olmak.

Bu bireylerin yalnızca pazarlama araçları olmayıp, daha ziyade markaların pazarlama hedeflerine ulaşmak için işbirliği yapabilecekleri sosyal ilişki varlıkları olduğuna dikkat etmek önemlidir.

Mega influencerlar, sosyal ağlarında çok sayıda takipçisi olan kişilerdir.

Influencer Türleri

Farklı türdeki Influencerları birden çok yolla ayırabilirsiniz. En yaygın yöntemlerden bazıları takipçi sayılarına, içerik türlerine ve etki düzeyine göredir. Ayrıca Influencerları faaliyet gösterdikleri işlere göre gruplandırabilirsiniz. Bu, bir ölçüye göre düşük bir kategoride görünebilen Influencerların başka bir şekilde bakıldığında daha etkili görünebileceği anlamına gelir. Örneğin, birçok mega etkili kişi aynı zamanda ünlüdür. Yine de bu grupların her ikisi de, hedef kitleleri üzerinde daha az gerçek etkiye sahiptir çünkü özel bir dar alanda uzmanlıktan yoksundurlar. Bazı mikro ve hatta nano Influencerlar, uzmanlık alanlarındaki takipçiler üzerinde muazzam bir etkiye sahip olabilir.

Birçok mega etkili kişi, ünlerini çevrimdışı olarak kazanan ünlülerdir.

Takipçi Numaralarına Göre

Mega Etkileyenler

Mega influencerlar, sosyal ağlarında çok sayıda takipçisi olan kişilerdir. Farklı takipçi türleri arasındaki sınırlarla ilgili sabit kurallar olmamasına rağmen, ortak bir görüş, mega influencerların en az bir sosyal platformda 1 milyondan fazla takipçiye sahip olmasıdır.

Birçok mega etkili kişi, ünlerini çevrimdışı olarak kazanan ünlülerdir – film yıldızları, sporcular, müzisyenler ve hatta gerçek televizyon yıldızları. Bununla birlikte, bazı mega Influencerlar, çevrimiçi ve sosyal etkinlikleriyle geniş takipçi kitlelerini kazandılar.

Mega influencerların en az bir sosyal platformda 1 milyondan fazla takipçiye sahip olması gerekir.

Bununla birlikte, etkili pazarlama için yalnızca büyük markalar mega influencerlara yaklaşmalıdır. Hizmetleri, gönderi başına 1 milyon dolara kadar maliyetli olacak ve büyük olasılıkla kiminle ortak olmayı seçtikleri konusunda son derece titiz olacaklar. Neredeyse her durumda, mega Influencerlar, herhangi bir pazarlama anlaşması yapmak için kendi adlarına çalışan acentelere sahip olacaklar.

Bir sosyal ağda 40.000 ile 1 milyon arasında takipçisi olan insanları makro Influencerlar olarak düşünebilirsiniz.

Makro Etkileyenler

Makro Influencerlar, mega etkili kişilerden bir adım geride ve belki de Influencer pazarlamacılar olarak daha erişilebilir. Bir sosyal ağda 40.000 ile 1 milyon arasında takipçisi olan insanları makro Influencerlar olarak düşünürsünüz.

Bu grup iki tür insandan oluşma eğilimindedir. Ya B sınıfı ünlüler, henüz büyük bir başarıya ulaşmamışlar. Ya da tipik mikro Influencerlardan daha önemli takipler oluşturmuş başarılı çevrimiçi uzmanlardır. İkinci tip makro Influencerın, Influencer pazarlamayla uğraşan firmalar için daha yararlı olması muhtemeldir.

Makro Influencerlar genellikle yüksek bir profile sahiptir.

Makro Influencerlar genellikle yüksek bir profile sahiptir ve farkındalık yaratmada mükemmel olabilirler. Mega influencerlardan daha fazla makro influencer var, bu yüzden bir markanın kendileriyle çalışmaya istekli bir makro influencer bulması daha kolay olmalı. Ayrıca, mikro Influencerlardan çok markalarla çalışmaya alışkınlar, bu da iletişimi kolaylaştırıyor.

Bununla birlikte, bu düzeyde influencer konusunda dikkatli olmanız gerekir. Bu, influencer dolandırıcılığına girme olasılığı en yüksek olan kategoridir. Çünkü bazıları yalnızca satın aldıkları takipçiler sayesinde konumlarına ulaştı.

