İstanbul’da Yeni Bir Taciz Vakası! Kadın Cinayetlerinin Önüne Geçelim

Son güncelleme:

Her geçen gün kadına taciz, kadına şiddet, kadın cinayetleri gibi türlü türlü haberlerle karşı karşıya kalıyoruz. Bugünkü haberimiz İstanbul Avcılar’dan.

Kadın vatandaş, yolda yürürken videoda görülen şahıs kadının çantasını almaya çalışırken aynı zamanda taciz ediyor ve kadını yere düşürüyor. Kadının ağladığını gören ve imdadına yetişen çevredeki diğer vatandaşlar adamı linçleyerek videoya kaydettiler.
Kadını korumaya çalışan vatandaşlar, polise haber verip şahsı sorguya çektiler. Üstündeki baskı yüzünden ağlamaya başlayan adam, kadına sadece saati sorduğunu iddia etti.

Tacize dair video

Her gün üstüne bir yenisi eklenen kadın cinayetleri ve kadın şiddeti şu zamanlarda yeni yeni ilgi odağı olup dikkat çekilmeye başlanmış olsa da hala her gün üç kadından biri şiddete maruz kalıyor.

Kadın cinayetleri eylemiBirçok kadın cinayeti, gözler önünde yaşanıyor. Sokaklarda, caddelerde belki de yan komşunuzda. Bu kadınların birçoğu da daha önceden yardım istemiş, emniyete başvurmuş vatandaşlardan oluşuyor. Yani artık kadınların susuyor oluşu da diğer insanlar için bir bahane yaratamıyor çünkü artık birçok kadın yardım talep ediyor.
Diğer ülkelerde de durum farksız değil. Senegal’de kadınların %87’si şiddet görüyor ve her gün Güney Afrika’da üç tane kadın kocası tarafından öldürülüyor. Brezilya’da ise her gün dört kadın öldürülüyor ve kadın cinayetleri konusunda listede beşinci sırada yer alıyor.

Kadın cinayetleri eylemi


Fakat ne yazık ki kadın cinayetleri ve kadına şiddet Batı’da da aynı derecede önemli bir sorun. Kanada’da her on kadından üçü şiddet görmekte. Almanya’da ise kadına şiddet son üç yılda tam yüzde on artmış durumda.

Türkiye’ye gelecek olursak, Türkiye’de kadın cinayetleri birçok farklı şeyi ve gerekçeyi ifade eder. Namusunu temizlemek, reddedilmeyi kaldıramamak, geç saatte dışarıda olmak gibi kadına giydirilen toplumsal rollere uymama sonucu öldürülürler ya da şiddet görürler.

2008’de 80 kadın öldürülürken 2019 verileri sayının 474 olduğunu göstermektedir. İstatistiklere göre listenin en başında katil zanlılarının kocaları olduğunu gösterir. Bunu eski sevgili, eski koca, hırsızlık ve tecavüz, akraba, kendi babası ve tanımadık insanlar takip ediyor. 2020’de ise şimdiye kadar 361 kadın öldürüldü.

2019’da öldürülen 474 kadının çeşitli yollarla hayatına son veriliyor. 101 kadının nasıl öldürüldüğü bilinmez iken 185 tane kadın ateşli silahla, 101 tane kadın kesici aletle, 29 tane kadın boğularak, 27 tane kadın darp edilerek, 19 tane kadın yüksekten atılarak, 6 tane kadın kimyasal ilaç ile, 6 tane kadın ise yakılarak hayatına son verilmek zorunda bırakıldı.

Son birkaç yılda ses getiren kadın cinayetlerine bakalım.

Özgecan Aslan


Özgecan’a kadın cinayetlerinin ses getirmeye başlama sebebi diyebiliriz. Özgecan, 11 Şubat 2015’te tecavüz girişimine direndiği için minibüste öldürülüp bedeni yakılan kadın.
Özgecan Aslan cinayeti Türkiye’de çok büyük bir öfkeye sebep açtı. Birçok insan kadınların şiddet görmesi, öldürülmesine karşı hükümetin yeterli tepki göstermediği gerekçesiyle sokaklara döküldü. Ülke çapında birçok protestonun yapıldığı 16 Şubat”Kara Pazartesi” olarak ilan edildi.

Özgecan Aslan


Emine Bulut


Emine Bulut, 18 Ağustos 2019’da eski eşi Fedai Baran tarafından öldürülen kadın. Eski eşinin onu takip etmesiyle bir kafeye sokulan Emine Bulut, eski eşi tarafından vücudunun çeşitli yerlerinden bıçaklandı. Üstelik çocuğu da tam yanında bu olaya şahit oldu. Kızı ve annesinin çeşitli feryadına dış çevreden yardım gelmezken sağlık çalışanları tarafından hastaneye kaldırılan Emine Bulut, kurtulamadı ve hayatını kaybetti.
Olay sonrası eski koca Fedai Baran kısa sürede tutuklandı. Savunması ise “Velayet hakkında tartıştık, kötü söz söyledi. Ben de bıçakladım.” oldu. Müebbete çarptırıldı.

