İnsanlar Neden Sigara İçiyor?

Son güncelleme:

İnsanlar neden sigara içiyor? Sağlığa zararlı olduğu bilindiği halde içilmeye devam ediyor ve gittikçe de yaygınlaşıyor. Devletin, sivil toplum kuruluşlarının insanları sigaraya bırakmaya teşvik etmesi bile işe yaramıyor. İnsanların sigara kullanımını azaltması için sigaraya zam yapma, sigara paketleri tasarmlarını değiştirme gibi uygulamara rağmen insanlarda sigara kullanımı azalmıyor.

insanlar neden sigara içiyor?

Neden Bu Kadar İçiliyor?

Sigaranın bağımlılık yapma sebebi içinde bulunan nikotin maddesi. Nikotin beynimizde bulunan belli bölgeleri uyararak dopamin salgılanmasını sağlar. Dopamin vücudumuzda mutluluk hormonu denilen hormonlardan bir tanesidir. Sigara içtiğimizde nikotin sayesinde dopamin hormonu salgılarız ve kısa süreliğine rahatlama ve haz duygularını yaşarız. Vücut uzun süre nikotine maruz kaldığında artık işlevlerini yerine getirebilmek için sürekli olarak nikotine ihtiyaç duyar. Bu da maalesef ki bizim sigara bağımlılığı dediğimiz durumu ortaya çıkarıyor.

Nikotin sigaranın bağımlılık yaratan etken maddesidir

Sigara çok uzun yıllardır hayatımızda olan bir madde. Sigarayı kim nasıl bulmuş ve nasıl bu kadar yaygınlaşmış biraz bunlardan bahsedelim.

Sigara tarihinin milattan öncelere kadar dayandığı düşünülüyor. Sigara ilk olarak dini törenlerde ve ayinlerde tütsü amacıyla kullanılıyordu. Aynı zamanda Amerika yerlileri tarafından sağlık için yaralı olduğu düşünülüyor ve tütün üretimi yapılıyordu. Coğrafi keşiflerle birlikte Kristof Kolomb Amerika’yı keşfettiğinde insanların tütünü içtiğini ve bundan keyif aldıklarını gördü. Kristof Kolomb tütünün tohumunu alarak öncelikle Avrupa’da daha sonra tüm dünyada yayılmasını sağladı.

Sigaranın yayıldığı dönemlerde sağlığa yararlı olduğunun düşünülmesi de yayılımını kolaylaştıran etmenlerden birisi. O yıllarda yapılan sigara reklamlarında boğaz sağlığına iyi geldiği savunuluyordu. Dudaklara zarar vermediği söyleniyordu. II. Dünya Savaşı dönemlerinde sigara askerlere genel ihtiyaçlar dahilinde dağıtılıyordu. Tüm bunlar yaşanırken sigaranın yayılmaması olanaksız gibi görünüyor.

Sigara Bulaşıcı Bir Hastalık Mıdır?

Sigara nesilden nesile geçen bulaşıcı bir hastalıktır

Uzmanlar sigaranın psikolojik bir rahatsızlık olduğu görüşündeler. Aynı zamanda bulaşıcı olduğunu düşünüyorlar. Sigaraya tarihsel süreç boyunca görerek, duyarak başlanılmıştır. Çevremizde gördüğümüz sigara içen insanlar, çocukların izlediği çizgi filmlerde bile sigara keyif verici ve destekleyici olarak görülmüş bu da sigara içme oranını epey artmasına sebep olmuştur.

Sigaranın Anadolu’da Yaygınlaşması

Tütün Anadolu’ya Osmanlı döneminde 1600’lü yıllarda Venedikli tüccarlar tarafından getirilmiştir. Hızlı bir şekilde yayılma göstermiştir. 1630 yılına gelindiğinde dönemin padişahı IV. Murat sigaranın sosyal zararlarını fark etmiş ve tütün kullanımını yasaklamıştır. O dönemde yaşanan büyük İstanbul yangınına sebep olan üç sarhoş adam, aynı zamanda bozulan askeri yapıdan dolayı boş kalan yeniçerilerin padişaha karşı ayaklanmaları kahvehanelerde oturup konuşması bu yasaklamaların sebeplerinden biridir. Kahvehanelerde boş kalan insanalar sigaraya tütüne alkole başlamaya daha meyilli olduğu için bu uygulamaya geçilmiştir.

Sigaranın günümüzde de çok fazla zararı bulunuyor bu sadece insan sağlığına değil aynı zamanda sosyal çevreye ve doğaya da yansıyor. Birçok orman yangını sigara izmaritlerinden dolayı ortaya çıkıyor. Maalesef bilinen tüm bu zararlarına rağmen insanlar hala içmeye devam ediyor.

İnsanlar Sigara İçmeye Nasıl Başlıyor?

Sigara içme yaşı gün geçtikçe düşmektedir.

Zaman geçtikçe ülkemizde ve diğer ülkelerde sigara içme yaşı gittikçe düşmektedir. Sigara içmede sosyal hayatın etkileri, yaşadığımız çağın getirileri nedeniyle insanlar çok genç yaşta yanılgılara kapılarak sigaraya başlamaktadırlar. Çoğu insan sigaraya bir kereden bir şey olmaz diyerek başlar ve sigara içme gittikçe sıklaşır. Sonuç olarak bağımlı bir birey ortaya çıkar. Geçmişten bugüne kadar insanalar sigaraya çevrelerinden görerek ve duyarak başlıyorlar.

 Sigara bağımlılığında ilk faktör nikotindir. Nikotin vücudumuzu sigaraya bağımlı hale getirir. Birkaç denemeden sonra artık insanlar sigara bağımlısı olmaya başlarlar.