Mega influencerlardan daha fazla makro influencer vardır.

Mikro Etkileyenler

Mikro Influencerlar, bazı uzmanlık alanları hakkındaki bilgileriyle tanınan sıradan sıradan insanlardır. Bu nedenle, genellikle bu işin adanmışlarını takip eden oldukça büyük bir sosyal medya kazandılar. Elbette, bir etki seviyesini gösteren sadece takipçi sayısı değil; mikro Influencerın takipçileriyle olan ilişkisi ve etkileşimidir.

Görüşler farklı olsa da, mikro Influencerların tek bir sosyal platformda 1.000 ila 40.000 takipçisi olduğunu düşünebilirsiniz.

Mikro Influencerlar, bazı uzmanlık alanları hakkındaki bilgileriyle tanınan sıradan sıradan insanlardır.

Bir mikro Influencer, o şirket kendisine ulaşmaya çalışmadan önce bir şirketin varlığından haberdar olmayabilir. Durum buysa, şirket önce Influencerı değerine ikna etmek zorunda kalacak. Mikro Influencerlar, uzman takipçileri oluşturdular. Mikro Influencerlar ve markalar arasındaki ilişkinin hedef kitlelerle uyumlu olması için bu gereksinim, Influencerların genellikle kiminle çalıştıkları konusunda seçici oldukları anlamına gelir. Bazı mikro Influencerler bir markayı ücretsiz olarak tanıtmaktan mutluluk duyar. Diğerleri bir ödeme şekli bekleyecektir. Fiyatına bakılmaksızın, herhangi bir Influencerın, izleyicileri için “uygunsuz” bir markaya dâhil olmak istemesi olası değildir.

Görüşler farklı olsa da, mikro Influencerların tek bir sosyal platformda 1.000 ila 40.000 takipçisi olduğunu düşünebilirsiniz.

Etkinin doğası değişiyor. Mikro Influencerlar daha yaygın ve daha ünlü hale geliyor. Bazıları sanal belirsizlikten neredeyse geleneksel ünlüler kadar iyi bilinmeye yükseldi. Bu, özellikle internette televizyon seyretmekten, spora ya da sinemaya gitmekten daha fazla zaman geçiren Z Kuşağı için geçerli.

Gerçekte mikro Influencerlar geleceğin Influencerlarıdır. İnternet, medyanın birçok küçük iş konusuna bölünmesine yol açtı. Nispeten belirsiz bir şeyle uğraşsanız bile, ona adanmış bir Facebook grubu veya Pinterest panosu bulmanız olasıdır. Mikro Influencerlar kendilerini gerçek Influencerlar olarak kurarlar ve bu iş gruplar ve panolarda bulunur.

Bir mikro Influencer, o şirket kendisine ulaşmaya çalışmadan önce bir şirketin varlığından haberdar olmayabilir.

Nano Etkileyenler

Tanınmak için en yeni Influencer türü nano Influencerdır. Bu insanların yalnızca az sayıda takipçisi vardır, ancak belirsiz veya oldukça uzmanlaşmış bir alanda uzman olma eğilimindedirler. Nano Influencerları küçük bir havuzdaki meşhur büyük balıklar olarak düşünebilirsiniz. Çoğu durumda, 1.000’den az takipçileri vardır – ancak nano Influenceryle etkileşime girmeye ve onun fikirlerini dinlemeye istekli, istekli ve ilgili takipçileri olacaklar.

Mikro Influencerlar, uzman takipçileri oluşturdular.

Pek çok marka nano Influencerlerin önemsiz olduğunu düşünürken, son derece uzmanlaşmış ve farklı iş ürünler yapan firmalar için son derece önemli olabilir.

Bununla birlikte, çoğu firma için, nano-Influencerler muhtemelen çok faydalı olacak kadar yeterli etkiden yoksundur. Ucuz olabilirler ve az sayıda insanla muazzam bir etkiye sahip olabilirler, ancak çoğu işte geniş bir kitleye ulaşmak için yüzlerce nano Influenceryle çalışmanız gerekir.

Bazı mikro Influencerler bir markayı ücretsiz olarak tanıtmaktan mutluluk duyar.

