Reklam Ver

İşte Son Zamanların Popüler Yemeği Falafel!

Falafel, küçük bir köfte veya top haline getirilmiş nohut (veya bakla), taze otlar ve baharatların karışımından yapılan popüler bir Orta Doğu fast foodudur. Falafelin, Kıpti Hıristiyanların uzun oruç veya ödünç verme mevsimleri boyunca et yerine doyurucu bir yedek aradıklarından Mısır’da ortaya çıktığı düşünülmektedir. Ayrıca Mısır’da ve Orta Doğu’da popüler bir vegan yemeği haline gelmiştir.

Kendi otantik falafelinizi yapın!

Falafel, Mısır’da insanların günlük yemeği olmaya devam ediyor ve bunu hemen hemen her mahalledeki sokak satıcılarından bulabilirsiniz. Genellikle bol miktarda tahin ve bol miktarda Akdeniz salatası ile birlikte kavrulmuş veya kızarmış patlıcan dilimleri ile sandviç şeklinde servis edilir.

Bu vegan yemek basit, günlük malzemelerle yapılır. Harika malzemeler, harika falafelin anahtarıdır. Bu nedenle falafel karışımınız için kimyon ve kişniş gibi kaliteli baharatlar satın aldığınızdan emin olmalısınız.

Bu tarifteki önemli noktalar ise şöyle:

 • Konserve nohut yok (çok önemli!): En iyi doku ve lezzeti arıyorsanız, kuru nohutla başlamalısınız. Birçok falafel tarifinde otantik olmayan konserve nohut kullanılır ve falafel köftelerinin sıcak pişirme yağında parçalanmasına neden olur.
 • Doyurucu ve lezzetli. Falafel köftesi, nohuttan elde edilen bitki gücü ve protein ile doludur ve sizi tok ve tatmin hissettirecektir.
Falafel malzemeleri

İşte Malzemeler!

 • Kuru nohut: Konserve nohut kullanmaktan KAÇININ! Kurutulmuş nohut (24 saat suda bekletilen) falafel’inize doğru kıvamı ve tadı verecek önemli bir bileşendir.
 • Taze otlar: Taze maydanoz, kişniş ve dereotu bu otantik tarifin anahtarıdır.
 • Soğan
 • Sarımsak: En iyi lezzet için taze sarımsak kullanın.
 • Tuz ve karabiber
 • Baharatlar; kimyon, kişniş ve biraz kırmızı biber. Taze otların yanı sıra, bu üçlü baharat falafele cesur otantik tadı veren şeydir.
 • Kabartma tozu: Falafele havadar, kabarık bir doku veren şey budur (birçok tarif bunu atlar ve falafelin çok yoğun çıkmasına neden olur.)
 • Susam tohumları: Bunlar isteğe bağlıdır.
Falafel yeni lezzet arayanlar için harika bir alternatif

Falafel Nasıl Yapılır?

 1. Nohutları 24 saat suda bekletin. Üzerlerini bol suyla örtün ve ıslanırken yumuşatmak için kabartma tozu ekleyin. Nohutlar ıslandıkça en az iki katına çıkar. Çok iyi süzün.
 2. Karışım yapın. Nohut, taze otlar (maydanoz, kişniş ve dereotu), sarımsak, soğan ve baharatları mutfak robotuna ekleyin ve karışım ince bir şekilde öğütülene kadar azar azar çırpın. Doku daha çok kaba öğün gibi olduğunda hazır olduğunu anlayacaksınız.
 3. Köfte veya top oluşturun. Falafel karışımı bol soğutulduktan sonra, kabartma tozu ve kavrulmuş susam tohumlarını karıştırın, ardından golf topu büyüklüğünde toplar alın ve toplar veya köfte haline getirin (köfte rotasına giderseniz, çok fazla düzleştirmeyin).
 4. Kızartın. Kızartma, falafel pişirmenin geleneksel yoludur ve en otantik ve en iyi sonucu verir. Yağı yumuşak bir şekilde köpürene kadar orta-yüksek seviyede ısıtın.
 5. Falafel’i oluklu bir kaşık kullanarak dikkatlice yağa bırakın ve dışı orta kahverengi olana kadar 3-5 dakika kızartın. Falafelin aşırı kızarmasından kaçının; gerekirse gruplar halinde kızartın.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.