İstanbul Valiliği’nden Toplu Taşımalardaki “Sosyal Mesafe Kuralı” İçin Yeni Tedbirler!

İstanbul Valiliği, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında toplu taşımalar için yeni tedbirler aldı. Buna göre toplu taşımalardaki sosyal mesafenin korunması amacıyla alınan yeni tedbirlerin 13 Nisan pazartesi günü saat 05.00’dan itibaren uygulanacağını belirtti.

İstanbul Valiliği sosyal medya hesabından  toplu taşımalardaki sosyal mesafenin korunması ile ilgili alınan yeni tedbirleri açıkladı. Valilik,  İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nce; İstanbul dahilinde (kara, deniz ve raylı sistemlerde) faaliyet gösteren toplu taşıma araçlarında (metro, metrobüs, Marmaray, tramvay, İETT, özel halk otobüsleri ve İstanbul Otobüs AŞ dahil olmak üzere 13 Nisan pazartesi 05.00’dan itibaren uygulamaya koyulacak kararları şöyle açıkladı:

1) Bütün sürücü ve yolcuların maske kullanmaları zorunludur. Maske kullanmayanlar, toplu taşıma araçlarına alınmayacak, maskesiz olduğu tespit edilen sürücü ve yolculara ayrı ayrı ceza uygulanacak.

2) Toplu taşıma araçlarına yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’si kadar yolcu alınması halinde sosyal mesafenin korunamaması nedeniyle koltuk sayısının yüzde 50’sinden fazla oturan yolcu alınmayacak, ayaktaki yolcu sayısı, oturan yolcuların yarısını geçmeyecek şekilde sınırlandırılacak, araçlardaki iki kişilik koltukların koridor tarafının boş bırakılarak, yolcuların cam kenarındaki koltuklarda seyahat etmeleri sağlanacak. 

3) Seyahat eden veya durakta bekleyen yolcuların sosyal mesafeye uymalarını kolaylaştırmak amacıyla duraklarda ve araçların içerisinde gerekli işaretlemeler yapılacak. (etiket vb. işaretlemeler)

4) Bütün toplu taşıma araçlarında ve duraklarda sıvı el dezenfektanı bulundurulacak.

5) Bu önlemleri ihlal edenler hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi uyarınca idari para cezası uygulanacak.

6) İlgili idareler tarafından araçlardaki sosyal mesafenin korunması ve vatandaşlarımızın mağduriyetinin önlenmesi için sefer sayılarının artırılmasına yönelik düzenlemeler yapılacak ve bunlar halka ilan edilecek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.