İran’da Turist Olmak Nasıl Hissettiriyor?

Son güncelleme:

İran korkutucu geliyor oraya gitmek mi? Diye düşündüğünüzü duyar gibiyiz. Çokça şey kaçırıyorsunuz demektir. Çünkü gerçekten inanılmaz güzel bir yer gezmek ve turist olmak için bir çok fırsatı bir arada sunuyor ve farklı yerler görmek isteyen insanlar için güzel bir alan.

Korkuyla yaklaşmanız gerecek hiç bir durum yok gönül rahatlığı ile seyahat gerçekleştirebilirsiniz size sunmuş olduğu imkanları kullanarak güzel bir ortamda tatil yapmanın tadını çıkarta bilirsiniz.

Bazı bölgelerinde sorunlar yaşanıyor ancak bizim ülkemiz gibi düşünebilirsiniz. Sadece belli bölgelerde insanların yaşam akışını engellemeyecek şekilde var olan bir durum o yüzden endişe etmeyin gönül rahatlığı ile gidin peki neler yapabiliriz neler oluyor.

İran Trafik Nasıl?

İran’da sadece turistler değil yerel insanların bile dikkat etmesi gereken bir şey varsa o da İran trafiğinde karşıdan karşıya geçmektir. Turistler için en güvenli seçenek, yerlilerden birinin karşıdan karşıya geçmenize yardım etmesini istemek olacaktır ve birçok insan bunu yapmaktan mutluluk duyar. İşin özünde bir insana yardım etmek varsa bu konuda İranlılar aşırı misafirperver ve yardım severlerdir. Tek yönlü bir cadde veya yeşil ışık yanıyor olsa bile, karşıdan karşıya geçerken daima dikkatli olun. İran trafiğinde motosiklet sürücüleri en tehlikeli olanıdır. Eğer şehir merkezinde yürüyor ve fazlasıyla kalabalıksa trafik, gerçekten korkutucu olabilir.

İran’da Acil Durum Numaralarını Bilin

Korkuyorum diyorsanız ya da ani bir durumla karşılaşırsanız güvenliğiniz için mutlaka bilmeniz gerekmektedir. Bu numaralar hayatınızı kolaylaştırır ve İngilizce bilen insan bulmanız derdinizi anlatmanız daha kolay olacaktır.

Polis: 110

Acil: 115

Yangın: 125

110 aramanız her zaman daha iyidir.

 İran’da Güvenlik 

İran’da polis ve diğer güvenlik görevlileri sizi rahatsız etmeyeceklerdir. Yine de, belirli yerlerde kimliğinizi veya pasaportunuzu isteyebilirler. Yasak olan elçilikler, askeri üsler ve devlet daireleri dahil olmak üzere bu gibi yerlerin fotoğraflarını çekmemeye özen gösterin.. Bu tür yerler genellikle “Fotoğraf yasak” tabelası ile işaretlidir. Yine de, dikkatli olmanız gerekir. Polis veya güvenlik görevlilerinin yanınıza yaklaştığını gördüğünüzde sakin olun, tebessüm edin ve dürüst olun. Onlara bir turist olduğunuzu söyleyin ve fotoğraf çektiyseniz bile hemen yanlarında sildiğinizi gösterin.

Yeme ,İçme

Hassas bir mideniz varsa, sokak yemeklerinden kaçınmanız daha iyi olabilir. Yemek yemek için bir yere karar verirken, en çok müşterisi olan mekana gitmeye özen gösterin. İran’da gıda zehirlenmesi öyle aman aman yaygın bir sorun değildir, bu nedenle yemek yeme alışkanlıklarınız İran mutfağı ile son derece uyumlu olacaktır. Zira, komşu ülke İran yemekleri de bizim Türk mutfağı yemeklerine yakın tattadır. Özellikle kebapları mutlaka deneyin!

İran’da Kadın Turist Olmak

Genel olarak, İran kadın gezginler için güvenli bir yerdir. Ancak tanımadığınız bir erkekle yalnız kalmaktan kaçının ve yalnız olduğunuzda otostop çekmeyin! İstenmeyen bir ilgili üzerinize çekmek istemiyorsanız ve sıkıntıya girmek istemiyorsanız, yerel kıyafet kurallarına uygun olarak muhafazakar bir görünümde olun. Ayrıca İran’da caddelerde, banklarda ve daha ılımlı yerler olan Kum ve Meşhed gibi yerlerde sevgiliniz, eşiniz ile yakın temastan (öpüşmek gibi) kaçının.

Otostop ve Kamp

İran otostopçuların deyim yerindeyse cennetidir. 15 dakikadan fazla sürmez mutlaka bir araba durur. Tek sorun, insanların otostoptan bir haber olduklarıdır. Sizi gideceğiniz yere mutlaka götüreceklerdir. Hatta sizi bir otobüse bindirmek için ısrar edecek ve biletinizi dahi almak isteyeceklerdir. Eğer ki otostop esnasında duran araç şoförü para isterse şu sihirli kelimeyi kullanın: “Pul nadarem, men harici piyade” yani param yok. Değin ve parasız yolculuğun tadını çıkartın.

 İran İnsanları Nasıl?

Düşündüğünüzün aksine, İranlılar “batılılar” dan nefret etmiyorlar, bu yüzden insanlarla olumsuz bir iletişime girerim diye endişe etmeyin. Hele ki Türk olduğunuzu öğrenirlerse daha çok sevineceklerdir. İranlılar, haricileri (turistleri) genellikle severler ve diğer milletlerle ilgili olumsuz bir düşünceleri yoktur. İnsanların sizi bir yemek yeme için evlerine davet ettiklerinde ne denli misafirperver olduklarını göreceksiniz.

İran’da, kendinize konaklayacak bir yer bakmanıza gerek yok, sadece bir süreliğine sokaklarda yürümeniz gerekiyor ve sonra sizi evine davet edecek biri mutlaka çıkacaktır.

Korkmadan güven içinde Seyehat edeceğiniz noktalardan biridir size iyi yolcuklar şimdiden.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.