İçerik Türlerine Göre

Influencer pazarlamasının büyük bir kısmı, günümüzde sosyal medyada, ağırlıklı olarak mikro Influencerler ve blog oluşturma ile gerçekleşiyor. Videoya olan ilginin artmasıyla, YouTuber‘lar da hızla daha önemli hale geliyor.

Mikro Influencerlar geleceğin Influencerlarıdır.

Blogcular

Sosyal medyadaki blogcular ve Influencerler (ağırlıklı olarak mikro blog yazarları) hayranlarıyla en özgün ve aktif ilişkilere sahiptir. Markalar artık bunu fark ediyor ve teşvik ediyor.

Bloglama, bir süredir influencer pazarlamasına bağlı. İnternette oldukça etkili birçok blog var. Popüler bir blog yazarı bir gönderide ürününüzden olumlu bir şekilde bahsederse, bu blog yazarının destekçilerinin ürününüzü denemek istemesine yol açabilir.

Tanınmak için en yeni Influencer türü nano Influencerdır.

Birçok blog yazarı, belirli sektörlerde oldukça fazla takipçi topladı. Örneğin, kişisel gelişim, finans, sağlık, çocuk yetiştirme, müzik ve blog yazmanın kendisi de dâhil olmak üzere diğer birçok konuda oldukça etkili bloglar var. Başarılı blogların ortak noktası, okuyucularının saygısıdır.

Bir blog yazarının ürününüzü öneren bir şey yazmasının bir çeşidi, konuk gönderilerine katılmaktır. Büyük bir blogda bir konuk yayınlama noktası alabilirseniz, içeriği kontrol edebilirsiniz ve genellikle yazar biyografinize kendi sitenize bir bağlantı koymanıza izin verilir.

Pek çok marka nano influencerlerin önemsiz olduğunu düşünür.

Bir blog yeterince büyük ve etkiliyse, sitelerinde sponsorlu bir gönderi satın alabilirsiniz. Bu, ya kendiniz bir gönderi yazmanıza veya blog yazarını sizin adınıza bir gönderi yazması için büyük ölçüde etkilemenize olanak tanır. Bir blog yazarının gönderisindeki veya yazdığınız bir misafir gönderisindeki sıradan bir sözün aksine, sponsorlu bir gönderi için ödeme yapmanız gerekecek (ve muhtemelen bu şekilde etiketlenecektir). Ancak bu, bloglarda paylaşımlara sponsor olan birçok firma için sonuçlara zarar vermedi. Özellikle Z Kuşağı, Sponsorlu Gönderi etiketine karşı bağışık görünüyor ve ürün blogun çekirdek kitlesiyle uyumlu olduğu sürece bir sorun olmamalı.

Influencer pazarlamasının büyük bir kısmı, günümüzde sosyal medyada, ağırlıklı olarak mikro Influencerler ve blog oluşturma ile gerçekleşiyor.

YouTuber’lar

Elbette, internetteki tek popüler içerik türü blog değildir. Diğer bir favori içerik türü videodur. Bu durumda, her video yapımcısının kendi sitesi olması yerine, çoğu YouTube’da bir kanal oluşturur. Markalar genellikle popüler YouTube içerik oluşturucularıyla uyumludur.

Videoya olan ilginin artmasıyla, YouTuber’lar da hızla daha önemli hale geliyor.

Podcast Yayıncıları

Podcasting, popülerliği artan nispeten yeni bir çevrimiçi içerik biçimidir.

Sosyal medyadaki blogcular ve Influencerler hayranlarıyla en özgün ve aktif ilişkilere sahiptir.

Yalnızca Sosyal Gönderiler

Tabii ki, blog yazarları, podcast yayıncıları ve YouTuber’lar, yeni materyallerin olmasını umarak sitelerine gelmek için nadiren yalnızca mevcut kitlelerine güveniyorlar. Genellikle sosyal medyada yeni gönderileri veya videoları yoğun bir şekilde tanıtırlar. Bu da bu blog yazarlarının ve içerik oluşturucuların çoğunu mikro Influencerler yapar.

Aslında, influencerların büyük çoğunluğu artık sosyal medyada adını duyuruyor. Tüm önde gelen sosyal kanallarda Influencerler bulacak olsanız da, son yıllarda göze çarpan ağ, birçok Influencernin gönderilerini çarpıcı bir görüntü etrafında oluşturduğu Instagram olmuştur.

