İşte Cinsel İsteksizliğe Neden Olan O Etkenler!

Son güncelleme:

Kişiler yaşamını devam ettirebilmek için zorunlu davranışlarda bulunurlar. Bu davranışlara ”dürtü” adı verilmektedir. Dürtüler; yeme, içme, uyuma olduğu gibi cinsellikte bir dürtüdür. Yemek yemeyi, uyumayı veya bir şeyler içmeyi uzun süre erteleyemeyiz ancak cinsellik ertelenebilir.

Cinsel isteksizlik neden meydana gelir?

Cinsel isteksizlik hem kadınlarda hem de erkeklerde pek çok nedenden meydana gelmektedir. Bir kişi en az 6 ay süreyle cinsel olarak bir düşünceye girmezse bu durum ” cinsel isteksizlik ” olarak tanımlanabilir. Cinsel isteksizlik; cinsel olarak herhangi bir istek duyulmaması, cinselliğe karşı olan tutumda azalma veya cinsel etkinliğin hiç olmaması olarak tanımlanabilir. Cinsel isteksizlik aslında cinsel işlevlerde meydana gelen bir bozukluktur. Peki bu cinsel isteksizlik neden oluşur? Kadınlarda cinsel isteksizlik daha mı fazla? Cinsel isteksizlik sorunu nasıl halledilir? gibi soruların cevaplarını gelin hep beraber inceleyelim.

Cinsel İsteksizlik Belirtileri Nelerdir?

Cinsel isteksizliğimizin olduğunu nasıl anlarız?

Cinsel isteksizlik her bireyin karşı karşıya kalabileceği bir durumdur. Bu süreçte kişi cinsel anlamda uyarılsa bile isteksizliği devam edecektir. Peki cinsel isteksizliğimizin olduğunu nasıl anlarız?

İlk olarak meydana gelen belirti kişide hiçbir şekilde cinsel arzunun olmamasıdır. Libidoda da görülen azalma cinsel isteksizlik belirtilerinden birisidir. Daha öncesinde çok sık cinsel birliktelikler yaşamak cinsel isteksizliğe neden olabilir. Veya cinsel hayata motive olamama, kafamızın sürekli dolu olması, yoğun bir iş yaşantısı da beraberinde cinsel isteksizliği getirebilir. Bir diğer belirti ise girilen cinsel ilişkilerden zevk almamaktır. Özellikle kadınlarda menopoz dönemine girildiği zaman cinsel isteksizlik daha belirgin hale gelmektedir.

Cinsel İsteksizliği Meydana Getiren Nedenler Nelerdir?

İşte cinsel isteksizliği meydana getiren o etkenler!

Cinsel isteksizlik aslında bir sağlık problemidir. Aslında yaş ilerledikçe daha sık karşılaşılan bir durum olsa da her yaş grubunda görülebilen bir problemdir. Bu problemi ortaya çıkaran etkenler ise şöyledir :

 • Cinsellikten utanma
 • Korku
 • Kaygı bozuklukları
 • Cinsel birliktelik sağlayamamak
 • İlişki sırasında meydana gelen ağrı veya acılar
 • Partnerler arasındaki cinsel uyumsuzluk
 • Düzgün bir şekilde uyarılamama
 • Erkeklerde meydana gelen sertleşme problemi
 • Erken veya geç boş boşalma

İşte bu etkenler cinsel isteksizliğe neden olmaktadır. Sadece bunlarla kalmayıp bazı yaşadığımız ruhsal ve sosyal durumlarda cinsel hayatımızı etkileyebilir. Örneğin aniden işten çıkarılmamız hayatımızı ve psikolojimizi olumsuz etkileyeceği gibi cinsel hayatımızı da etkisi altına alır. Ya da yakınımızı kaybetmemiz, vefat gibi durumlar da cinsel hayattan uzaklaşmamıza ve cinsel isteksizliğe neden olan etkenlerdendir.

