İstanbul’da Görülmeye Değer Önemli Müzeler

Dünyanın en önemli şehri İstanbul’da mutlaka görmeniz gereken tarihi ve önemi oldukça büyük 20 değerli müze;

1.İstanbul Arkeoloji Müzesi

Dünyanın en önemli koleksiyonlarına sahip 1 milyonu aşkın eserle Türkiyenin en eski müzesidir.

2.İstanbul Modern Sanat Müzesi

Türkiye’nin ilk modern sanat müzesidir. Eczacıbaşı ailesinin öncülüğünde, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından kurulan müze, 11 Aralık 2004’te ziyarete açıldı.

3.Topkapı Sarayı Müzesi

Fatih Sultan Mehmet’in 1465’te inşa ettiği  Osmanlı İmparatorluğu’nun 600 yıllık tarihinin 400 yılı boyunca, devletin idare merkezi olarak kullanılan ve Osmanlı padişahlarının yaşadığı saraydır.

4.Ayasofya Müzesi

 İstanbul’da Bizans devrinden kalan en ünlü kilisedir. 1453’te Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u almasıyla camiye çevrilmiş.

5.Sakıp Sabancı Müzesi

Zengin hat ve resim koleksiyonunu içinde barındıran 2002 yılında ziyarete açılan müze, İstanbul’da Boğaziçi’nin en eski yerleşimlerinden Emirgan’da bulunmaktadır.

6.Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı İstanbul’daki en büyük kapalı sarnıçtır. Ayasofya binasının batısındaki küçük binadan girilir. Sarnıç sözlükte, “Yağmur suyu biriktirmeye yarayan yer altı su deposu” olarak geçiyor.

4.Rahmi Koç Müzesi

rahmi

Rahmi M. Koç Müzesi, 1994 yılında Hali kıyısında iş adamı Rahmi Koç’un desteği ile açılmış bir sanayi müzesidir, Türkiye’de sanayi, ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine adanmış ilk önemli müzedir.

5.Pera Müzesi

Pera Müzesi, İstanbul’un Taksim Tepebaşı semtinde bulunan özel bir müzedir. 2005 yılında Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından nitelikli ve geniş ölçekli kültür sanat hizmeti vermek amacıyla kurulmuştur.

6.İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi, İstanbul’un Kadıköy ilçesinin Göztepe semtinde bulunan ve şair Sunay Akın tarafından 23 Nisan 2005’te kurulan oyuncak müzesidir.

7.Türk Ve İslam Eserleri Müzesi

Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan, Türk ve İslâm sanatı eserlerini topluca kapsayan ilk Türk müzesidir.

8.Çinili Köşk

İstanbul’da Topkapı Sarayı’nı sınırlayan sur içinde Fâtih Sultan Mehmed tarafından yaptırılan köşk.

9.Deniz Müzesi

İstanbul Deniz Müzesi, Türkiye’nin denizcilik alanında en büyük müzesidir, içerdiği koleksiyon çeşitliliği açısından dünyanın sayılı müzelerinden biridir. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olan İstanbul Deniz Müzesi Türkiye’de kurulan ilk askeri müzedir.

10.Masumiyet Müzesi

Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk’un aynı adlı eserinden yola çıkarak oluşturduğu müzedir. İstanbul’da 19. yüzyıldan kalma bir ev yazar tarafından müzeye dönüştürüldü.

11.Aşiyan Müzesi

Aşiyan müzesi normalde teyfik fikretin evidir. Teyfik Fikret’in ölümünden sonra 1945’te ‘Edebiyat’ı Cedide’ adında açılmış 1961 senesinde Tevfik Fikret’in mezarı Eyüp’ten alınarak müzenin bahçesine defnedilince müzenin adı da Aşiyan Müzesi olarak güncellenir.

12.Türkiye İş Bankası Müzesi

Müzenin koleksiyonu, İş Bankası şubelerinden toplanan bankanın gündelik yaşamının ayrılmaz parçaları olmuş üç boyutlu nesneler ile banka arşivindeki kâğıt ve görsel malzemelerden oluşmaktadır. İş Bankası Resim Koleksiyonu’nda yer alan bazı örnekler müzede sergilenmektedir.

13.Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi olarak bilinen İstanbul-Topkapı’da bulunan bu müze, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethedişinin, bir odada top sesleri, Mehter Takımı’nın ve Osmanlı atlarının kişnemesinin efekt olarak verildiği panoramik bir müzedir.

14.Orhan Kemal Müzesi

Orhan Kemal Müzesi Yazar Orhan Kemal’in anısını yaşatmak üzere İstanbul Beyoğlu’nda, üç katlı bir binada kurulmuş bir müzedir

15.Atatürk Müzesi

Atatürk Müzesi veya diğer adıyla İnkılâp Müzesi, İstanbul’un Şişli ilçesinde, Halâskârgazi Caddesi üzerinde yer alan ve 1942’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce müzeye dönüştürülmüş Mustafa Kemal Atatürk’ün oturduğu ev.

16.Türk Vakıf Hat Sanatları Müzesi

İstanbul Bayezid Camii külliyesine ait olan medrese binası içinde bulunan müze çeşitli yerlerden hatlar ve hatlarla ilgili araç gereçler sergilenir. 1984 yılında hizmete girmiştir.

17.PTT Müzesi

Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye’deki posta ve telekomünikasyon hizmetlerinin tarihsel gelişimine adanmış, ilgili ekipman ve enstrümanların yanı sıra bir posta pulu koleksiyonu sergileyen bir posta müzesidir. 2000 yılında Türk Postası tarafından kurulmuş olup, İstanbul’un Fatih’tedir.

18.Salt Galata

Kamu hizmetinde, kâr amacı gütmeyen SALT Galata Müzesi Nisan 2011’de İstanbul Karaköy’de kuruldu. SALT sergi, konuşma, söyleşi, konferans, film gösterimi, performans ve atölye çalışması gibi kamu programları düzenler.

19.Kariye Müzesi

Kariye Müzesi İstanbul’da Karagümrük semtinde Edirnekapı bölümünde bulunan müzedir. Bizans döneminde kilise, fetihten sonra ise cami olarak kullanılmış tarihi bir yapıdır

20.Adalar Müzesi

Türkiyenin İlk Çağdaş müzesi olan Adalar Müzesi; 10 Eylül 2010 tarihinde İstanbul’un Adalar İlçesi Büyükada’da Avrupa Kültür Başkenti Ajansının desteği ile açıldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.