İstanbul’da 17 İlçe İçin Tsunami Raporu!!

İBB ve ODTÜ işbirliği ile düzenlenen ”İstanbul Tsunami Bilgi Kitapçıkları’nda öngörülen 17 il’in etkileneceği söylenildi:

Denize doğrudan kıyısı olan: Adalar, Avcılar, Bakırköy, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Fatih, Kadıköy, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Silivri, Tuzla, Üsküdar, ve Zeytinburnu için tsunamiden belirgin şekilde etkileceğini söylediler.

Birçok Yapı Etkilenecek…

Raporda Adalar’da dalga boyunun 12.3 metreye  kadar çıkacacığını ve çevresindeki binaları etkileyeceği, Beylikdüzü’nde maksimum su basma derinliğinin noktasal olarak 5.11 metreye ulaşacağı, yatayda ise su basma mesafesi yaklaşık 350 metre ulaşmaktadır.

Kadıköy’de su basma derinliği 7.79 metreye ulaşacağı raporlarda hesaplanmıştır. Yatayda ise dere yatakları boyunca yaklaşık bin metreye ulaşacağı belirtilmiştir.

Küçükçekmece’de maksimum su basma derinliğinin noktasal olarak 5.38 metre, Maltepe’de maksimum su basma derinliği noktasal 7.96, Pendik’te masimum basma derinliği noktasal 5.71 metreye ulaştığı, Silivri’de maksimum su basma derinliğinin 7.89 metre ulaştığı, Tuzla’da maksimum su basma derinliği, noktasal 6.34, Üsküdar’da maksimum su basma derinliği noktasal olarak 3.37, Zeytinburnu’nda maksimum su basma derinliği noktasal 5.95 olarak hesaplanmıştır.