İşitme Testi Nedir?

Çevrenizdeki sesleri algılamakta zorlanıyorsanız ve duyma kaybı yaşadığınızı düşünüyorsanız  zaman kaybetmeden işitme testi yaptırabilirsiniz. Odyolog veya odyometristler tarafından uygulanan işitme testi, duyma oranınızı belirleyerek gerekli tedavilerden yararlanmanıza yardımcı olur. İşitme problemlerine dair erken teşhisler kalıcı duyma kaybı gibi sorunların görülme riskini en aza indirir. Kulak burun boğaz uzmanı hekimler tarafından muayene edilip işitme testi yaptırarak doğru tanı konulabilir. İşitme tarama testi nedir sorusuna detaylı yanıtlar almak ister misiniz?

Duyma, konuşulan kelimeli anlama ve algılama derecesinin tespit edilmesini sağlayan teste işitme testi denir. Bu testin pek çok türü vardır. En çok saf ses odyometrisinden yararlanılır. Bu uygulama ile her iki kulağın minimum duyma seviyesi belirlenir. Kemik yolu ve hava yolu işitme seviyelerinin belirlenmesinde de saf ses odyometrisinden yararlanılabilir. İşitme eşiğinizi tanımlayan uygulama hava yolu ölçümüdür. Bu ölçüm, kulak kepçesinden beyne kadar ilerleyen işitme yolunun sesi iletme durumu hakkında bilgi almayı sağlar. Kemik yolu ölçümü ise iç kulaktan itibaren sesin hangi seviyede algılandığını ortaya koyar.

İşitme Testi Nasıl Yapılır?

İşitme testinde en çok uygulanan yöntemlerin başında gelen saf ses odyometrisi için ses geçirmeyen bir kabine alınmanız gerekir. Kulaklık taktıktan sonra size farklı frekanslarda sesler iletilir. Sesleri duyduğunuzda size verilen butona basmanız istenir. Odyolog veya odyometrist duyabildiğiniz ses frekanslarını not ederek minimum işitme düzeyini belirler. Böylece duyma kaybına dayalı teşhisler doğru bir şekilde konulabilir. Tedavi gerekiyorsa bu doğrultuda çözümler üretilir. Tanıya uygun olarak işitme cihazı kullanmanız önerilebilir.  

İşitme Testinin Önemi

İşitme testi duyma organlarında herhangi bir sağlık problemi olup olmadığını ortaya koymak için oldukça önemlidir. Doğru ve erken teşhis sayesinde kalıcı olabilecek işitme sorunlarının önüne geçmek mümkün olabilir. Bu nedenle yenidoğanlara da duyma testi yapılır. Erken dönemde tanı konulabilen pek çok işitme sorunu uygun tedavi planlarıyla çözüm bulabilir. Erişkin ve çocukların da işitme kaybı durumunda mutlaka uzman kulak burun boğaz hekimleriyle görüşmeleri gerekir. İşitme kayıpları bazı durumlarda farklı hastalıkların da habercisi olabilir. Uzman hekim görüşlerinden destek alarak bu tür hastalıkların tedavisi için erkenden adım atabilirsiniz. Bu nedenle işitme testi uygulamalarından yararlanmayı ihmal etmemelisiniz.

İşitme Testi Nerede Yapılır?

İşitme testi kulak burun boğaz hekimlerinin görev aldığı sağlık kuruluşlarında yapılabilir. Uygun ekipmanların bulunduğu odyoloji bölümlerinde hekiminiz önerdiği takdirde işitme testi yaptırabilirsiniz. İşitme testi sonuçlarınız uzman hekiminiz tarafından değerlendirilerek sağlık durumunuza en uygun çözümler üretilir. İşitme testi yapan özel merkezler de bu testi uygulayabilir. Bu merkezlerde saf ses odyometrisi, konuşma odyometrisi, akustik refleks ölçümü, beyin sapı odyometrisi ve timpanometri gibi testleri de yaptırabilirsiniz. Duyma problemi yaşadığınızda doktorunuzun önerdiği işitme cihazlarına Siser ile ulaşabilirsiniz. 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.