İş ve Özel Hayat Dengesi Nasıl Sağlanır?

İş hayatı günün büyük kısmını kaplayan bir hayat. Ancak kalan vakitte kendinize ve sevdiklerinize zaman ayırmanız gerekiyor. Eğer iş dışında da işle ilgili eylemlerde bulunuyorsanız bu durumda kendinize vakit ayırma zamanı gelmiş demektir. Bu durumdan sevdikleriniz de şikayetçi olabilir. İş hayatında başarılı olmak elbette önemlidir ancak hayatınızı yalnızca işe adamak sonrasında pişmanlık getirebilir.

iş ve özel hayat dengesi nasıl sağlanır?

Peki iş ve özel hayat dengesi nasıl sağlanır? İş ve özel hayatı ayırmak için ne yapılmalı? İş yaşam dengesinin önemi nedir? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

Özel hayattaki mutluluk iş hayatında başarılı olmanızı sağlar

İş ve özel hayatı ayırmak için ne yapılmalı?

Eğer özel hayatınızda mutluysanız iş hayatınız da daha verimli geçecektir. Mutlu ve hayata bağlı bir insan her alanda başarıya daha yakındır. Bu durumda özel hayatınıza zaman ayırmalı ve işinizi özel hayatınıza taşımamalısınız.

Özel hayatınızda daha mutlu olmak için sevdiklerinizle daha sık vakit geçirebilirsiniz. Yeni bir hobi edinebilirsiniz. Spora başlayabilir ve sağlıklı beslenmeye başlayabilirsiniz. Böylece kendinize değer vermeli ve özel hayatınızı daha avantajlı hale getirmelisiniz. Kendinize işe adayarak kendinizi ikinci plana atmamalısınız.

Mükemmelliyetçiliği bırakmalısınız

Mükemmelliyetçiliği bırakmalısınız

Başarılı olan insanlar genelde mükemmelliyetçi olan insanlardır. Ancak bu durum sorumluluklarınızın artmasıyla sizi psikolojik olarak olumsuz etkiler. Aşırı hırs ve mükemmelliyetçi insanlar için hayat daha yorucudur. Bu yüzden kendinize zaman ayırmalı ve iş hayatından kendinizi mesai dışında soyutlamalısınız. Bazen her şeyi kararında yapmak daha iyidir. Kendinizi hırpalamak yerine arada mola vermeli ve kendinize hoş vakitler yaratmalısınız.

Telefonu yavaşça elinizden bırakın

İş yaşam dengesinin önemi nedir?

Mesainiz bittikten sonra telefonunuza sarılıyorsanız buna son vermelisiniz. Hayatınız iş ve telefon arasında geçmemelidir. Kendinize, sevdiklerinize, dünyadaki güzelliklere kafanızı çevirmelisiniz. Hayatta keşfedilmeyi bekleyen çok fazla şey var. Mesai dışında telefonunuzu kapatıp kendinize ve sevdiklerinize zaman ayırmalısınız.

Zaman israfı yaratan etkinleri yok edin

Özel hayat ve iş ayrımı

Eğer vaktinizi çalan ancak sizi hoşnut etmeyen etkenler varsa bunları yok edebilirsiniz. Böylece özel hayatınıza daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Önceliklerinizi sıralamalı ve onları ilk sıralara yerleştirmelisiniz. Örneğin Twitter hesabınız üzerinde saatlerinizi harcıyorsanız hesabınızı kapatabilirsiniz. Böylece kendinize ayırdığınız vakit çok daha fazla olacaktır.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.