Emine Bulut ve kızı


Şule Çet


Şule Çet, 29 Mayıs 2018’de tecavüz edildikten sonra öldürülen kadın. İlk başta plazanın 20.katından atlayarak intihar edildiği öne sürülmüştür. Fakat otopsi raporu sonucunda tecavüz edildikten sonra öldürüldüğü ortaya çıkmıştır.
Ses getiren ve aylarca davası süren olay 17 Haziran 2020’de Çağatay Aksu’ya “kasten öldürme, nitelikli cinsel saldırı ve kişiyi özgürlüğünden alıkoyma” suçundan müebbet ve 12 yıl 6 ay, Berk Akand’a ise tüm suçlara yardımdan 18 yıl 9 ay ceza verildi.

Şule Çet


Pınar Gültekin


21 Temmuz 2020’de ormanda cesedi bulunan kadın. 16 Temmuz’da kardeşiyle konuşup evden ayrıldıktan sonra bir daha haber alınamadı. Katil zanlısı Cemal Metin Avcı’ nın ifadesine göre Pınar Gültekin’i önce şiddet uygulayarak bayılttıktan sonra boğarak öldürdü.
Olaydan sonra Türk kadınları tarafından sosyal medyada #challengeaccepted adlı tag başlatıldı ve küresel destek alındı. Ünlü isimlerin de yardımıyla bu kampanyada kadına şiddete dur dendi.

Pınar Gültekin


Ceren Damar


Ceren Damar, 2 Ocak 2019’da öğrencisi tarafından öldürülen kadın. Öğrencisini sınavda kopya çekerken yakaladığı için Hasan İsmail Hikmet tarafından önce tabancayla daha sonra 17 yerinden bıçaklanarak öldürüldü.
Katil zanlısına müebbet cezası verildi.

Ceren Damar


Gülşah Sarcan


2 Ocak 2013’te kocası tarafından öldürülüp TEM Otoyolu kenarına atılan kadın. Katil zanlısı olan kocası Gülşah’ ı öldürürken çocuklarının arka koltukta uyuduğunu da belirtti.

Gülşah Sarcan


Bunlar sadece sosyal medyada çok ses getiren, herkesin haberdar olduğu birkaç kadın.

Her hafta bunun onlarcasını duyuyoruz. Peki ne yapabiliriz?

Bu konuyla ilgilenen vakıflar var.


Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu


2010 yılında, kadın cinayetlerinin artması ve Münevver Karabulut davasının gün yüzüne çıkmasıyla kuruldu. İlk yürüyüşleri 16 Ağustos 2010’da yapıldı. “Özgecan Aslan Cinayeti” protestolarıyla kendi sesini iyice duyurdu ve basında geniş bir yer etti.

Amaçları kadın cinayetlerini önlemek ve hayat kurtarmak için platforma başvuran kadınlarla beraber 6282 sayılı koruma kanunu’nu yerine getirmek. Aynı zamanda kadın katil zanlılarına karşı uygulanan ceza indirimlerinin de karşısına geçmeyi amaçlıyorlar.
Bu vakıf, size yapabileceğiniz çok fazla seçenek ve yardım sunuyor.

Gönüllü avukatları bulunduran avukatlar komitesine katılabilirsiniz. Kadınların mahkeme salonunda karşılaştığı her türlü hak ihlali için savaşabilirsiniz.

Telefon üzerinden gelen çağrıları karşılamak için başvuru karşılama komitesine katılabilirsiniz. Bu komitede şiddete maruz kalan, cinsel şiddete maruz kalan, tacize ve istismara maruz kalan, iş yerinde veya dışarıda hak gaspına uğrayan kadınların ve aynı zamanda öldürülen kadınların ailelerinin başvurularını sistematik bir takibe alıyorsunuz.

Basın ve iletişim komitesinde basın yayınlarına ve organlarına sağlıklı bir şekilde aktarılmasında yardımcı oluyorsunuz.

Sosyal medya ve site komitesinde sosyal platformlarda siteyi ve kadınların sesini daha çok duyurmak için uğraşıyorsunuz.

Kadın emeği komitesinde, kadınların emek verdiği her türlüolayda, iş yerlerinde kadının hakkının yenmemesi için mücadele veriyorsunuz.

Veri komitesinde, her ay öldürülen, istismara uğrayan kadınlar için ve çocuk istismarına uğrayan çocuklar için veri toplayıp raporlama yapıyorsunuz.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu


Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu

KCKAÖG, 2014’te kuruldu. Platform, “erkek şiddeti ve erkek şiddetini güçlendiren politikalar” konusu altında faaliyetlerini sürdürmekte.

Kadın cinayetlerine karşı acil önlem grubu


Şefkat-Der


Şefkat-Der 1995 yılında kurulmuş bir dernektir. Derneğin tam adı ise Sokakta Yaşayanlara Kimsesizlere Şiddet Mağdurlarına Cinsel Kurbanlara Şefkat Kapısı Yoksullukla Mücadele ve Ötekilere de İnsan Hakları Derneğidir.


Yapılacak çok şey olduğunu unutmayın. Görmemiş ve duymamış gibi yapmak, görmezden gelmek sadece ileride bu durumu bizler için de zorlaştırır. Yapılacak bu kadar şey,yardım edilecek bu kadar insan varken gözlerinizi hiçbir haksızlığa karşı kapatmayın.


Size yapılırsa sesinizi çıkarın, korkmadan ve çekinmeden sesinizi çıkarın. Size yardımcı olacak bu kadar kurum varken susmayın. Kimsenin de susmasına izin vermeyin.
Kadınlara ve çocuklara daha kolay bir dünya sağlamak için çalışalım.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.