İran Edebiyatı Ve Önemli Yazarlarının Sözleri…

Fars Edebiyatı..

Fars edebiyatı uzun yıllar öncesine dayanan 2500 yıllık bir dönemi kapsamaktadır. Kaynakları ise iran sınırlarının ötelerine , Orta Asya’ya kadar uzanmaktadır. Varlığını ise Arapça ve Farsça kelimeler altında sürdürülmüş bir edebiyattır. İslam öncesi dönemlerinde çoğu kaybolmuştur. Ancak günümüze kadar önemli eserleri bize ulaşmıştır. İslamiyeti kabul ettikten sonra yüzyıllar boyunca etkisi olan Divan edebiyatının getirmiş olduğu İran edebiyatının ışığı hala devam etmektedir…

”Dünyada hayatın bir ek manası varsa o da sevmektir. Hatta mukabele edilmesini bile beklemeden sadece sevmek” (Furuh Ferruhzad)

”İnsanları tanımak için onları sınamaktan korkma; çünkü kaybedilmesi gerekenleri en önce kaybetmelisi.” (Seneca)

”Eski İranlı bir alim öğrencilere ders verirlen şöyle der: ” Ben nezaketi ağaçtan öğrendim. Ona tekme attım ama o tepemden çiçek yağdırdı. O utanç bana ibretlik ders oldu.”(Anooshirvan Miandji)

”İranlı bir şair der ki : Aşka uçarsan kanadın yanar. der ki: Aşka uçmadıktan sonra kanat neye yarar? Yunus Emre derki: Aşka vardıktan  sonra kanadı kim arar? ( Mevlana Celaleddin-i Rumi)

”Her gece gönlümün masalını okuyorsun, Ertesi gün beni bir masal gibi unutuyorsun” (F.F)

”İçmişem bir dolu,olmuşam ayık. Düşmüşem dağlara olmuşam geyik sana derim sana sürmeli geyik kaçma benden kaçma avcı değilim” (Şah İsmail).

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.