İşte Fit Olmanın Sırları ”Zayıflama Yöntemleri”

Son güncelleme:

Zayıflamak, fit bir görünüme sahip olmak herkesin istediği ve çaba harcadığı bir durum. Günün büyük bir kısmını işimize, öğrenimimize ayırdığımız için yemek yemeye çok vakit ayıramıyoruz. Ayırdığımız vakitlerde de geçiştirmelik hazır gıdalar tüketiyoruz. Aşırı karbonhidrat, ağır yağ içeren fast foodlar ve dışarıda içine ne koyulduğunu bilmediğimiz yemekler her geçen gün kilo alımına yol açıyor.

Peki zayıflamak için ne yapılmalı? İşte fit görünüme sahip olmanız için küçük ipucları ile zayıflama yöntemleri karşınızda.

Zayıflamak için ne yapılmalı?

Zayıflamak için öncelikle kilo vermekten çok sağlıklı bir birey olma kararı almalı ve sabırla uygulayabileceğiniz uzun vadeli bir plan oluşturmalısınız. Bu plan sizin sevdiğiniz yemekler içeren ve uzun süre hayatınızda uygulayabileceğiniz bir liste olmalıdır.

Kısa süreli diyet programları sonucu her zaman hüsranla sonuçlanır. Eğer diyet yapıp sonrasında kilo almak istemiyorsanız hayatınız için diyet programı değil sağlıklı beslene programı hazırlamalısınız.

Hareket Edin

Zayıflama yöntemleri nelerdir?

Hareket etmek en öncelikli zayıflama yöntemidir. Hareket her zaman hayatınızda ön planda olmalıdır. Bu sadece zayıflamak için değil sağlıklı olmanız için hatta mutlu olmanız için önemli bir kaynaktır. Gün içinde hareketli olmalısınız. Eğer masa başı bir işiniz varsa işinizden arta kalan vakitte doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Açık havada yürüyüş yapmak seratonin miktarını arttırarak daha mutlu olmanızı sağlayacaktır. Eğer böyle bir seçeneğiniz mevcut değilse (Malum günümüzde her yer beton binalarla kaplandı) bir spor salonuna yazılabilir ve vücudunuza uygun bir programla sporu hayatınıza sokmaya başlayabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı beslenerek zayıflama

Doğru karbonhidrat, doğru yağ ve protein ile doğru bir beslenme programınız olmalı. Bunun için bir diyetisyene başvurabilir ve sağlıklı bir beslenme liste alabilirsiniz. Bunun yanı sıra tek tip beslenme yerine bol çeşitli beslenme düzeni oluşturmalısınız. Zayıflarken enerji kaybı yaşamamak adına doğru beslenme programı son derece önemlidir.

Su için

Su içerek zayıflama

Vücudumuzun büyük kısmı suyla kaplı ve vücudumuzun gerçekten suya ihtiyacı var. İnsanlar bu durumu önemsemiyor garip bir şekilde. Metabolizmanızın hızlanması, vücudunuzda ödem oluşmaması ve vücudunuzun temizlenmesi için su içmek oldukça önemlidir.

Özellikle sabah aç karnına içeceğiniz bir bardak su toksinleri atmanıza ve güne ferah bir başlangıç yapmanıza neden olur. Ayrıca yemeklerden yarım saat önce içtiğiniz su midenizin bir kısmını doldurarak daha az yemek yemenize yardımcı olur.

Kahve, Yeşil Çay İçin

Kahve içerek zayıflama

Kahve ve yeşil çay içindeki kafein dolayısıyla metabolizmanızı hızlandıracaktır. Bunun yanı sıra yeşil çay ödem atmada oldukça yardımcıdır. Vücudunuzdaki fazla toksini ve ödemi atmak sizi rahatlatacak ve zayıflama yolunda daha büyük enerji ile devam etmenizi sağlayacaktır.

Kahvaltıda Yumurta Yiyin

Yumurta yiyerek zayıflama

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Yumurta yemek bir diğer önemli zayıflama yöntemidir. Gün içinde tok kalmanızı sağlar ve enerji verir. Bu durumda az kalori ile hem tok tutacak hem de gerekli enerjiyi verecek besin yumurtadır. Hem protein kaynağı olan hem de tok tutan bu mucizevi yiyeceği kahvaltı sofranızda mutlaka bulundurmalısınız. Ayrıca protein yağ yakımını hızlandırır. Bu yüzden sağlıklı beslenme listenize protein içeren besinleri mutlaka eklemelisiniz.

Her gün tartıya çıkmayın

Her gün tartıya bakılmalı mı?

Her gün tartıya çıkmak motivasyonunuzu düşürebilir. Bazen yediğimiz yemekler yüzünden ödem problemi yaşayabiliyoruz ya da tartıda kilomuzu yüksek gösterecek durumlar yaşanabiliyor.

Her ne kadar tartıda gördüğünüz bu artış yağ olmasa da motivasyonunuzu düşürebilir. Haftada bir tartıya çıkmanız motivasyonunuzu kaybetmemeniz açısından daha iyi olacaktır.

Yavaş Yemek Yiyin

Yavaş yemek yiyerek zayıflama

Yemekleri çok çiğnemeli ve yavaş yemelisiniz. Böylece hem metabolizmanıza sindirim konusunda yardımcı olur hem de doyma sürenizi uzatırsınız. Beynin doyma süresi 20 dakikadır. Siz de 20 dakika içinde ne kadar az yemek yerseniz o kadar karlı olacaksınız.

Küçük Tabak Kullanın

Küçük tabak kullanarak zayıflama

Dolu görünen tabak göz doyurur ve doyma hissinizi arttırır. Bu durumda küçük tabak kullanarak dolu bir tabak yeme hissi yaşayabilirsiniz. Bu küçük oyunlar uzun vadede çok işinize yarayacak..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.