Kişinin yaşadığı bazı hastalıklarda cinsel isteksizliğe neden olmaktadır. Örneğin; kalp, tiroit hastalıkları, hormonal bozukluklar, vajina enfeksiyonları gibi hastalıklar cinsel isteksizliğe neden olabilir.

Genellikle meydana gelen cinsel isteksizlik nedenlerinin %99’unu ise psikolojik etkenler oluşturmaktadır. Cinsel fobiler, cinsel ilişkiye girerken yaşanan ağrı, depresyon, anksiyete, panik atak gibi durumlar cinsel isteksizliğe neden olur.

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Daha Mı Fazla?

Araştırmalara göre kadınlarda cinsel isteksizliğin daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

Yaşadığımız ülkenin örf ve adetlerine göre kadınların cinsellik hakkında üzerinde bir baskı mevcuttur. Genellikle kadınların cinsel ilişkiye girmesi toplumda ” ahlaksızlık ” olarak nitelendirilmektedir. Bu durumda cinsellikle alakalı kadınlarda baskıya neden olur. Kadınlar cinsel isteklerini ifade etmekte zorlanırlar ve bu durum cinsel hayatlarını da daha zor bir hale getirir.

Erkekler daha çok görsel ve işitsel uyarılardan uyarılırken kadınlarda ise daha farklıdır. Kadınlar düşünceler ve davranışlardan uyarılırlar. Bir kadının kafasının dolu olması demek ne kadar uyarılırsa uyarılsın yine de cinsel bir eğilim sağlamaz. Ancak erkeklerde bu böyle değildir. Bir erkeğin kafası çok meşgul bile olsa görsel bir uyarıcı ile de cinsel isteği gelebilir. Bu nedenle cinsellik kadınlarda biraz daha hassastır. Peki kadınlarda cinsel isteksizliğin meydana gelmesindeki nedenler nelerdir?

 • Hamile kalmaktan korkmak
 • Evlilikte yaşanan problemler
 • Fiziksel hastalıklar
 • Doğum yaptıktan sonra yaşanan problemler
 • Depresyon, aşırı stres ve üzüntü
 • Cinsellik hakkında inançla alakalı düşünceler
 • Bedeninden memnun olmama, kendini beğenmeme

gibi nedenler kadınlarda cinsel isteksizliğe neden olmaktadır.

Erkeklerde Meydana Gelen Cinsel İsteksizliğin Nedeni Alkol Mü?

Alkol cinsel isteksizliğe neden olur mu?

Fazla alkol tüketimi cinsel isteği olumsuz etkilemektedir. Alkol tüketin erkeklerin yaklaşık %38’inde ereksiyon bozukluğunun meydana geldiği görülmüştür. %19’unda ise geç boşalma problemi meydana gelmektedir. Yine fazla alkol tüketimi ilişkiye girildiği esnada uyuya kalma gibi problemlere neden olmaktadır. %12’sinde ise erken boşalma problemi yaratmaktadır. Alkol tüketimi genel olarak hem erkek hem de kadınlarda olumsuz sonuçlar doğurmakta ve cinsel isteksizliğe neden olmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre alkolün afrodizyak etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak kullanılan alkol miktarı çok önemlidir. İki bardak alkol kullanımı cinsel isteği arttırsa da ikiden fazlası cinsel isteksizliğe neden olacaktır.

Cinsel İsteksizlik Tedavisi Nedir?

Özellikle partnerler bu durumla karşı karşıya kaldığında ilk olarak kadınlar nöroloji erkekler ise ürolojiye giderek kontrollerini yaptırmalıdır. Daha sonra çift terapileri gibi terapilere gidebilirler. Kişi sadece kendisi de terapiste gidebilir. Bu tür durumlar evlilik, ilişki gibi durumları olumsuz etkilemektedir. Bu durumdan partnerimizle daha az bir hasarla kurtulmak için terapiste gitmeyi ihmal etmemeliyiz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.