Geçtiğimiz sene hayatını kaybeden Ara Güler, fotoğrafçı kimliği ile bilinmekteydi. Ülkemizde çok sevilen bir sanatçı olan Ara Güler, farklı ülkelerde yapmış olduğu sergilerle de dünyada tanınmaktaydı. Başarılı fotoğrafları sayesinde herkesi kendine hayran bırakan Ara Güler’in fotoğraflarının yeni sergisinin Roma’da yapılacağı yönünde haber elde edildi. İlk dört sergisinin Londra, Paris, Kyoto ve New York’ta olduğu görülen Güler’in sergisi şimdi de Roma’da yapılacak.

‘’Ben fotomuhabirim. Fotoğrafçı değilim ve sanatçı da değilim. Ben gördüğümü çekerim. Fotomuhabir ile fotoğrafçı birbirinden ayrı olan iki iştir. Fotomuhabiri bomba patladığı zaman bombaya giden adamdır.’’, diyen Güler, kendini sanatçı olarak da tabir etmemiştir. Yaşamı boyunca da farklı fotoğraflarla herkesin beğendiği çalışmalar ortaya koyan Güler, Roma’da yapılacak olan yeni bir fotoğraf sergisiyle de ülkemizin gururu olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Roma’da açılan yeni sergisiyle oldukça fazla ilgi toplamayı da başaran Güler, vefatından sonra da insanları sanatsal çalışmalarıyla etkilemeye devam etmekte.

3 Mayıs tarihine kadar açık olacak olan müze hakkında Cumhurbaşkanı yardımcısı da konu hakkında bilgi verdi. Müzenin İstanbul temalı olması ve ‘’Siyah Beyaz İstanbul’’ adı altında Güler’in çekmiş olduğu fotoğrafların sergilendiğini söyledi. Ayrıca İstanbul hakkında merak yaratmayı ve turistlerin İstanbul’u ziyaret etmesini de bu sayede amaçladıklarını sözlerine ekledi. Farklı markaların bu sergiye sponsor olduklarını da görmekteyiz.