 Sigara içtiğinde dertlerinden kurtulduğunu ve rahatladığını sanan insanların çevreyi özendirmesiyle genç yaşta çoğu insan sigaraya başlıyor. Aynı zamanda sigara içen ve içmeyen insanların grup olarak toplumda ayrışması da sigaraya özendirici davranışlardan bir tanesi. Sigara içmeyen insanlar toplumda azınlıkta olduğundan dolayı sosyal ortamlarda kendilerini dışlanmış hissederek sigaraya başlama eğilimleri  artıyor.

Yani sigara içmeyen insanlar azınlıkta olduğundan dolayı sigara içen kişinin çevresi genişliyor bu da kullanıcıya farkında olmasa da sigara içmeye teşvik ediyor.

Çoğu genç yaşta sigaraya başlayanlar da sigara içme nedeninin kendini kanıtlama çabası olduğu da gözlemlenmiştir. Ailesiyle veya çevresiyle problem yaşayan genç güçlü ve yetişkin bir birey olduğunu kanıtlamak için sigaraya başlayabilir.

Sigarayı deneyimleyen insanlar nikotinin verdiği kısa süreli hazdan sonra sigaranın kendisine iyi geldiğini düşünerek içmeye devam edebilir.

Sigara bağımlılığında psikolojik faktörlerde etkilidir. Yani sigara içmeye başlamadan önce aslında belki sigaraya olan meraktan belki başka bir sebepten insanlar sigara içmeye zihnen hazır hale gelir.

İnsanları sigara içmeye iten bunun gibi birçok neden var. İçen insanların çoğu sigaranın zararlarının da farkında. Buna rağmen hala bırakmıyorlar veya isteseler de bırakamıyorlar. Sigaranın bu zararları bilinmesine rağmen bırakılamaması bağımlılığın aslında basit değil ciddi boyutlara ulaştığını gösteriyor.

Sigaranın Sağlığa Zararları

sigaranın sağlığa zararları

Sigaranın vücudumuza bilinen ve bilinmeyen çok fazla zararı vardır. Vücudumuz dışında sigara içmeyen insanlara ve doğaya verdiği çok fazla zarar bulunmakta. Sigara insan vücudunda bir çok hastalığa neden olmakta. Sigaranın insan sağlığına zararları ilk olarak anne karnında başlamakta. Sigaraya maruz kalan bebeklerde zeka geriliğine rastlanmaktadır.

En çok rastlanan kanser türlerinden akciğer kanserine de sigara sebep olmaktadır.

Yine akciğer rahatsızlığı olan astım bronşit gibi hastalıkları sigara tetiklemektedir.

Sigara içen kişilerin kanında biriken zararları maddeler kanın yoğunlaşmasına neden olmakta ve damar tıkanıklığına sebep olmaktadır. Damar tıkanıklığı sonucunda insanlarda felce rastlanmaktadır.

KOAH hastalığıcda son zamanlarda sık karşımıza çıkan hastalıklardan biri. Sigara içen çoğu kişide KOAH hastalığı başlangıcı ve KOAH’a rastlanmakta.

Sigara ağız ve diş sağlığı sorunlarına da sebep olur. Dişte sararma diş eti hastalıkları ve çürümeyi sigara tetikler.

Sigara beyin hücrelerinin ölümüne sebep olur bu da uzun vade de Alzheimer gibi hastalıklara neden olur.

Sigaranın insan vücuduna verdiği zaralar haricinde çevreye verdiği çok fazla zarar vardır.

Kötü koku yayması çevredeki sigara içmeyen insanları fazlasıyla rahatsız eder ve insanları pasif içici konumuna düşürür. Sigara içen kişinin kendine verdiği zararlar dışında diğer insanlarında sağlığını tehlikeye atar.

Sigaranın çevreye verdiği zararlardan biri de yere atılan izmaritlerin yangınlara sebep olmasıdır. 2018 yılında açıklanan verilere göre 163 yangın yere atılan sigara izmaritlerinden dolayı çıkmıştır.

Sigarayı Bırakma Yolları

sigara bırakma yolları

Sigaranın bunca zararı varken birçok kişi sigarayı bırakmak istemekte ancak başaramamaktadır. Bunun için birçok tedavi yöntemi var. Eğer sigarayı bırakmak istiyorsanız bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

İlaç tedavisi. Sağlık bakanlığı sigarayı bırakmak isteyenler için ücretsiz ilaç desteği sağlamaktadır. Nikotin bandı bunlardan bir tanesidir.

Devlet tarafından sağlanan sigara bırakma hattıda sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilir.

Kendinize küçük hedefler belirlemek sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak bir adımdır. İlk başta tamamen bırakmayı denemek yerine kendinize günlük veya haftalık olarak küçük hedefler belirleyebilirsiniz.

Sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak birçok mobil uygulamada bulunmaktadır

Sigarayı bırakmaya karar verdiyseniz sizi meşgul edecek ve sigara içmeyi unutturacak aktivitelere yönelin. Eğer çevrenizde sigara içenler varsa bir süre o kişilerden uzak kalın.

Akapunktur yöntemi de sigarayı bırakmanızı sağlayabilir.

Ozon terapisi de vücudunuzu sigaramın verdiği zararlardan arındırarak sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilir.   

İnsanların sigara içmek için birçok nedeni var, kendini tatmin etmek, yüceltmek, bir guruba dahil olmak gibi. Umarım insanlar sigaranın sağlığa ve çevreye olan zararları hakkında daha duyarlı hale gelir ve sigarasız yaşanılabilir bir alan oluşturulur.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.