Birçok blog yazarı, belirli sektörlerde oldukça fazla takipçi topladı.

Etki Düzeyine Göre

Ünlüler

Ünlüler orijinal Influencerlerdi ve Influencerler olarak önemi azalsa da oynayacakları bir rolleri var. Influencer pazarlama, ünlülerin desteğinden doğdu. İşletmeler, yıllardır, bir ünlü, ürünlerini tanıttığında veya onayladığında satışlarının arttığını keşfettiler. Ünlüleri influencer olarak kullanan, özellikle üst düzey markalar olmak üzere hala pek çok şirket var.

Bir blog yazarının ürününüzü öneren bir şey yazmasının bir çeşidi, konuk gönderilerine katılmaktır.

Çoğu markanın sorunu, bu tür influencer kampanyasına katılmaya istekli yalnızca çok sayıda geleneksel ünlü olması ve bunların ucuza gelme ihtimalinin düşük olmasıdır. Bir firmanın zaten bir ünlünün sevdiği ve kullandığı bir ürün yapması istisna olacaktır. Bu durumda ünlü, ürünün ne kadar iyi olduğuna inandığını söylemek için etkisini kullanmaya hazır olabilir. Eminim birçok müzik aleti üreticisi, kendi enstrümanlarını çalan müzisyenlerden kendi seçimiyle yararlanır.

Bir blog yeterince büyük ve etkiliyse, sitelerinde sponsorlu bir gönderi satın alabilirsiniz.

Ünlüleri Influencerler olarak kullanmanın bir sorunu, bir ürünün hedef kitlesinde güvenilirliklerinin eksik olup olmadığıdır. Justin Bieber, bir tür sivilce kremi tavsiye ederse çok etkili olabilir, ancak bir emeklilik köyü arayanların satın alma modellerini etkileme şansı çok az olacaktır.

Ünlülerin çok sayıda hayranı ve devasa sosyal medya takipleri olabilir. Ancak, onları takip edenler üzerinde tam olarak ne kadar gerçek etkiye sahip oldukları tartışmalıdır.

Markalar genellikle popüler YouTube içerik oluşturucularıyla uyumludur.

Kilit Fikir Liderleri

Sektör uzmanları ve gazeteciler gibi düşünce liderleri de Influencerler olarak kabul edilebilir ve markalar için önemli bir konuma sahiptir.

Sektör liderleri ve düşünce liderleri, uzmanlık konularıyla ilgili nitelikleri, konumları veya deneyimleri nedeniyle saygı görürler. Çoğu zaman bu saygı, çalıştıkları yerin itibarı nedeniyle daha fazla kazanılır. Örneğin, büyük bir gazetede çalışan bir gazeteci, haber yazdığı konularda muhtemelen uzman değildir, ancak bu kadar prestijli bir yayın olarak çalışacak kadar iyi bir yazar olduğu için saygı duyulur.

Influencerların büyük çoğunluğu artık sosyal medyada adını duyuruyor.

Bu uzmanlar şunları içerir:

  • Gazeteciler
  • Akademisyenler
  • Sektör uzmanları
  • Profesyonel danışmanlar

Ulusal bir gazetede bir gazetecinin dikkatini çekebilirseniz, o da bir makalede şirketiniz hakkında olumlu konuşursa, onu bir blog yazarı veya sosyal medyada olduğu gibi bir Influencer olarak kullanıyorsunuz demektir.

Ünlüleri influencer olarak kullanan, özellikle üst düzey markalar olmak üzere pek çok şirket var.

Blog yazarları ve içerik oluşturucular genellikle endüstri liderleri ve düşünce liderleriyle birlikte çalışır ve bunların blog yazılarında alıntılandığını ve hatta sosyal medya kampanyalarında kullanıldığını görmek alışılmadık bir durum değildir. Geleneksel medya ile sosyal medya arasındaki çizgi bulanıklaşıyor.

Kilit kanaat önderleriyle çalışırken dikkat edilmesi gereken bir nokta, birçoğunun itibarlarını çevrimdışı bir ortamda oluşturmuş olmaları ve büyük veya aktif bir sosyal takipçiye sahip olmayabilmeleridir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.